שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הגרעין האיראני: קלינטון מבטיחה מטריית הגנה
  בראיון לתוכנית טלוויזיה אמרה מזכירת המדינה האמריקנית המבקרת באסיה כי לארה"ב יש תוכנית כדי למנוע השתלטות איראנית על המזרח התיכון, אם טהרן תצליח בסופו של דבר להצטייד בנשק גרעיני. אף כי הדלת עדיין פתוחה למשא ומתן, "שעון הגרעין מתקתק", אמרה

  ארצות הברית מוכנה לחזק את אמצעי הביטחון של שותפותיה באזור לנוכח משבר הגרעין עם איראן - כך הודיעה הבוקר (ד') מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון.

   

  קלינטון, המבקרת בתאילנד במסגרת ביקורה השני

  באסיה מאז שנכנסה לתפקיד, אמרה הבוקר בראיון לתוכנית טלוויזיה כי לארה"ב יש תוכנית למניעת השתלטות איראנית על המזרח התיכון, אם טהרן תצליח בסופו של דבר להצטייד בנשק גרעיני.

   

  לדבריה, ארה"ב עשויה להתמודד עם איראן גרעינית באמצעות חימוש שכנותיה של הרפובליקה האיסלאמית והושטת "מטריית הגנה" לאזור כולו. לדבריה, אם תעבור איראן את הסף הגרעיני הדבר לא יהפוך אותה לבטוחה יותר או מוגנת יותר.

   

  "נוסיף להשאיר את הדלת פתוחה למשא ומתן עם איראן, אך הבהרנו כבר כי ננקוט צעדים, כפי שאמרנו כבר, צעדים קשים, ונעבוד על שדרוג מערכות ההגנה של בנות בריתנו באזור", אמרה קלינטון.

   

  "אנחנו רוצים שאיראן תבצע חישוב הוגן - ותבין שאם ארה"ב תעניק מטריית הגנה לאזור, אם נפעל כדי לפתח את יכולתן הצבאית של בנות בריתנו במפרץ, יהיה זה בלתי סביר שאיראן תהיה בטוחה יותר או חזקה יותר", הוסיפה. היא ציינה כי "שעון הגרעין מתקתק והולך", וחששן של שכנותיה של איראן גובר. 

   

  במסיבת עיתונאים שקיימה באי פוקט בתאילנד, טענה קלינטון כי חתירתה של איראן לנשק גרעיני היא "בלתי מתקבלת על הדעת", והוסיפה כי מאמצים אלה לא יסייעו לה לחזק את כוחה מבחינה אזורית או עולמית.

   

  האינטרסים האמריקנים הוזנחו

  עם בואה לתאילנד אתמול, הבהירה מזכירת המדינה האמריקנית כי "ארה"ב חזרה לאסיה". "הנשיא ברק אובמה ואנוכי רואים חשיבות רבה באזור", הוסיפה קלינטון בראיון, ואותתה כי ממשלו של הנשיא הקודם ג'ורג' בוש הזניח את האינטרסים האמריקנים ביבשת. לטענתה, העובדה שמסעה הראשון בתפקיד היה לאסיה מעידה על השינוי בגישה האמריקנית.

    

  עם בואה לאסיה אתמול, חזרה קלינטון על חששות הממשל כי צפון קוריאה - המהווה כבר עתה איום על ארה"ב ועל שכנותיה, לנוכח ההיסטוריה שלה של מכירות בלתי חוקיות של טכנולוגיה גרעינית וטילים - מפתחת קשרים עם החונטה הצבאית של מיאנמר.

   

  למרות שלא התייחסה במפורש לסוגיית הגרעין, ציינה מזכירת המדינה האמריקנית כי הקשרים המתרקמים הם "מטרידים". "אנחנו מודעים לכך שיש דאגה גוברת משיתוף הפעולה הצבאי בין צפון קוריאה לבורמה (מיאנמר), ואותו אנחנו לוקחים ברצינות רבה", אמרה במסיבת עיתונאים שקיימה אתמול בבירת תאילנד.

   

  קלינטון ציינה כי יש אפשרות שהממשל יציע לצפון קוריאה שורה חדשה של תמריצים כדי לעודדה לשוב לשיחות הרב-צדדיות על פירוקה מנשק גרעיני, אם זו תפגין "נכונות לצעוד במסלול שונה". היא ציינה כי פירוק מוחלט מנשק גרעיני הוא הפתרון היחידי למשבר עם המדינה הקומוניסטית המבודדת. עם זאת, קלינטון הודתה כי אין סיכויים מיידים רבים שהדבר יקרה. אחד מעוזריה של קלינטון, שדיבר בעילום שם, ציין כי אין כל סימן כרגע שפיונגיאנג תפגין מחויבות להבטחתה לפרק את תוכניתה הגרעינית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים