שתף קטע נבחר

הארכת ההתמחות לעו"ד? הסטודנטים במאבק

פורום הסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות חתם על הסכם עם לשכת עורכי הדין. בהתאחדות הסטודנטים זועמים ואומרים כי חברי הפורום, שהגזירות לא יחולו עליהם, לא מייצגים. יו"ר ההתאחדות: זהו מחטף מגונה, שעלול לפגוע קשות בסטודנטים

הקצנה נוספת במאבק בין הסטודנטים ללשכת עורכי הדין: מאבק ציבורי ופעולות נגד השלכה - אלה רק חלק מהצעדים שמתכוונת התאחדות הסטודנטים הארצית לנקוט, בעקבות חתימה על הסכם בין סטודנטים למשפטים ללשכת עורכי הדין.

 

בחודשים האחרונים מתנהל מאבק בין התאחדות הסטודנטים הארצית לבין לשכת עורכי הדין, העובדת בימים אלה על הסכם חדש, שמטרתו להאריך את משך זמן ההתמחות לשנה וחצי עד שנתיים במקום שנה. כמו כן, הם מנסים לשנות את מבנה בחינות הלשכה, להגביר את הפיקוח על עורכי דין המאמנים מתמחים ועוד. לשינויים אלה מתנגדים הסטודנטים בתוקף.

 

אתמול כינסה הלשכה סטודנטים מהפורום למשפטים באוניברסיטאות, שחתמו על ההסכם. מדובר בסטודנטים שאמורים לסיים בקרוב את הלימודים והגזירות החדשות לא יחולו עליהם. עם זאת, התאחדות הסטודנטים בישראל סירבה לחתום.

 

היום (ג') הודיעה ההתאחדות, כי היא פותחת ב"מלחמה חסרת פשרות" מול הלשכה. יו"ר ההתאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי, אמר: "צעדיה של לשכת עורכי הדין הם ניסיון למחטף מגונה, שעלול לפגוע קשות בציבור הסטודנטים במדינת ישראל. למען הסר ספק, התאחדות הסטודנטים בישראל מתנגדת מכל וכל לגזירות המוצעות על ידי לשכת עורכי הדין".

 

הבוקר, שלח טופורובסקי, מכתב חריף ללשכת עורכי הדין. במכתב הוא תקף בנחרצות את מה שהוא מכנה "הצהרותיה השקריות של הלשכה בדבר חתימת הסכם כלשהו עם הנהגת הסטודנטים בישראל. התנהלותכם מול נציגי כיתות ספורים, שאינם מייצגים את הסטודנטים למשפטים, מראה כי המטרה בצעד זה הינה תקשורתית ופופוליסטית בלבד, תוך שאתם מבינים כי אין 'בהסכמות' אלה כדי לחייב את ציבור הסטודנטים או ארגוניהם, ובוודאי שלא את התאחדות הסטודנטים, אשר שוללת מכל וכל יוזמות ספוראדיות ובלתי מחייבות אלה".

 

בין הצעדים שהסטודנטים מתכוונים לנקוט: הובלת חקיקה להעברת סמכותה של לשכת עורכי הדין להסמיך עורכי דין לידי משרד המשפטים. ההתאחדות תפעל מול המועצה להשכלה גבוהה, שמוגדרת בחוק כסמכות הבלעדית להתוויית מדיניות בתחומי ההשכלה הגבוהה. ההתאחדות תוביל מאבק ציבורי בקמפוסים השונים ברחבי הארץ, על מנת להבהיר לסטודנטים את השלכות המהלך שמבקשת הלשכה להעביר בחטף מבלי לשמוע את קולם. בנוסף מתכוונים הסטודנטים להיפגש עם שר המשפטים יעקב נאמן, ולהעלות בפניו את המשמעויות של המהלך.

 

"לא מתערבים במאבקי הסטודנטים"

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר בתגובה: "העתיד של הסטודנטים והמתמחים בתחום מקצוע המשפט הוא נושא לדיון בין לשכת עורכי הדין, לבין מי שלומד משפטים או מתמחה במשפטים. פורום הסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות הוא הפורום המוסמך לעסוק בענין,

 ולמיטב ידיעתנו ועל פי הצהרתם של מנהיגיו, הארגונים הסטודנטיאליים האוניברסיטאיים מגבים את החלטות ארגוני הסטודנטים למשפטים לגבי עצמם".

 

עו"ד גיא-רון הוסיף: "אני בהחלט מתכוון לפנות ולהציע לנציגי ארגוני הסטודנטים למשפטים במכללות להצטרף להבנות עם ראשי הסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות. אין לנו כוונה להתערב בפוליטיקה הפנימית בין ארגוני הסטודנטים השונים. אין לנו שום צורך לדון בעולם המשפט עם מי שלא מצוי בו, ואנו מבינים שיש מי שסבור שהנושא מהווה מקפצה פוליטית אפשרית למי מבין ראשי הסטודנטים, ובמיוחד אלו שאין בינם לבין לימודי המשפטים דבר. הידרדרות מקצוע עריכת הדין בישראל ועולם המשפט חשובים הרבה יותר מגחמות פוליטיות של סטודנטים צעירים שכבודם במקומם מונח".

 

מפורום הסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות נמסר: "המכתב ששיגר יו"ר התאחדות הסטודנטים ללשכת עורכי הדין ואשר בו נטען כי ההסכם שנחתם בין הלשכה לסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות אינו תקף, מעלה תהיות באשר לייצוג הסטודנטים למשפטים באוניברסיטאות על ידי התאחדות הסטודנטים. תגובת ההתאחדות כאילו אינה מכירה בייצוג הסטודנטים למשפטים על-ידי גופים אלו מעוררת ספק רב, במיוחד לאור העובדה כי התאחדות עצמה קיימה מספר פגישות עם הפורום במטרה לגבש הבנות בנושא. משלא עלה בידה לייצג את האינטרסים של הסטודנטים באוניברסיטאות, חתמו ראשי הפורום על הסכם נפרד, אשר עורר את זעמם של ראשי ההתאחדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טופורובסקי. הצהרות שיקריות
צילום: ניב קלדרון
גיא-רון. מאבקים של סטודנטים
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים