שתף קטע נבחר

בעולם מזדהים: בישראל היתה אידיליה שהתפוצצה

בעולם התייחסו בזעזוע למסע הרצחני אתמול במרכז הנוער ההומו-לסבי בת"א, ומיהרו לשגר את תמיכתם והזדהותם לקהילה בישראל. "מנקודת מבטם, אלימות כזו בעם היהודי היא תופעה מפתיעה ומזעזעת", הסביר יו"ר הבית הפתוח. עיתוני העולם סיקרו בהבלטה: הפשע הקשה מסוגו שספגה ישראל

הקהילה ההומו-לסבית בישראל זכתה היום (א') לחיבוק תומך מצדם של גורמים בינלאומיים רבים, על רקע מסע ההרג במרכז הנוער ההומו-לסבי בו נרצחו אתמול ניר כץ וליז טרובישי ונפצעו נערים רבים. גם כלי התקשורת הבולטים בעולם סיקרו את התקרית בהדגשה: "הפשע זעזע את עיר החוף החופשית", כתב ה"לוס אנג'לס טיימס".

 

יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח, סיפר ל-ynet כי קיבל תגובות הזדהות מכמה ארגונים בינלאומיים בעקבות האירוע. "הגוף שהכי הביע הזדהות הוא בית שמחת תורה בניו-יורק (CBST).

הם היו מאוד מחוברים לרמת האלימות שחווינו בעבר בישראל כי ביקרו במצעד ב-2005 בירושלים, במהלכו נדקרו צועדים", סיפר.

 

לדברי גר, בעולם רואים ברצח אתמול עליית מדרגה של ממש ביחס העויין נגד קהילת הגאים. "למרות אירוע הדקירה בירושלים לפני כארבע שנים, עד עכשיו ארגונים כמו CBST ראו בישראל מדינה שעדיין לא הגיעה לרף האלימות שקיים בארצות הברית ובעולם נגד הקהילה. עכשיו היא מתחילה להיות יותר דומה בעיניהם למקומות אחרים בעולם והם מבקשים לחלוק מניסיונם. מנקודת המבט שלהם, בתוך העם היהודי פנימה אלימות מסוג כזה היא תופעה מפתיעה ומזעזעת", אמר.

 

ארגונים הומו-לסביים ישראליים נוספים זכו לתמיכת עמיתיהם הבינלאומיים: יניב ויצמן, יו"ר ארגון הנוער הגאה, סיפר כי ארגון Outnow האירופי יצר קשר עם פעיליו כדי לחזק ולהביע תמיכה. איציק צרור, דובר אגודת ההומואים והלסביות סיפר כי האגודה זכתה לתמיכה דומה מאתר הקהילה הגאה במזרח התיכון, Gme וכך גם מה- World Congress of Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgender Jews.

 

אדיר שטיינר, מעמודי התווך של הקהילה ההומו-לסבית בישראל ומתאם אירועי הגאווה בעיר, שמע על אירוע הירי במהלך שהותו בקופנהגן כשליח עיריית תל אביב לאולימפיאדה של הקהילה הגאה המתקיימת בעיר. "במשך השבוע האחרון ציירנו פה על כל במה אפשרית את ישראל כמקום נפלא להומואים, לסביות וטרנסג'נדרים. האידיליה הזו, שרצינו כל כך להאמין בה, התפוצצה לנו בפנים", אמר.

 

"ברגע כזה אני חושב שהדבר המרכזי שצריך לומר בקול הוא שאף רוצח, לא יחזיר אותנו לארון. אנחנו נמשיך להיאבק בגאווה על הזכות לחיות את חיינו ללא פחד גם אם היום הדרך נראית ארוכה מתמיד".

 

עיתוני העולם: הפשע זעזע את עיר החוף החופשית

לדבריו, "מי שירה על נערים ונערות במרכז הנוער בא לרסק את הבועה האידילית שקוראים לה תל אביב. הוא בא להפחיד אותנו ולאיים עלינו, אצלנו בבית, במקום שבו אנחנו מרגישים הכי בטוחים, בעיר שבה אני ובן זוגי יכולים ללכת יד ביד בלי אפילו לחשוב על זה. היריות האלה כוונו לכולנו. המסר ברור: מישהו, איפשהו, אורב לכולנו עם אקדח טעון ומחפש את מותנו. זה חמור מאד וזו לא רק בעיה של הקהילה אלא של החברה הישראלית".

 

מסע ההרג הרצחני במרכז הנוער של הקהילה ההומו-לסבית בת"א זכה לסיקור בולט גם בכלי התקשורת ברחבי העולם. בעיתון "לוס-אנג'לס טיימס", שכמו שאר העיתונים הגדולים באמריקה דיווח על התקרית בשער אתר

הבית שלו, נכתב: "הפשע זעזע את עיר החוף החופשית, בעלת התדמית של סובלנות יחסית כלפי האוכלוסייה הגאה, וגררה ביקורת ממוקדת כלפי הקהילה האולטרה-אורתודוקסית, שכינתה את ההומוסקסואליות 'תועבה'".

 

רשות השידור הבריטית BBC שדיווחה היום בהבלטה על המצוד המתנהל אחר התוקף, הדגישה אף היא כי התקיפה של מרכז התמיכה לקהילה הגאה היא הפשע הקשה מסוגו שידעה מדינת ישראל. הגדיל ועשה העיתון השוודי סוונסקה דגבלט, שדיווח על התקרית בכותרת הראשית באתרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרכז הנוער לאחר מסע ההרג
צילום: אבי כהן
מביעים הזדהות בזירת הרצח, היום
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים