שתף קטע נבחר

גם קלינטון גינתה את הפינוי בשייח ג'ראח

מזכירת המדינה האמריקנית התייחסה לפינוי של שתי משפחות ערביות שפלשו לבתים בשכונה במזרח ירושלים, ואמרה כי הריסת בתים במזרח ירושלים ופינוי תושבים מבתיהם מנוגדת להתחייבויותיה של ישראל

ראש הממשלה נתניהו התייצב נחרמות מול העמדה האמריקנית לגי מזרח ירושלים - אבל בוושינגטון שוב מתרעמים: בעקבות פינוי המשפחות הערביות אתמול מבתים בשכונת שייח ג'ראח, הצטרפה הערב (יום ב') מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, לגינויים בעולם ואמרה שמדובר בפעולה "מצערת מאוד". 

 

במסיבת עיתונאים שערכה בוושינגטון עם עמיתה הירדני נאסר ג'ודא, אמרה עוד קלינטון כי הריסת בתים במזרח ירושלים ופינוי תושבים מבתיהם מנוגדת להתחייבויותיה של ישראל. "הצעדים הללו מצערים מאוד", הדגישה, "ואני קוראת לממשלת ישראל ולעיריית ירושלים להימנע מפעולות פרובוקטיביות כאלו".

 

לדברי קלינטון, "שני הצדדים אחראים על הימנעות מפעולות פרובוקטיביות שיכולים לחסום את הדרך להסכם שלום כולל. צעדים חד צדדיים לא יכולים להשפיע על תוצאות המשא ומתן, והם לא יוכרו ככאלו שמשנים את הסטטוס-קוו".

 

ג'ודא בירך על דברי קלינטון והוסיף כי גירוש תושבים ועל פעולה אחרת שמשנה את הסטטוס קוו במזרח ירושלים "קובעים מראש את תוצאות המאמצים לחדש את המשא ומתן בין הפלסטינים לישראל. מזרח ירושלים היא טריטוריה כבושה. חשוב מאוד שאנשים יזכרו שמדובר בנושא שיעלה בדיונים לכיתחדש המשא ומתן. פעולות אלה אינן מבורכות ומחייבות גינוי אך אנו מקווים שהן ייפסקו מיד". 

 

אתמול התייחסה לסוגיה דוברת מחלקת המדינה, מייגן מטסון, שאמרה כי "צעדים חד-צדדיים לא יקבעו את תוצאות המשא ומתן ולא יוכרו על ידי הקהילה הבינלאומית".

 

מוקדם יותר היום, הפגינו כ-40 בני אדם סמוך לשני הבתים שפונו.

 המפגינים התבקשו להתפזר, ושלושה מהם נעצרו לאחר שתקפו שוטרים. גם אמש היתה במקום הפגנה - כאשר כ-200 פעילי שמאל ערבים ויהודים הפגינו במחאה על הפינוי, על-ידי ההוצאה לפועל. במהלך ההפגנה פרצו עימותים בין המפגינים למשטרה ו-13 בני אדם נעצרו.

 

ההחלטה על הפינוי באה בעקבות החלטת בג"ץ, שפסק כי הבתים נמצאים בבעלות יהודית וכי שתי המשפחות הערביות (בהן 53 בני אדם) שמתגוררות במקום - פלשו לבתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. "בניגוד להתחייבות"
צילום: AFP
חפצים של אחת המשפחות שפונתה
צילום: AP
מומלצים