שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל ביקשה לחדש השיחות עם סוריה

מקורות טורקיים מסרו לעיתון קטארי כי הבקשות שקיבל ראש הממשלה ארדואן לתווך שוב במשא ומתן, הגיעו מישראל. מקור סורי בירך על העמדה האמריקנית בנושא ההתנחלויות

האם ישראל היא זו שפנתה לטורקיה בבקשה לחדש את התיווך מול סוריה? כך לפחות טוענים מקורות דיפלומטיים טורקיים, המצוטטים הבוקר (יום ה') בעיתון הקטארי אל-ווטן.

 

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, נפגש אתמול בחלב שבסוריה עם הנשיא הסורי בשאר אסד, ואמר לו כי לארצו "הגיעו בקשות לשוב ולתווך בין סוריה לישראל". הוא הוסיף שטורקיה מוכנה לשוב ולעשות זאת, אך לא ציין את מקור הבקשות.


אסד וארדואן הסכימו שהשלום צריך להיות "צודק וכולל" (צילום: AP)

 

על פי המקורות הטורקיים, ארדואן עדכן את אסד בתוכנם של המסרים שקיבל מישראל, בקריאה להתניע מחדש את השיחות העקיפות. עוד צוין בדיווח ששני המנהיגים הסכימו כי על השלום "להיות צודק ולכלול את כל הערוצים".

 

אותם המקורות אמרו עוד לעיתון שארדואן הצליח להתגבר על המשבר ביחסים עם ישראל על רקע מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, וכי סוריה וישראל ממשיכות לתת אמון בתיווך של אנקרה. לדבריהם, השגת שלום הפכה לצורך ואף להכרח לסוריה, ישראל, ארצות הברית ואפילו לטורקיה.

 

טורקיה, כך הוסבר בדיווח, מאמינה כי ניתן להשיג שלום בין ישראל לסוריה ביתר קלות בשל העובדה שארבעת סבבי המשא ומתן העקיף אותם ניהלה הניחו את היסודות הנחוצים למעבר למשא ומתן ישיר. כן תורם למאמצים הצורך של חברות ענק טורקיות הפועלות בסוריה ביציבות מתמדת.

 

בתוך כך, ב"אל ווטן" פורם עוד על בכרות מצד מקור סורי לעמדת הממשל האמריקני, הדורש מישראל להפסיק לחלוטין את הבנייה בהתנחלויות. המקור ציין את החשיבות שבעצם זימונו של שגריר ישראל בוושינגטון למחלקת המדינה, כדי למחות בפניו על ההתקדמות בבנייה במזרח ירושלים. אותו מקור הדגיש כי צעד זה מבטא התפתחות משמעותית ביחסים בין ארצות הברית לישראל, דבר שלא קרה בעבר, ולפיכך חובה לתמוך בעמדה האמריקנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן ואסד, אתמול. קיבל מסרים
צילום: AP
נתניהו. הוא פנה?
צילום: AP
מומלצים