שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "עמדו על זכותכם לחלפים מקוריים"

  יו"ר איגוד המוסכים, רונן לוי, תוקף את הכוונה לאפשר לחברות הביטוח לתקן מכוניות חדשות בעזרת חלקים לא מקוריים, ואומר כי מדובר בפרקטיקה משומנת המבוססת על ברית דמים בין חברות הביטוח ליבואני החלקים התחליפיים

  מתקפה חריפה כנגד החלטת המדינה, לאפשר לחברות הביטוח תיקון של כלי רכב חדשים בחלקים לא מקוריים. יו"ר איגוד המוסכים, רונן לוי, יצא לאחרונה במתקפה חריפה כנגד כוונת המפקח על הביטוח, להכניס סעיף בפוליסת הביטוח התקנית, המאפשר לחברות ביטוח לתקן רכב שנפגע בתאונה בחלפים חדשים, אבל לא בהכרח מקוריים. לוי טוען כי מתן היתר כזה מנוגד לעקרון יסודות דיני הביטוח, לפיו אי השבת מצב הרכב לקדמותו עלול להוות סכנה בטיחותית. "בתי המשפט פסקו וחזרו ופסקו, כי החלפים המקוריים מקיימים בוודאות את חובת ההשבה לקדמות, ואילו ביחס לתחליפיים - הנטל להוכיח את איכותם, התאמתם ובטיחותם, רובצת על חברת הביטוח", אומר לוי.

   

  • חברות הביטוח ניצחו, הנהגים הפסידו

   

  לדבריו, ההיתר של מחוקק המשנה, המאפשר לחברות ביטוח לתקן רכב תוך שימוש בחלק תחליפי אבל "הדומה לו (לחלק המקורי, ב.ב) בתכונותיו ובתאורו", יצרה פרקטיקה משומנת המבוססת על ברית דמים בין חברות הביטוח ליבואני חלקים תחליפיים, וברית זו מנסה לאלץ את המוסכים להתקין ברכבי לקוחות ומשתמשים בכביש, כברירת מחדל, חלקי מרכב ופנסים תחליפיים. כאלה שחלקם הגדול, על-פי דיווחי המוסכים למרכז המידע של איגוד המוסכים,אינם דומים (בלשון המעטה) בתכונותיהם לחלקים מקוריים, ולעיתים רבות גם לא במידותיהם.

   

  לוי קורא לבעלי רכב להיות מודעים לזכיותיהם, ולא לוותר על תיקון בטיחותי המבוסס על מקצועיות תיקון, חלפים מתאימים ובדיקת בטיחות נוספת במקרים מסוימים, האמורה לסגור את המעגל הבטיחותי של התיקון. "גם לאחר שיבואני החלפים התחליפיים וחברות הביטוח שלוחצות לשנות מילה זו או אחרת בפוליסה התקנית, התקנון האזרחי לא ישונה. להערכתי", כך הוסיף לוי, "לעולם לא יהיה היתר של נציגי החברה להתקין חלקים שלעיתים מסכנים את חיי כולנו, ו-או פוגעים בבטיחות הפסיבית של הרכב. כל שלקוחות המוסכים זקוקים לו הוא יעוץ נכון מצד אנשי המקצוע, אורך רוח ונחישות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איזה חלק חסר לך?
  צילום: יחידת אתגר, משטרת ישראל
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים