שתף קטע נבחר

המשטרה לגאים: אולי אתם מכירים את הרוצח

קצינת משטרה כתבה בפורומים של חברים צעירים בקהילה ההומו-לסבית הודעה, ובה בקשה לסייע לחקירה: "חשוב לנו לקבל כל פיסת מידע רלוונטית - אנשים לא מוכרים בסביבתכם, שיחות טלפון אנונימיות או מוזרות, או התבטאויות חריגות"

במשטרה מייחסים חשיבות רבה לחקירת  הטבח במרכז ההומו לסבי בתל-אביב במוצאי שבת, אך עדיין לחוקרים אין קצה חוט שיוביל לרוצח. כדי לנסות למצות את כיוון החקירה לפיו הרוצח הכיר מי מבין המשתתפים בכינוס הקבוע, הם פונים למי שהיו יעד הפגיעה במסע הירי המזעזע שממנו נהרגו ניר כץ וליז טרובישי, ונפצעו עוד עשרה.

 

אמש (יום ב') כתבה קצינת משטרה בפורומים ובאתרים של חברי הקהילה הצעירים, הודעה בה ביקשה לדווח על אירוע או אדם חריג בו נתקלו לאחרונה.


לזכר הנרצחים. מישהו יספק קצה חוט? (צילום: AFP)

 

בהודעה שכותרתה "השתתפות בצער ובקשה לסיוע בחקירה", כתבה הקצינה שהזדהתה בשם גל: "כולנו מזועזעים על שאירע ואנו פועלים ללא לאות במטרה להתחקות ולהביא לגילוי זיהוי הרוצח הנתעב. בשל כך, אני פונה אליכם בהנחה שיש בידכם מידע שעשוי לסייע בחקירה".

 

קצינת המשטרה ביקשה מחברי הקהילה לדווח למשטרה על אירועים חריגים: "ייתכן כי בתקופה האחרונה פעל החשוד, בין במישרין בין בעקיפין, בסביבתכם ומכאן שחשוב לנו לקבל כל פיסת מידע רלוונטית, כמו למשל, זהות אנשים לא מוכרים בסביבתכם, שיחות טלפון אנונימיות או מוזרות שהתקבלו, אירועים או התבטאויות חריגות כלפיכם שיש מקום שיובאו לידיעתנו. לשם מסירת המידע הינכם מוזמנים לפנות בכל דרך שתמצאו". הקצינה גל השאירה את פרטי הדואר האלקטרוני והטלפון הנייד.

 

ומה אם זה מישהו מתוכנו?

בין האתרים שבהם פורסמה ההודעה - אתר ארגון הנוער הגאה "איגי". גיל, בן 17 מכפר סבא וחניך ב"איגי", אמר לאחר שראה את בקשת המשטרה שהוא רק "מקווה שיהיו התקדמויות והזבל האנושי הזה ייתפס וייענש בחומרה, בדיוק כפי שמגיע לו".

 

לדבריו, האפשרות שהרוצח בא דווקא מקרב הקהילה חלפה בראשו. "אם התשובה לזה תהיה חיובית, דבר שאני מאוד מתקשה להאמין בו, ההלם והטראומה ייגדלו. אני לא רוצה לחשוב מה יאמרו אותם הפצועים שהכירו אותו, חלקם אפילו אולי היו בקשר איתו ואולי גם סמכו עליו והיו במערכת יחסים מינית. זאת תהיה הרגשת בושה - איך דבר כזה יכול לצמוח בתוכנו? במיוחד בתוך החברה של הנוער הגאה שכל כך אוהבת ומקבלת כל אחד בחיבוק ובחיוך".


"שרק נחזור לחייך ולצחוק כמו תמיד" (צילום: AP)

 

גיל פוקד תכופות את ה"ברנוער" בו אירע הרצח, אך לא היה שם בשבת. "מאז כמובן אני משתדל להיות בבתי החולים ובמרכז ובהפגנות כמה שאפשר. אלו חברים שלי ששוכבים שם על המיטות בשלושה בתי חולים, אני מאחל לכולם החלמה מהירה ושיקום מהיר ושרק נחזור לחייך ולצחוק כמו תמיד".

 

לסיכום הוא אומר: "זה היה הבית שלי. זו הייתה המשפחה שלי. איבדתי משפחה. על זה אני לא אסלח בחיים ואת זה אני לא אשכח. דווקא עכשיו, זה הזמן של כולנו להתאגד ולהראות את הקול שלנו, שלא רבים מודעים אליו. ביחד אנחנו כוח, כוח שאף אחד לא יכול להתעלות עליו".

 

המפכ"ל ביקש איפוק

אמש קיים מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, ישיבה עם מפקד מחוז תל-אביב וחוקרי הרצח. אחריה אמר: "יש להיזהר בצביעת מגזרים ואוכלוסיות, ביחס לחשדות וכיוונים אפשריים. משטרת ישראל רואה חשיבות עליונה בחקירת האירוע ולמחוז תל-אביב יוקצה כל שיידרש לפיענוח הרצח". המפכ"ל הוסיף: "צו איסור הפרסום, שהוטל על החקירה, תכליתו לאפשר לימ"ר לאסוף ראיות, להגיע לחשוד ולמצות עמו את הדין - זהו בוודאי המבחן והאינטרס הארגוני-לאומי".

 

מוקדם יותר היום התקיים דיון בכנסת בנושא המתקפה. "ככל שיענונו - כן נרבה וכן נפרוץ", אמר בדיון ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, אמר בדיון: "אני יכול להבטיח דבר אחד - המשטרה תעשה הכל על מנת שהרוצח ייתפס ויבוא על עונשו ואין לי ספק שזה מה שיקרה בסופו של יום. אני קורא לכלל הציבור והמנהיגים לשמור על איפוק ולהימנע מהסתה. זו עת בה עלינו לגלות סבלנות".

 

במקביל, מנתונים שהוצגו למשרד הרווחה על-ידי נציגי הקהילה, מתברר שקרוב ל-80% מבני הנוער הגאה חשופים להתעללות מילולית בשל נטייתם. כמחציתם ספגו התעללות פיזית ו/או מינית.

 

שליש ממקרי ההתאבדות של בני נוער בעולם מתבצעים על-רקע זהות מינית. ממחקרים שנעשו בתקופה האחרונה מתברר עוד כי גיל "היציאה מהארון", ירד מאוד בשנים האחרונות. אם בעבר, עמד הגיל הממוצע על 16, היום חווים תהליך זה בני נוער בגיל 13 ואף צעירים יותר. כשליש מבני הנוער הגאה מגדירים עצמם ביסקסואלים, היתר מגדירים את עצמם הומואים או לסביות. עוד עולה מהנתונים כי ככל שהתמיכה המשפחתית והחברתית חזקה יותר, הנער או הנערה יצמחו נפשית בצורה בריאה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הרצח. הרוצח עדיין חופשי
צילום: רויטרס
ההודעה באחד הפורומים
מתוך אתר פייסבוק
ליז טרובישי ז"ל
מתוך אתר פייסבוק
ניר כץ ז"ל
מומלצים