שתף קטע נבחר

מהבוקר: עיצומים בביטוח לאומי

עובדי הביטוח הלאומי פתחו בעיצומים במחאה על מחסור בכוח אדם, על רקע התגברות העומס בגלל המשבר הכלכלי. יו"ר הוועד: נעשה הכל כדי שלא לפגוע בלקוחות שלנו

עובדי הביטוח הלאומי פתחו הבוקר (א') בעיצומים במחאה על מחסור בכוח אדם. במסגרת העיצומים, לא יקבלו העובדים קהל ולא יענו לטלפונים בכל הסניפים ברחבי הארץ. העובדים במשרד הראשי לא יטפלו בדואר ולא יקיימו פעולות גבייה. הוועדות הרפואיות יפעלו כסדרן. 

 

יו"ר ועד העובדים, ירון צרפתי, אמר אמש ל-yent כי "אנחנו מוכנים לשבת עם האוצר למו"מ בכל עת, אבל כרגע אין שום היענות בצד השני, ואין מו"מ. נעשה הכל כדי שלא לפגוע בלקוחות שלנו, כי הם השעיר לעזאזל של המצב והמדיניות הלא הגיונית, ולכן לא נפגע בקצבאות, נקיים ועדות חריגים ונטפל בדברי דואר".

 

אם אתם לא פוגעים בלקוחות, האם השביתה בכלל אפקטיבית?

 

"ברגע שהדלתות סגורות, השביתה אפקטיבית והציבור נפגע. לא רצינו להגיע לכך וגילינו אחריות, אבל הגענו למצב שאנחנו מתמוטטים ולמרות זאת אנחנו מנסים לשבות ככה שירגישו אותנו והזעקה תישמע מבלי לפגוע באנשים חלשים באמת".


אין קבלת קהל. אין מענה טלפוני (צילום: ירון ברנר)

 

המועצה הארצית של עובדי הביטוח הלאומי החליטה על פתיחת העיצומים במחאה על סירובו של האוצר לספק כוח אדם מתאים שיתמודד עם הגידול במטלות שחל בעקבות המשבר הכלכלי וגלי הפיטורים במשק. עם זאת, גם בהנהלת הביטוח הלאומי לא בטוחים כי יש צורך בהוספת תקנים. מנכ"לית המוסד, אסתר דומיניסיני, אמרה בעבר כי ייתכן ושיפור טכנולוגי יכול להשלים את הצורך בידיים עובדות נוספות במוסד. 

 

משנת 2003 פרשו מעבודתם במוסד כ-450 עובדים ואחרים לא באו במקומם. יו"ר הוועד צרפתי אמר בשבוע שעבר כי בשנה האחרונה חל גידול במטלות כתוצאה מתוספת של כ-30% במספר התביעות של מובטלים הפונים לביטוח הלאומי. כמו כן, בתחילת חודש אוגוסט צפוי להיכנס לתוקפו "חוק לרון" המאפשר גם לנכים עובדים לקבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי והעובדים צופים אלפי פניות שאף יגבירו את עומס העבודה.

 

מהנהלת הביטוח הלאומי נמסר כי הם קוראים לנציגי העובדים לא לפתוח בעיצומים, כדי לא לפגוע בציבור המבוטחים הנזקק לשירותים מהביטוח הלאומי. "ההנהלה סבורה שיש להעדיף את הישיבה על יד שולחן המשא ומתן כדי להגיע להסכמה על פני עיצומים".

 

האוצר: השביתה היא ניצול ציני של פעילות למען נכים

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "עובדי הביטוח הלאומי מציגים דרישות מופרזות, ערב יישום חוק שנחקק לאחר אימוץ דו"ח לרון ועוסק בשילובם של נכים במעגל העבודה. יישום הדוח ותיקוני החקיקה הושגו בעבודה מאומצת ומשותפת של משרדי האוצר, הרווחה וארגוני הנכים. מדובר ברפורמה חשובה שתביא לשיפור מעמדם של הנכים בישראל, תגדיל את הכנסותיהם ותממש את זכויותיהם של אנשים בעלי מוגבלויות.

 

יודגש כי הכנסת אישרה את כל תיקוני החוק בנושא ב- 21.7.2008, כבר אז נקבע כי התאריך ליישום הרפורמה הינו 1.8.2009, תאריך שידוע מזה חודשים ארוכים לעובדי הביטוח הלאומי. הבחירה לפתוח בעיצומים דווקא מספר ימים קודם, תמוהה ואינה ברורה לנו.

 

במסגרת יישום החוק, ניתנה לביטוח הלאומי תוספת של כ- 38 תקנים חדשים, בהתאם לדרישות ההנהלה. לעובדים אין די בכך והם דורשים לקבל בתמורה ליישום הדוח תוספות שכר משמעותיות ₪ לכ-100 עובדים.

 

צר לנו כי עובדי הביטוח הלאומי עושים שימוש ציני במשבר הכלכלי וביישום דו"ח לרון על מנת לזכות בתוספות שכר. דווקא בשעה זו, בה המשק הישראלי נמצא בקשיים, מצופה כי הם ימנעו מפגיעה בציבור שזקוק לשירותיהם ויבחרו בדרך של מו"מ מול הנהלת הביטוח ומשרד האוצר, וזאת בייחוד לאור ההיענות המלאה לבקשת הנהלת הביטוח הלאומי לתוספת כח-אדם".


פורסם לראשונה 25/07/2009 21:22

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
המוסד לביטוח לאומי
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים