שתף קטע נבחר

ארדואן בסוריה: מוכן לחדש המו"מ הסורי-ישראלי

ר"מ טורקיה נועד בחלב עם הנשיא אסד. לדבריו, "אנחנו חשים אחראים ועובדים על הסוגייה". טורקיה אירחה בשנה שעברה 4 סבבי שיחות עקיפים בין סוריה לישראל, אך סוריה קטעה את התהליך בעקבות "עופרת יצוקה". לשכת נתניהו: מוכנים רק למו"מ ללא תנאים מוקדמים

חזרתה של החזית המדינית הצפונית? נשיא סוריה, בשאר אסד, נועד בצהריים (יום ד') עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, המבקר בסוריה, ודן עמו בין היתר במשא ומתן עם ישראל.  

 

בטרם המריא מאנקרה אמר ארדואן כי לארצו "הגיעו בקשות לשוב ולתווך בין סוריה לישראל" וכי ארצו מוכנה לשוב ולעשות זאת: "אנחנו חשים אחראים, ועובדים על הסוגייה". ארדואן ואסד נועדים בארמון בעיר חלב בנוכחות עוזרו של אסד, הנגרל חסן טורקמני, שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם, ויועצו המדיני של ארדואן, אחמד דאוד אוגלו.

 

סוכנות הידיעות הסורית, סאנא, דיווחה כי שני המנהיגים דנים גם ב"התפתחויות אזוריות" - כשהכוונה ככל הנראה למצב העניינים בין ישראל לפלסטינים ולהתפתחויות האחרונות בעיראק.

 

בתגובה להצהרה ארדואן, מסרה לשכת ראש הממשלה נתניהו: "ראש הממשלה אמר בעבר בהרבה הזדמנויות כי הוא מוכן לחידוש המשא-ומתן עם סוריה ללא תנאים מוקדמים. ראש הממשלה אמר שהוא מוכן לנסוע לשם כך לכל מקום שיידרש בכל ערוץ. ודאי שהערוץ הטורקי או האמריקני הם לגיטימיים".

 

"מרחק נגיעה"

ישראל וסוריה קיימו מגעים עקיפים בתיווך טורקי בשנה שעברה, שבמסגרתם אירחה טורקיה ארבעה סבבי משא-ומתן. במהלך המגעים אף הרחיק ראש הממשלה אהוד אולמרט ואמר כי "אנחנו עומדים בפני תהליכים היסטוריים עם סוריה, זה עשוי להסיר את האיום מצפון". אולם סוריה קטעה את התהליך בדצמבר, עם תחילתו של מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

 

מאז הפסקת השיחות הספיק אסד לומר כי הצדדים היו "במרחק נגיעה מהסכם", אך לדבריו, חילופי השלטון בישראל הרחיק אפשרות זו. ארדואן, מצדו, הבהיר כמה פעמים מאז כי הוא מוכן לחדש את המגעים. המתווך שהיה אחראי על השיחות, אהמט דבוטוגלו, קודם בינתיים לתפקיד שר החוץ של טורקיה. סוריה חזרה והציגה מאז את אותה העמדה: היא לא תהיה מוכנה לכל מו"מ עם ישראל אם זו לא תתחייב ראשית לנסיגה מלאה מרמת הגולן. ישראל, כאמור, מוכנה רק למו"מ ללא תנאים מוקדמים.

 

ההתפתחות האחרונה בחזית המדינית הסורית הייתה פגישה שקיים נשיא המדינה שמעון פרס עם שר החוץ הגרמני, פרנק ולטר שטיינמאייר, טרם ביקורו של האחרון בדמשק לפני כשבועיים, שבה העביר מסר לנשיא אסד:  "אסד צריך להבין שלא יקבל על מגש של כסף את רמת הגולן ובאותה נשימה ימשיך להיות בקשר עם איראן ולחזק את חיזבאללה". עוד הוסיף: "שיפסיק להיות ביישן - מי שרוצה לקדם את השלום לבני עמו, חייב לנהל משא ומתן בלא תנאים מוקדמים"

 

על כך השיב אסד בפומבי, כי "בישראל אין פרטנר לשלום". לדבריו, "מה שסוריה מציעה תמורת שלום אינם תנאים - מדובר בזכויות שאי אפשר להתפשר עליהן או לזנוח אותן".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש ממשלת טורקיה
צילום: AP
אסד
צילום: AFP
מומלצים