שתף קטע נבחר

לומד עבור המדינה? שלם מס לביטחון לאומי

בכירי צה"ל ומשרדי הממשלה נאלצים לשלם מס על השתתפותם בקורסים השנתיים של המכללה לביטחון לאומי. מסתבר שזו נחשבת הטבה בשווי 120 אלף שקל - החייבת במס. נציג מבקר המדינה: "המיסוי מהווה פגיעה בביטחון הלאומי"

אין גבול לדמיון הביורוקרטי של האוצר. בכנסת התגלה היום (ג') כי השתתפות בכירי צה"ל ומשרדי הממשלה בקורסים השנתיים של המכללה לביטחון לאומי נחשבת להטבה בסך 120 אלף שקל. הטבה עליה נדרשים המשתתפים לשלם מס הכנסה.

 

עובדה מוזרה זו נחשפה בוועדה לביקורת המדינה במעקב אחר תיקון הליקויים שמצא מבקר המדינה בהכשרת הקצונה הבכירה בצה"ל לפני 3-4 שנים. הליקויים עצמם תוקנו בינתיים. עם זאת, חשיפת מיסוי ההשתלמות הבכירה ביותר באסטרטגיה של הביטחון הלאומי, תשמש נושא לדו"ח הבא של המבקר.

 

"המיסוי נותן מכה אנושה לעניין ומהווה פגיעה בביטחון הלאומי", הגיב הממונה על ביקורת מערכת הביטחון במשרד המבקר האלוף (מיל') יעקב אור. "אין מדינה בעולם שמבקשת מס על קורס כזה", הוסיף מניסיונו מפקד המכללות בצה"ל האלוף גרשון הכהן.

 

אור הוסיף שכעת הוא איננו בטוח אם העלות הזאת לא גורמת לכך שרוב משרדי הממשלה אינם שולחים את בכיריהם למכללה. יו"ר ועדת המשנה לביטחון ח"כ עתניאל שנלר, (קדימה) שניהל את הדיון, אמר שזו אכן שאלה שמחייבת דיון מיוחד איך לעודד את הכשרת הסגל הבכיר בממשלה לחשיבה שתפקידם הוא חלק מהביטחון הלאומי.

 

פסגת מערך ההדרכה

המכללה לביטחון לאומי מרחיבה ומעמיקה את הידע ואופקי הראיה והחשיבה האסטרטגיים של המפקדים והמנהלים. היא נחשבת לפסגת מערך ההדרכה בצה"ל ומערכת הביטחון. חניכיה הם קצינים מדרגת אלוף משנה המועמדים לקידום לפיקוד העליון ובכירים במנהל הממשלתי לפי בחירת המנכ"לים. הלימודים נערכים במחזורים של שנה. החניכים ממשיכים לקבל את שכרם בתקופה זו, אבל בניכוי מס נוסף על עצם השתתפותם.

 

עניין המיסוי התמוה התגלה בתשובה לשאלת ח"כ שנלר מדוע שיתוף הפעולה עם משרדי הממשלה איננו הדוק, אם רק 2-3 בכירים נשלחים למכללה למרות פניותיו השנתיות של האלוף הכהן למנכ"לים. נציג האוצר הסביר כי כל השתלמות בשירות המדינה נחשבת להטבה החייבת במס אם היא מעניקה לחניכים גם "יתרון מתמיד" כגון תואר אקדמאי שיהיה לתועלתם הפרטית מחוץ לשירות.

 

המפקדים ישלמו 20% משווי ההטבה

מתברר כי המטכ"ל לא השלים עם גזירת המיסוי, אבל האוצר התעקש עד שהגיעו לפשרה עם רשות המסים שצה"ל יגלם כ-80% מההטבה הרעיונית (מתוך 120 אלף שקל) וישלם עליה מתקציבו את חלק המס המגיע. את יתרת המס (על כ-24 אלף שקל) ינכו משכר המשתתפים. הקצינים נאלצו להסכים כי לא רצו לוותר על ההשתלמות היוקרתית.

 

ח"כ שנלר התפלא מה ההיגיון שבמיסוי ההכשרה בעלת החשיבות הביטחונית-לאומית אם צה"ל מגלם את רוב המס ובשורה האחרונה עובר בעצם מכיס לכיס. נציג האוצר הסביר שמתן פטור למכללה עלול ליצור פרצה ותקדים בנוהל הקיים שישפיע על מערך ההשתלמויות. על פשרת גילום המס, אמר שהגילום אכן יוצר "בעיה תקציבית".

 

השאלה עד כמה מרתיע "מס הביטחון הלאומי" של האוצר את בכירי הממשלה מהשתתפות בהשתלמויות נותרה ללא מענה. "לא כולם תופסים שמחיר הביטחון הלאומי איננו רק במטוסים", סיכם שנלר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
איך לעודד את ההכשרה? ח"כ שנלר
צילום: אלי אלגרט
מומלצים