שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סכנה ממשית בחוק הנכבה
  החוק החדש מעלה חשש כי היקף חופש הביטוי יהיה נתון מעתה לשיקול דעתם של פקידי משרד האוצר, ויגביר את הסתמכות המיעוט על גופים איסלאמיים קיצוניים. האם מצב זה ייטיב עם ביטחון ישראל?

  ממשלת ישראל לא עמדה בפני יצר הרוע. לאחר שמהדורתו המוקדמת של "חוק הנכבה" סוכלה, אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק אומללה לא פחות, שמיועדת למנוע מערביי ישראל הפלסטינים את זכרונם הקולקטיבי לגבי תפיסתם שלהם את מלחמת 1947-1949.

   

  לכאורה יש בישראל חופש ביטוי גם למיעוטים, אך לפי הצעת החוק, החופש הזה יהיה מוגבל משמעותית. הוא מותר כל עוד הוא לא עוסק בביקורת על עקרונות היסוד של המשטר הפוליטי. השוני המרכזי בין ההצעה הקודמת לזו שאושרה אמש הוא כפול. ראשית, בוטלה הסנקציה של עונש המאסר, ושנית, הצעת החוק מכוונת "רק" לגופים שנהנים מתקציבי מדינה.

   

  במילים אחרות, המדינה מעודדת דמוקרטיה או אינה מפריעה לה, כל עוד ביטוייה לא מטילים ספק בתבונתו האידיאולוגית של המשטר הפוליטי. הממשלה מוכנה לדיון ציבורי מוגבל בלבד, שכן לפי הצעת החוק היא תסכים לתקצב רק גופים שאינם מטילים ספק באופיו של הסדר הפוליטי הקיים. זהו למעשה חופש ביטוי ללא חופש, וביטוי ללא ביקורת.

   

  הצעת החוק מציבה לערביי ישראל שתי אפשרויות: להפוך מיידית לציונים ולהסכים לסטטוס קוו הפוליטי הקיים, או שמוסדותיהם יינמקו בעוני. חוק מסוג זה אינו יכול לעמוד במבחנים דמוקרטיים של כבוד האדם וחירותו וכמובן שאינו שוויוני. הטענות כאילו הצעת החוק מיועדת להגן על הדמוקרטיה בישראל ולמנוע את התאבדותה, הן במקרה הטוב בדותות.

   

  מדיניות הממשלה נגד שוק דעות פתוח תביא להרעה משמעותית ביחסי יהודים-ערבים, תדחוף רבים מהם להתנכרות מוחלטת מהמדינה, ותביא בהכרח לסכנות של ממש לקיומה של חברה חופשית.

   

  אלו המבקשים בשם החוק להגן כביכול על החברה בישראל, מטילים עליה אות קלון איום. ברור מאליו כי המדינה לא אמורה להגן על אלו החוברים לארגוני טרור כנגדה. אך בין זה ובין הבעת ספקות ביחס לאופיו של המשטר הפוליטי בישראל - הדרך עדיין ארוכה.

   

  הצעת החוק דווקא תגביר מיידית את הסתמכותו של המיעוט על תקציבי הרשימות האיסלמיסטיות הפונדמנטליסטיות. האם מצב זה ייטיב עם ביטחון ישראל?

   

  מעבר לזאת, אכיפת החוק לא תהיה אפשרית. אם למשל תבחר אוניברסיטה לערוך כנס בנושא מדינה דו לאומית או מדינת כל אזרחיה בישראל: האם ישלול משרד האוצר תקציבים מאותה אוניברסיטה? האם יאסרו האוניברסיטאות הישראליות, שרובן ציבוריות, הפגנות של ארגוני סטודנטים פלסטינים? האם ייאכף החוק גם על האוכלוסיה החרדית, שאינה מכבדת את יום הזיכרון לחללי צה"ל? ולחילופין, האם ישללו מהחרדים הלא ציונים תקציביהם הייחודים מכוח אותו חוק? האם היקף חופש הביטוי יהיה מסור מעתה לשיקול דעתם של פקידי משרד האוצר? לפיכך, הצעת חוק הנכבה היא אסון למדינת ישראל.

   

  גד ברזילי הוא פרופסור מן המניין ומופקד קתדרת פרוזן ללימודים בינלאומיים, משפטים ומדע המדינה באוניברסיטת וושינגטון

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים