שתף קטע נבחר

המשימה הסודית של המילואימניקים: בניית אוהלים

קצת יותר משנה אחרי שהתקבל חוק המילואים החדש, תלונות על הפרתו ממשיכות להיערם. ל-ynet נודע כי עשרות חיילי מילואים של חיל האוויר נדרשו להתייצב לשלושה ימים ל"משימה סודית", שהתבררה כהכשרה בתורת הקמת האוהל. "עזבנו את הלימודים והעבודה, את זה גם סדירניקים יכלו לעשות", אמרו

עשרות חיילי מילואים מחיל האוויר זומנו בשבועות האחרונים לשלושה ימי מילואים, ובמכתב שצורף לצו נכתב כי הם נקראים ל"משימה סודית". בתחילת השבוע התייצבו החיילים לביצוע המשימה, ואז נחשפה בפניהם המטלה שעבורה גויסו - הכשרה לבניית אוהלים. בשיחה עם ynet הביעו אנשי המילואים את מורת רוחם על הפרת חוק המילואים.

 

"המשימה הסודית" שציפתה לחיילים הוטלה עליהם כחלק מההכנות לביקורם בארץ של חיילים אמריקנים, במסגרת תרגיל

משותף שיערכו צה"ל והצבא האמריקני בעוד מספר חודשים. "הרגשנו מושפלים, הוציאו אותנו מהלימודים ומהעבודה בשביל משימה כזאת, זה לא היה ראוי ולא לעניין", התלונן אחד החיילים. הוא גם הבהיר: "החיילים כבר הודיעו כי הם אינם מתכוונים להגיע לבצע את המשימה הזאת בעתיד".

 

חוק המילואים החדש שעבר בכנסת קובע בין היתר את זכויות חיילי המילואים, כדי שהשימוש במערך זה ייעשה בצורה העניינית ביותר. בין השאר נקבע בחוק כי חיילי המילואים ייקראו לשירות למטרות של הכשרה ואימונים, ארגון כוח אדם, טיפול בפרט ותעסוקה מבצעית, ואילו ייעודם לתפקידים אחרים יצטרך לעבור אישור של ועדה מיוחדת. גם אגף כוח האדם קבע כי אין לזמן חיילי מילואים לצורך עבודות בבסיסי הקבע המוגדרות כ"שירותי מחנה" כגון גינון, ניקיון או כל עבודה בלתי-מקצועית אחרת.

 

כאשר הגיעו חיילי המילואים לבסיס חצור ביום ראשון השבוע וקיבלו את המדים כדי להתחיל את שירות המילואים, בן שלושה ימים, סירבו מפקדיהם לומר להם מה מצפה להם, ורק בהמשך נחשפה בפניהם משימת ההכשרה. החיילים המופתעים נדרשו להתייצב למחרת בשלושה בסיסים. "כשהגענו לתל-נוף", סיפר אחד מהם, "אמרו לנו להקים אוהלים באופן עצמאי ללא הדרכה. לאחר מכן צילמו את האוהלים שהקמנו, ובחנו איך עשינו את זה. בהמשך התחילו להסביר לנו את תורת הקמת האוהל ואיך נכון להקים אותו, וביום האחרון של האימון אף עשו תחרות בין הקבוצות שבה נבדק מי בונה אוהלים מהר יותר".

 

צה"ל: תפקידם בחירום מנהלתי, זו תרגולת נדרשת

החייל סיפר גם כי במהלך האימון הרצה בפניהם סגן מפקד הבסיס, שהגדיר את פעילותם "ציונית וחשובה". חייל המילואים ועמיתיו חשו תסכול רב, וטענו כי מדובר במשימה שלא הם צריכים לבצע, משום שחלקם הגדול מילא בשירותו הסדיר בחיל האוויר תפקידים מקצועיים כגון טכנאים או אנשי לוחמה אלקטרונית. לדבריהם, ניתן היה להטיל את המשימה על חיילים סדירים.

 

מפורום החפ"שים נמסר בתגובה כי זימון חיילי המילואים לביצוע עבודת רס"ר - לא רק שהוא בלתי מוסרי וערכי, הוא אף אינו חוקי. "אנחנו לא מופתעים מכך שחרף העובדה שיש חוק, בצה"ל ממשיכים לפעול באופן הזה", אמרו בפורום, וציינו כי מאז נחקק החוק התקבלו דיווחים על הפרות רבות שלו. הפורום קרא לחיילי המילואים להמשיך ולדווח על כל הפרה שכזו.

 

מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בחיילי מילואים שעיסוקם בזמן חירום הוא מנהלתי, ובין התרגולות שנדרשות מחיילים אלה, גם זו הנוגעת להקמת מחנה על תשתיותיו השונות, ובכלל זה בניית אוהלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דובר צה"ל
"בפעם הבאה לא נבוא" (ארכיון)
צילום דובר צה"ל
מומלצים