שתף קטע נבחר

כמה שווה עובד שהתאבד? 44,000 דולר

כמה שווים חיי אדם עבור אפל? לא הרבה: קרובי העובד במפעל הסיני, שאיבד אבטיפוס סודי של ה-iPhone הבא, קיבלו עשרות אלפי דולרים ומחשב נייד - של אפל

משפחתו של העובד הסיני שהתאבד בקפיצה, אחרי שאיבד מכשיר iPhone, קיבלה פיצויים בסך 44,000 דולר, כך מדווח TheAge האוסטרלי. במקביל, המפעל בו הוא עבד ממשיך להפיץ שמועות שמכתימות את שמו הטוב.

 

סון דניונג, בוגר אוניברסיטה טרי בן 25, התאבד החודש בקפיצה מהקומה ה-12, אחרי שאחד מ-16 דגמי אבטיפוס של iPhone שהזמין ממפעל פוקסקון להרכבה, אבד. משפחתו וחבריו אומרים שון טען כי הוכה והושפל בעבודה על-ידי הבוסים שלו, במהלך החקירות לאיתור ה-iPhone הנעלם. המפעל מכחיש את הטענות.

 

התקרית עוררה מחלוקת בסין ומחוצה לה לגבי תנאי העבודה במפעלים הסיניים, שמיצרים את הגאדג'טים של אפל וענקיות טכנולוגיה אחרות. התקרית גם הדגימה את מידת הלחץ לשמירה על סודיות שאפל מפעילה על שרשרת הייצור שלה.

 

אחיו של סון אמר בראיון לניו-יורק טיימס כי המשפחה קיבלה פיצויים בגובה 44,000 דולר. חברתו של סון קיבלה גם מחשב נייד של אפל במתנה. מנהל התפעול של המפעל אמר כי "סון איבד מדי פעם מוצרים ואז הוא היה מחזיר אותם. אנחנו לא יודעים מי קיבל את המוצרים, אבל זה קרה בשטח שלו", אמר.

 

לעמוד לאורך כל יום העבודה

צוות האבטחה של המפעל, שחקר את העובד טרם ההתאבדות, מכחיש את ההאשמות על אלימות פיזית. קצין האבטחה גו קינמינג, הודה רק כי תפס בחוזקה בכתף של סון אחרי שהתרגז. טרם מותו, סון דניונג שלח SMS לחברתו, וביקש ממנה לא לספר למשפחה שלו על הצרות בהן הוא שרוי ולא להתקשר אליו יותר. לאחר מכן קפץ מהקומה ה-12 בבניין משרדים. חברת השבבים פוקסקון ואפל הביעו צער על מותו, אך לא פירסמו פרטים על הפרשה. 

 

ארגון זכויות עובדים בסין ביקר את פוקסקון על "ניהול בלתי-אנושי ומיליטנטי, ללא כבוד מינימלי לזכויות העובדים". הארגון טוען כי בחן לעומק את תנאי העבודה במפעל בשנה שעברה וגילה ממצאים קשים, אבל פוקסקון סירבו להגיב על הטענות.

 

לפי אחד הממצאים האלו, העובדים שמכינים גאדג'טים של אפל זוכים לשבת על שרפרפים, בעוד שעובדים שמכינים מוצרים של חברות אחרות נאלצים לעמוד לכל אורך יום העבודה. בדומה, ממצאים דומים של הדיילי מייל הבריטי מ-2006 תיארו את המבנים במפעלים כצפופים במיוחד.

 

העניין נחקר על-ידי המשטרה הסינית בימים אלו, וה-iPhone האבוד לא נמצא. אחיו של סון משוכנע כי אין לו קשר להיעלמות הטלפון: "הוא בחיים לא היה גונב כלום", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה קורה בין כתלי מפעל ה-iPhone?
באדיבות אפל
מומלצים