שתף קטע נבחר

הילדים שחולצו משבי הטליבאן: לא מהססים לרצוח

ארגון הטרור חטף מאות ילדים בצפון פקיסטן. כמה מהם שוחררו מ"מחנה אימונים" בשבוע שעבר ומאז הם מקבלים טיפול פסיכולוגי. בראיון ראשון מסוגו הם סיפרו כיצד נחטפו בדרך לבתיהם ועל התעללות שספגו: "הכריחו אותנו לנהל ג'יהאד"

העולם הזדעזע בשבוע שעבר כשהתברר שארגון הטליבאן נוהג לחטוף ילדים מבתיהם בפקיסטן כדי לגייס אותם למאמץ הטרור. כמה מהילדים, ששוחררו מ"מחנות אימונים" בצפון המדינה, סיפרו היום (ג') לראשונה את שעבר עליהם. חלקם מבינים את הזוועה שעברו, בעוד שאחרים הפנימו היטב את "החינוך מחדש" ומוכנים לרצוח בשם האיסלאם.

 

צבא פקיסטן הודיע בשבוע כי מורדי הטליבאן חטפו מאות ילדים, חלקם בני שש, כדי להכשיר אותם לשמש כלוחמים בארגון ואף לבצע פיגועי התאבדות. הגנרל נדים אחמד סיפר כי נפגש עם תשעה ילדים שחולצו מידי הטליבאן וכי נראה שהם עברו "שטיפת מוח".

 

מאז שחרור הילדים הם זוכים לביקורים קבועים אצל פסיכיאטרים הפועלים לשקם את מצבם. ד"ר פריהה פרצ'ה אמרה כי הילדים סובלים ממגוון של

הפרעות, חלקם פסיכוטיים ורובם בדיכאון קליני. "אין ספק שהם עברו שטיפת מוח כדי לשנוא אנשים כמוך וכמוני", היא הוסיפה.

 

רשת CNN פרסמה ראיון מיוחד עם כמה מהילדים ששוחררו רק לפני שבוע. בינתיים הם מתגוררים בבסיס צבאי, מחשש שיתקלו בתגובה עוינת אם ישובו לבתיהם. "כשהגענו ביום הראשון, הם מיד היכו אותנו והכריחו אותנו להתעמל", סיפר אחד מהם. "הם אמרו לנו לא להפסיק לרוץ והבהירו לנו שנאלץ לקחת חלק בג'יהאד".

 

הילדים הסבירו כי אנשי הטליבאן הפקיסטני הסבירו להם שהאויב הגדול מכולם הוא הצבא. "הם אמרו לנו שהחיילים פועלים נגד האיסלאם ונגד הקוראן. הם אמרו שאנחנו חייבים ללכת בדרך הג'יהאד למען הקוראן", הוסיף ילד אחר.

 

חטיפה בדרך חזרה מהמכולת

כולם סיפרו כי הם נחטפו ממקום מגוריהם. אחד הילדים הופתע על ידי קומץ מורדים בעת ששוטט בשדה לא הרחק מביתו. משם הוא נלקח הישר ל"מחנה אימונים" כדי לעבור חינוך מחדש.  


מכשירים את הדור החדש. מורדי הטליבאן (צילום ארכיון: AP)

 

"הלכתי מהמכולת בחזרה לביתי והחזקתי כמה שקיות. פתאום הם הופיעו ואמרו: 'תכניס את הדברים שלך למכונית'. עשיתי את מה שהם ביקשו והם שאלו אם להסיע אותי לביתי. הסכמתי, אבל כשהתקרבנו לכפר שלי - הם כיסו את עיני במטפחת ואת פי בידיהם", שחזר אחד הילדים.

 

מתברר כי האסטרטגיה של הטליבאן היתה מוצלחת וילדים רבים ספגו היטב את החינוך מחדש. אחד הילדים נשאל על ידי הכתב אם היה רוצח למען האל

והשיב: "כן". הפסיכיאטרית ד"ר פריהה העריכה כי לפחות כמה מהילדים שפגשה מסוגלים כיום לבצע פיגוע התאבדות. "שניים מהם היו עושים זאת מבלי להסס", הדגישה.

 

ד"ר פריהה סיפרה כי במהלך שיחה שקיימה עם אחד הילדים הוא אמר לה שאם היו נותנים לו חגורת נפץ, הוא היה מפוצץ אותה, ואם הוא היו נותנים לו רובה, הוא היה יורה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחטפו בדרך הביתה. ילדים בפקיסטן (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים