שתף קטע נבחר

הרשות למשפט וטכנולוגיה תחקור עבירות פליליות

הרשות, השייכת למשרד המשפטים, הוסמכה על-ידי המשטרה לערוך חקירות על עבירות פרטיות ואשראי

הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים הוסמכה לחקור עבירות פליליות על חוק הגנת הפרטיות וחוק שירות נתוני אשראי. ברשות, המתמקדת בתחום ההגנה על מידע אישי המצוי במאגרי מידע, מוקמת מחלקת חקירות ואכיפה בראשות עו"ד מילי בך, ובה ינוהלו החקירות.

 

עד כה עסקה הרשות החדשה בעיקר בהסדרה אזרחית ומנהלית של הנושאים על פי הסמכויות הקבועות בחוקים השונים. בהסכמת משטרת ישראל הסמיך לאחרונה השר לביטחון פנים את עו"ד בך להפעיל סמכויות חקירה לפי פקודת הפרוצדורה הפלילית, במקרים בהם עולה חשד לעבירה פלילית הקשורה לפגיעה בפרטיות תוך שימוש במאגר מידע, או בהפרה של חוק שירות נתוני אשראי.

 

החוק קובע עונש של עד 5 שנות מאסר לפגיעה במזיד בפרטיותו של אדם, לרבות במקרה בו נעשה שימוש בידיעה על ענייניו הפרטיים של אדם, או מסירתה לאחר, שלא למטרה שלשמה נמסרה; בנוסף, קובע החוק חובה להגן על המידע האגור במאגרי מידע ממוחשבים, וקובע כי אדם המגלה מידע אודות אחר, שהגיע אליו בתוקף תפקידו כעובד, כמנהל או כמחזיק של מאגר מידע ממוחשב, שלא לצורך על פי ההרשאות הקבועות בחוק, עובר עבירה שדינה מאסר עד 5 שנים.

  

הרשות הוקמה בשלהי שנת 2006 במטרה לשמש כרגולטור של הגנת הפרטיות במידע בישראל, ובראשה עומד עו"ד יורם הכהן. הרשות פועלת במסגרת משרד המשפטים ומפעילה סמכויות לפי חוקים שונים: חוק הגנת הפרטיות (בדגש על הפרקים העוסקים במאגרי מידע ממוחשבים והשימוש בהם על ידי גופים ציבוריים ופרטיים); חוק נתוני אשראי (המסדיר איסוף והעברת מידע הנוגע להיסטוריית האשראי של צרכנים בישראל) וחוק חתימה אלקטרונית (המסדיר את המעמד המשפטי של מסמכים אלקטרוניים).

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
עבירות פרטיות ייחקרו
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים