שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בגלל עומס החום: הקלות לנשים הרות בצום
  הרב מנחם בורשטיין, העומד בראש מכון פוע"ה לרפואה ופוריות על-פי ההלכה, אומר ל-ynet כי לנשים שעברו טיפולי פוריות והן בתחילת ההריון יש פטור מהצום ולכל האחרות הוא ממליץ להתייעץ עם רופא. ויש גם בשורה לנוהגים שלא לכבס עד י' באב

  חם לכן ואתן מרגישות כבדות? לידיעתכן: מכון פוע"ה ממליץ על הקלות בצום לנשים הרות בשל עומס החום. לאחר התייעצות עם מספר רב של רופאים החליט הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה (רפואה ופוריות על פי ההלכה), על מתן פטור גורף לנשים הרות עד השבוע 12 שעברו טיפולי פוריות. לנשים בהריון רגיל ממליץ הרב בורשטיין להתייעץ עם רופאן האישי.

   

   

  "בשל החום הכבד התייעצנו עם הרבה רופאים מה צריכות לעשות נשים הרות, מאחר שכתוצאה מחוסר שתיה במזג אוויר זה קיים חשש להתייבשות", מסביר ל-ynet הרב בורשטיין ערב ט' באב, "במקרה של טיפולי פוריות הרגישות היא יותר גבוהה ויש נטיה להקל. לכן הוחלט לתת לנשים הרות עד שבוע 12 שעברו טיפולי פוריות היתר גורף, גם בלי שהן תצטרכנה לשאול רופא בעניין. בהריונות רגילים גם קיים חשש להתייבשות בשל מכת החום ואני ממליץ כי כל אישה תתייעץ עם הרופא שלה. אם הרופא אומר באופן כללי כי לנשים בהריון אסור לצום, לא הייתי מקבל את דעתו, אלא רק במקרה שהרופא אומר זאת על סמך מצבה האישי של האישה".

   

  חידוש נוסף של מכון פוע"ה נוגע

  דווקא לכביסה שהצטברה בבתים רבים במהלך תשעת הימים (בגלל איסורי ההתענות בימי בין המצרים). השנה פרסם מכון פוע"ה היתר לכבס כבר במוצאי תשעה באב ולא לחכות עד למוצאי י' באב כפי שהיה נהוג עד כה.

   

  הקלה זו ניתנה בהסתמך על "תקנת עזרא". את התקנה קבע עזרא שחי בתקופת שיבת ציון (538 לפנה"ס) ומשמעותה שיש לעשות כביסה ביום חמישי על מנת שבני ישראל יגיעו מוכנים לשבת. לפיכך בניגוד לשנים רגילות בהן ממשיכים במנהגי האבלות עד מוצאי י' באב,(משום שבית המקדש המשיך לבעור גם ביום זה) השנה בשל תקנת עזרא במוצאי ט' באב ניתן להתחיל לכבס.

   

  "הכביסה היא חידוש", מסביר הרב בורשטיין, "בכל שנה מנהגי האבלות ממשיכים גם למחרת ט' באב, אבל לדעת רבים מהפוסקים האחרונים המסתמכים על תקנת עזרא, מותר יהיה לכבס כבר במוצאי ט' באב וכבר בצהריים מותר למיין כביסה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב בורשטיין בכנס מכון פוע"ה
  צילום: קובי נחשוני
  מומלצים