שתף קטע נבחר

הלילה: עשרות בני נוער מאיישים מאחזים חדשים

בשעה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, ידונו הבוקר בסוגיית הבנייה בהתנחלויות - ימשיכו המתנחלים לקבוע עובדות בשטח. בלילה נותרו עשרות בני נוער בשני מאחזים - צור-יה וענבלים. מיטשל ברמאללה: עומדים על הדרישה להקפיא את הבנייה

הבוקר אמור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להיפגש עם השליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל. עד הפגישה וגם בשעות שאחריה, מתכננים המתנחלים להשלים את הקמת 11 המאחזים שתכננו כתשובה ללחץ האמריקני הגובר. עשרות מתנחלים, רובם בני נוער, שוהים הלילה (ג') במספר מאחזים שהוקמו אתמול.

 

במאחז צור-יה הוקם מבנה עץ, נקבעה בו מזוזה והמתנחלים החלו להקים שם מבנה אבן. אמש הם קיימו צעדה מאבני חפץ למאחז החדש, שבו לנו הלילה 15 בני נוער. היום הם מתכוונים להרחיב את המאחז.


נשארו גם בלילה בענבלים (צילום: AP)

 

במקביל הגיעו כמה עשרות נאמני ארץ ישראל ונוער למען ארץ ישראל למאחז ענבלים, הסמוך למעלה מכמש שבבנימין, הציבו במקום סוכה והחלו לבנות מבנה מאבן. הצבא והמשטרה הגיעו למקום, פינו את הפעילים, הרסו את הסוכה ואת מבנה האבן. איש לא נעצר. אמש חזרו הפעילים למקום והחלו לבנות שוב את המאחז. הלילה לנו שם כ-25 בני נוער, שגם הם מתכוונים להרחיב בבוקר את המאחז.  

 

כעשרה מתנחלים הגיעו אתמול למאחז נצר לבנות אותו מחדש, לאחר שפונה כמה פעמים. המאחז שוכן בסמוך להתנחלות אלעזר בגוש עציון. צה"ל הוציא שטח צבאי סגור על המקום, ואף סירב לאפשר לעיתונאים להתקרב. המשטרה הגיעה למקום, עצרה פעיל אחד ועיכבה שניים לחקירה בגין הפרת צו שטח צבאי סגור.

 

אחד המתנחלים, אורי פלסי, סיפר ל-ynet: "הגענו למקום. הצבנו יריעת צל לאנשים שבאו לעבוד במקום. קודם כל התכוונו לבנות טראסות כדי שנוכל להתעסק בחקלאות. אנשים שנמצאים פה הם בני נוער ומבוגרים. הצבא ישר הוציא צו שטח צבאי סגור. זה שימוש פוליטי בלבד כדי לרצות את האמריקנים. יהודים יכולים לבנות איפה שרוצים".

   

מהבוקר מתכוונים נאמני ארץ ישראל ונוער למען ארץ ישראל להמשיך ולהקים מאחזים ביהודה ושומרון. לדברי המארגנים, בבוקר יעלו למאחזים עוז יהונתן, גבעת אגוז, מצפה אביחי ונופי ירדן.

 

במקביל, צעדו אמש כאלף מתנחלים ופעילי ימין בירושלים בהפגנה שארגנו מועצת יש"ע, ארגון קוממיות, ועד יישובי שומרון ובנימין ומטה מאמץ. הם מחו על הלחצים ההולכים וגוברים של הממשל על ישראל, להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים.

 

מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין אמר כי "הלחץ האמריקני הגיע השבוע לשיאים שהם בושה לחברה דמוקרטית. אני לא יכול לעבור על זה לסדר היום. ההתייחסות האמריקנית למדינת ישראל כאל רפובליקת בננות והנכונות שלהם להפקיר אותנו כדי לזכות בדעת הקהל האיסלמית ברחבי העולם מביאה אותנו לכאן".

 

סוגיית ההתנחלויות תעלה בפגישתם של ראש הממשלה והשליח למזרח התיכון מיטשל. השניים ידונו גם בהקלות שישראל עשתה ביהודה ושומרון. גורמים מדיניים בירושלים ציינו בהתייחס לדרישה האמריקנית להקפיא את הבנייה בהתנחלויות כי אין עדיין סיכומים סופיים עם ארה"ב ויידרשו עוד כמה סבבים של שיחות כדי להגיע להבנה לגבי הנושא הרגיש הזה.  

 

השליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, אמר אמש ברמאללה כי וושינגטון "עושה הכל כדי להשיג שלום כולל בין הישראלים לפלסטינים, בין סוריה לישראלים ובין ישראל ללבנון וכן כדי להשיג נורמליזיציה ביחסי בין ישראל לשכנותיה באזור". הוא הבהיר לבני שיחו הפלסטינים כי הדרישה להקפיא את ההתנחלויות נותרה ללא שינוי.  

 

לנוכח הפעולות של הפלסטינים בשטח במאבק נגד הטרור בוחנים בישראל בחיוב אפשרות לתת הקלות נוספות לפלסטינים בשטח על מנת לשפר את איכות החיים של התושבים. נתניהו עצמו צפוי להתייחס היום להתפתחויות הצפויות בשטח. 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם ילדים הגיעו לענבלים
צילום: רויטרס
מאחז אבני חפץ
צילום: AP
מומלצים