שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: פרשת ההתעללות עוברת למצ"ח

בעקבות חשיפת ynet על ההתעללויות בגדוד 74 של השריון, החליט הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, לא להסתפק בעונשים המשמעתיים נגד מפקד הפלוגה והמפקדים האחרים - ולפתוח בחקירת מצ"ח. צה"ל: "נמצה את הדין עם הפוגעים"

התפתחות בפרשת ההתעללות בגדוד השריון שנחשפה ב-ynet: הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, הורה היום (ב') למשטרה הצבאית לפתוח מיידית בחקירת המקרים שנחשפו בסוף השבוע ב-ynet. בעקבות ההד הנרחב, בחן הפצ"ר את האירוע וקבע כי המעשים צריכים להיבחן בפן הפלילי.

 

בשלב זה לא בוטלו העונשים לפי הדין המשמעתי, אך יש להניח שיבוטלו לפי הנוהל. החקירה עשויה להגיע לדרגים גבוהים יותר, וגם לחיילים שהשתחררו מהפלוגה. מדובר צה"ל נמסר ל-ynet כי "בצה"ל רואים בחומרה את האירועים שהתרחשו בגדוד 74. לנוכח זאת, החליט הפרקליט הצבאי הראשי על חקירת מצ"ח בנושא".

 

כפי שנחשף, קבוצה של 20 חיילים שנקלטו בגדוד שריון בחטיבה 188 עברה מסכת התעללות במסגרת "טקסים",

שבמהלכם אנשי הסגל ביצעו בהם מעשים משפילים ואף היכו אותם - בידיעת מפקד הפלוגה.

 

בצבא התייחסו למקרים בחומרה ושפטו לדין משמעתי כמה מהמפקדים המעורבים. בין היתר החליט מפקד אוגדת געש, תא"ל אייל זמיר, לשלוח את מפקד הפלוגה ל-30 יום בכלא. נראה שעונשים אלו לא יבוטלו, למרות החלטת הפצ"ר.

 

במסגרת החקירה ייגבו עדויות מכל החיילים שנפלו קורבן ל"נחת זרועם" של המפקדים, וככל הנראה גם ממפקדי עבר שכבר סיימו את שירותם בפלוגה. בתום החקירה, עשויה הפרקליטות הצבאית להגיש נגד המעורבים כתבי אישום חמורים. אם הם יורשעו, הם צפויים לעונשים כבדים באופן משמעותי מאלה שקיבלו עד כה במסגרת ההליך המשמעתי.

 

מצה"ל נמסר עוד כי "הפרקליט הצבאי הראשי הורה על פתיחת החקירה לשם גביית עדויות החיילים שנפגעו פיזית באירוע. ההחלטות הפיקודיות שהתקבלו במהלך הדין המשמעתי לא יבוטלו בשלב זה. צה"ל מדגיש כי ביוזמת מפקדי הגדוד והחטיבה, שדבר המעשה הגיע לאוזנם, ננקטו צעדים חריפים ומשמעותיים על מנת להביא לידי ביטוי את הסתייגותם החד-משמעית ממקרים אלה ואת הצורך לעוקרם מן השורש. חקירת מצ"ח נועדה לברר את הטענות בדבר הפגיעה הפיזית הקשה בחיילים ולמצות את הדין עם הפוגעים עצמם".

 

במקביל, ממשיכות לזרום עדויות על ארועים שחוו חיילים מהפלוגה בחודשים האחרונים. בין היתר העידו בני משפחה של חיילים על שימוש באלות ושדכן ואף מכות נמרצות לחזה - בזמן שרגליו וידיו של החייל מוצמדות לרצפה. קרובים של חיילים סיפרו ל-ynet כי הם יודעים שמפקדים נוספים שנהגו באלימות לא נשפטו עד כה, משום שהחיילים פחדו לספר על מעורבותם. נראה כי כעת, עם פתיחת חקירת מצ"ח, גם מפקדים אלה ייחקרו תחת אזהרה - ואולי אף ייעצרו.

 

למרות ההתייחסות החמורה לנושא בצה"ל, מספר החיילים שנפלו קורבן לאלימות קשה מתעקשים שמדובר במנהג עתיק ארוך שנים בפלוגה, ולא רואים בכך טעם לפגם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי ההתעללות
צילום: דובר צה"ל
ימצה את הדין. הפצ"ר מנדלבליט
צילום: דובר צה"ל
מומלצים