שתף קטע נבחר

הערכה: 700 צעירים ימותו בארץ משפעת החזירים

מנכ"ל משרד הבריאות אמר לחברי הכנסת כי רבע מהאוכלוסייה בישראל תידבק כנראה במחלה. הוא העריך כי רוב המתים יהיו צעירים והזהיר ממחסור של כ-4,500 מיטות אשפוז. מומחה: התמותה לא שונה מבחורף רגיל, אבל האוכלוסיות שיפגעו כן

התחזיות הקודרות של משרד הבריאות מציגות לראשונה את ממדי התמותה הצפויים בחורף הקרוב משפעת החזירים: מנכ"ל המשרד העריך היום (ב') כי בהתפרצות הצפוייה של שפעת החזירים בעונת החורף יהיו כ-700 מקרי תמותה, בעיקר של צעירים. הנתונים נמסרו בדיון של ועדת הבריאות של הכנסת, בעניין רכישת החיסונים לשפעת החזירים. "כל יום שעובר מרחיק אותנו מהחיסון", טענו אנשי משרד הבריאות.

 

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור אבי ישראלי, אמר בדיון כי ככל הנראה כרבע

מהאוכלוסייה בישראל תידבק במחלה. עוד אמר פרופסור ישראלי כי בבתי החולים יהיה מחסור של כ-4,500 מיטות אשפוז כדי להיערך באופן סביר להתפרצות. לדבריו, בתי החולים ייערכו לצמצום בניתוחים לא דחופים, קיצור אשפוז יולדות ל-24 שעות, ותגבור הרופאים באנשי חיל הרפואה וסטודנטים. משרד הבריאות הנחה להגדיל את מספר מיטות האשפוז מ-14 אלף ל-19 אלף.

 

ישראלי ציין כי התפרצות שפעת בעונת החורף עלולה לגרום להיעדרות של עובדים ממקום העבודה, סגירת מוסדות חינוך ופגיעה בתעשייה ובתיירות. ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) אמרה כי יש לשקול מתן חיסונים רק לקבוצות סיכון. "מדוע לרכוש חיסונים עבור כל האוכלוסייה, אם הקשישים לא נמצאים בסכנת הידבקות, וידוע כי גם כך יש אחוז מהאוכלוסייה שבאופן קבוע אינו מעוניין להתחסן", שאלה.

 

מנהל צוות טיפול מגיפות בישראל, פרופ' דני אנגלהרד, אמר בדיון כי "לצערי, מדובר ב-700 אזרחים צעירים שימותו מהמחלה. זה זן שונה משפעת רגילה. השאלה היא כמה אנשים צריכים למות כדי לשכנע חלק מחברי הוועדה בצורך בחיסון. ארצות הברית הזמינה 2 מנות חיסון לכלל האוכלוסייה. בריטניה הזמינה מנת חיסון אחת לכלל האוכלוסייה. מדינת ישראל חייבת להזמין חיסון. להערכתנו, 700 נפטרים בשנה זו ההערכה הכי אופטימית שניתן לתת".

 

שניים כבר מתו, אין תקציב לרכישת חיסונים

יו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות, פרופ' אלון מוזס, אמר כי הערכת משרד הבריאות סבירה. מוזס, מנהל המחלקה למיקרוביולוגיה קלינית ומחלות זיהומיות בבית החולים הדסה, אמר כי "נראה שהתמותה היא לא יותר גבוהה, ואולי אף קצת פחות גבוהה מאשר בחורף רגיל. עם זאת, אם בחורף רגיל הפגיעה היא בעיקר בקשישים עם מחלות רקע, כאן אנחנו רואים שהמחלה הקשה היא באנשים צעירים ונשים בהריון. שיעור התמותה לא יהיה שונה מאשר בחורף רגיל, אבל האוכלוסיות שיפגעו יהיו שונות".

 

עד עתה מתו בישראל שני בני אדם מסיבוכים של שפעת החזירים. משרד הבריאות אישר אמש כי צעירה בת 24 שהלכה לעולמה במהלך הלילה בבית החולים בנהריה מתה כתוצאה מסיבוכים של שפעת החזירים. לפני כשבוע הלך לעולמו בבית החולים יוספטל באילת שמעון עזרן, תושב העיר בן 35, בשל סיבוך של שפעת החזירים.

 

בשבוע שעבר ראש הממשלה, בנימין נתניהו,

הורה למשרד הבריאות לרכוש חיסונים נגד שפעת החזירים עבור כל אזרחי ישראל, בעלות של כ-450 מיליון שקל. אנשי המקצוע במשרד הבריאות המליצו על רכישת החיסון, אך ציינו כי אין ודאות כי שלבי האישור של החיסון לשימוש יסתיימו עד לחורף הקרוב. בנוסף, טרם עלה נושא מציאת מקור המימון לרכישת החיסונים לנגיף. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, התחייב כי המימון לחיסונים לא יהיה על חשבון תקציב סל התרופות.

 

יותר מ-130 אלף בני אדם ברחבי העולם נדבקו עד כה בנגיף H1N1, שגבה יותר מ-800 קורבנות ברחבי העולם. מנתונים שנאספו במרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות עולה כי בשבוע שעבר נבדקו במרפאות 928 ישראלים שנדבקו בשפעת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסכה להגנה מפני שפעת באיכילוב
צילום: AFP
ישראלים ששבו מחו"ל עם מסכות
צילום: AP
מומלצים