שתף קטע נבחר

דתיים נגד החוק הביומטרי: "יפגע בצניעות נשים"

הצעת חוק המאגר הביומטרי ממשיכה לעורר סערה: מחייבת נשים שומרות מצוות להסיר את כיסוי הראש כדי להזדהות. ח"כ אורלב תבע להבטיח שלא תהיה פגיעה בהלכות הצניעות, ועדת המדע קיבלה את ההסתייגות

ארגוני זכויות אדם, משפטנים ומומחי טכנולוגיה כבר ביקרו בחריפות את הצעת חוק "המאגר הביומטרי", ועכשיו היא זוכה להתנגדות גם מצד גורמים דתיים: חבר הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי) הגיש לוועדת המדע והטכנולוגיה הסתייגות מאחד מסעיפיו, המסמיך את השר הממונה להתקין תקנות בכל הנוגע לביצועו. אורלב מבקש למנוע מצב בו תחויב אישה שומרת מצוות להסיר את כיסוי הראש כדי להזדהות – דבר האסור על פי ההלכה. בדיון שהתקיים הבוקר (יום ב') אישרה ועדת המדע את הסתייגות אורלב.

 

הסעיף המדובר – מספר 34 - עוסק ב"ביצוע, תקנות, כללים, הנחיות ונהלים" לחוק, ומוצע בו כי השר, באישור ועדת השרים ליישומים ביומטריים וועדת החוקה של הכנסת, יקבע את אופן נטילת האמצעים הביומטריים – לרבות בקרב קטינים, קשישים ואנשים עם מוגבלויות. לגבי נשים מוסלמיות ודרוזיות נכתב כי התקנות יקבעו תוך התחשבות ב"רגשות דת ומסורת", אך לא צוין כך בהתייחס לנשים יהודיות.   

 

במכתבו ליו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה ח"כ מאיר שטרית, כתב ח"כ אורלב כי "נוסח סעיף 34 א' עלול להביא לידי פגיעה ברגשות דתיים ואף לפגוע בשמירת ההלכה המחייבת אישה לשמור על צניעותה, ובכלל זה לכסות את שיער ראשה". לדבריו, "החוק חייב למנוע מצב שבו תידרש אישה להסיט את כיסוי ראשה כדי לבצע את הזיהוי". במקום הנוסח הקיים מציע אורלב לקבוע ש"צילום נשים יעשה תוך מגבלה של מצוות הדת כדי להבטיח שלא תהיה פגיעה בשמירת הלכות הצניעות של נשים המכסות את ראשן". הבוקר, כאמור, אושרה ההסתייגות ואורלב בירך על כך.

 

חוק המאגר הביומטרי במסמכי זיהוי ובמאגרי מידע כולל סעיף

שנוי במחלוקת, לפיו יוקם מאגר מידע של טביעות אצבע וזיהוי תווי פנים של כלל האזרחים. על-פי ההצעה, המידע יישמר בידי רשות מיוחדת וחסויה שתוקם תחת משרד הפנים. הדיונים על החוק התנהלו בחופזה רבה וסעיפיו אושרו על-ידי ח"כ שטרית לבדו. שטרית נחשב לפטרונו הגדול של החוק עוד מהתקופה בה כיהן כשר פנים בממשלה הקודמת.  

 

ארגוני רבים לזכויות אדם, משפטנים ומומחי טכנולווגיה מבקרים בחריפות את הצעת החוק, בשל הפגיעה בפרטיות, הסכנה לדליפת מידע ושימוש לרעה בנתונים האישיים המצויים בו. בשבת הפגינו כ-150 בני אדם ברחבת הסינמטק בתל-אביב נגד החוק. חלק מהמפגינים עטו מסכות של גאי פוקס – מחווה לסרט V, המתאר התקוממות אזרחית נגד שלטון עריץ. חלק אחר נשא שלטים בהם נכתב "במה פשענו?" ו-"בעיני שטרית כולנו פושעים".

פורסם לראשונה 26/07/2009 23:25

 

בהכנת הידיעה השתתף אהוד קינן
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיסוי ראש. אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
אורלב. מסתייג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים