שתף קטע נבחר

סרטן בבית-ספר בקריית-גת: היכן ילמדו הילדים?

ראש העיר הציע לפזר את תלמידי בית הספר, עד שיתקבלו תוצאות הבדיקה - האם יש גורם מסרטן בבית הספר שחמישה מתלמידיו מתו מסרטן קטלני בעשור האחרון. ההורים מתנגדים: "הפיזור משמעותו סגירת בית הספר ופגיעה בשגרה"

חמישה מתלמידי בית הספר היסודי "שפרינצק" בקריית-גת מתו בעשור האחרון מסרטן. בקרב הורי התלמידים התעוררה בהלה, לאחר שהתגלה לאחרונה שתלמיד נוסף לקה בסרטן הקטלני - מסוג יואינג-סרקומה. רבים מהם ביקשו להעביר את ילדיהם לבתי ספר אחרים בעיר. בעקבות הבהלה, החליט ראש העיר, אבירם דהרי, שתלמידי בתי הספר יפוזרו בין מוסדות הלימוד השונים בעיר, עד תום הבדיקות המעבדתיות שנועדו לאושש או לשלול גורם בבית הספר הגורם לתחלואה.

 

אבל החלטתו של ראש העיר לא התקבלה בעין יפה. ההורים מבקשים לערוך את הבדיקות עד לפתיחת שנת הלימודים או לחילופין עד סוף ספטמבר. יו"ר ועד ההורים העירוני והבית ספרי, יואל אברהמי, אמר היום (ג'): "ההורים לא מסכימים לפזר את תלמידי בית הספר בשום אופן.

 הפיזור משמעותו סגירת בית הספר ופגיעה ישירה בחיי השגרה. ההורים הסכימו לשלם סכום של 200 שקלים לתלמיד כדי לממן בדיקות מקיפות".

 

יו"ר ועד ההורים טוען בתוקף: "זו טעות לציין כי כל מקרה הסרטן היו מאותו סוג. מכפישים בכך את בית הספר ומחזקים את הטענה כאילו יש פה גורם מסרטן. אני אומר את הדברים, כי כבר היינו בסרט הזה. עשינו בדיקות בעבר שהוכיחו כי אין בבית הספר שום גורם מסרטן, ואני כמעט בטוח שגם התוצאות הפעם יהיו דומות. מבדיקות שאני ערכתי יש בעיר בתי ספר שתחלואת הסרטן שם גבוהה מ'שפרינצק'. אבל עלינו שמו פוקוס".

 

יחד עם זאת, מדגיש אברהמי כי הוא לא מוכן להעמיד שום תלמיד ומורה בסכנה, ולכן תיערך בדיקה מחודשת. בסיום אותה פגישה יגובשו ההחלטות, אך לדבריו אין מקום להחלטה לפזר את תלמידי בית הספר.

 

יו"ר הסתדרות המורים באזור לכיש, יפה בן-דוד, ציינה כי אם מורים יבקשו לעבור לבית ספר אחר, היא תאשר זאת - אם כי עדיין לא התקבלה פנייה כזו ממורים.  "לא נוכל להעמיד איש בסכנה, אם הוא חושש לעניין. צריכות להיעשות שוב בדיקות מקיפות, ואם הכל יהיה בסדר, כולם יוחזרו לבית הספר המקורי" אמרה בן-דוד.

 

גורמי חינוך מתנגדים לפיזור תלמידי בית הספר בשלב הזה ומבקשים לנהוג בזהירות בעניין זה, שכן מדובר במהלך לוגיסטי רחב היקף. אמש נערכה ישיבת ההורים בבית הספר והוחלט פה אחד שאין מקום לפיצול תלמידי בית הספר. "מדובר בבית ספר יסודי מן הראשונים בעיר. בית ספר טוב עם מורים מצוינים וצריך לחשוב בהיגיון לפני שעושים מהלך כזה", אמר יו"ר ועד ההורים העירוני.

 

התלמידים אסף הרשקוביץ, רעות צבאן, רפאל חי, תמיר אוחנה וטל אביטבול כבר מתו מהמחלה. התלמיד ששרד את המחלה אובחן בשלב מוקדם, וכך ניצלו חייו. כיום הוא נער בריא, אך נמצא במעקב קפדני.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההורים לא מסכימים. דהרי
צילום: אסנת קרסנסקי
רעות צבאן, אחת מקורבנות הסרטן בבית הספר
צילום רפרודוקציה
רפאל חי
צילום רפרודוקציה
מומלצים