שתף קטע נבחר

מערכת הביטחון: להעביר את צפון רג'ר לאו"ם

במשרד החוץ נבדקת יכולת הפיקוח של ישראל על המעבר בין שני חלקיו של הכפר, ויכולת יוניפי"ל לתת מענה למניעת כניסת אנשי חיזבאללה לכפר

מערכת הביטחון ממליצה לבחון את העברת החלק הצפוני של הכפר רג'ר שעל גבול הלבנון, לידי האו"ם. עבודת המטה בנושא זה נמסרה לידי שר החוץ, אביגדור ליברמן, שצפוי בקרוב להציג המלצותיו בפני הקבינט לביטחון לאומי. ההערכה במערכת המדינית היא, שהעברת השליטה מידי ישראל תעשה כחלק מהמחוות האזוריות, בתיווך אמריקני, לקידום תהליך השלום במזרח התיכון.

 

הכפר רג'ר חצוי לשניים, כשמאז מלחמת לבנון השנייה שולט צה"ל גם בחלקו הצפוני שבתוך השטח הלבנוני. זאת מחשש שהכפר, שתושביו נושאים בחלקם תעודות זהות ישראליות, ישמש כנקודת מעבר לפעילות טרור של חיזבאללה. מאז כינון ממשל אובמה, בינואר השנה, מפעילה ארה"ב לחץ לקדם את נושא העברת החלק שבשטח לבנון לשליטת האו"ם. אולם, עד לבחירות בלבנון נמנעה ישראל מלקבל החלטה, כדי לא לחזק את חיזבאללה.

 

עתה משלימה ישראל את בחינת סוגית השליטה בכפר, כמו גם התביעות בנושא חוות שבעא, למרגלות הר דוב, שטח שנכבש ב-1967 מידי הסורים - וכיום טוענות דמשק וביירות שהוא שייך ללבנון דווקא. במסגרת מסע ממשלת אובמה למתווה שלום אזורי, נתבקשה ישראל לבחון אפשרות להחזיר שטחים אלה ללבנון, כדי לפתור את המחלוקות הטריטוריאליות האחרונות מול ביירות. הנטייה הכללית בירושלים היא לבצע מחוות אלה.

 

לאחר סדרת פגישות עם אנשי יוניפי"ל בחודשים האחרונים, בהן נבחנו האפשרויות שעל הפרק, המליצה מערכת הביטחון לדון בנושא בקבינט לביטחון לאומי את סוגיות רג'ר ושבעא. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון לקיים דיון בנושא בשבועות הקרובים. בטרם הדיון ביקש משר החוץ, המסתייע בסגנו דני איילון, להכין עבודת מטה מדינית בסוגיה זאת. השניים אמורים לגבש עמדה לאחר בדיקה מדוקדקת של ההיסטוריה הגיאוגרפית במקום, סידורים מדיניים קודמים, היבטים משפטיים ואזרחיים.

 

בימים אלה נערכת במשרד החוץ בחינה של הפרטים. כך למשל, בנושא הכפר רג'ר נבדקת יכולת הפיקוח של ישראל על המעבר בין שני חלקיו, יכולת יוניפי"ל לתת מענה למניעת כניסת אנשי חיזבאללה, ההיבטים המשפטיים, וההיבט האזרחי הנוגע לכך שמחצית מבני הכפר נושאים תעודות ישראליות, ובני משפחתם, מעבר לגדר, הם אזרחים לבנונים לכל דבר ועניין. בנושא חוות שבעא, נבדקת הנכונות הסורית להעביר שטחים נרחבים הסמוכים לגבול, הנחשבים על פניו כחלק מצפון הגולן, לידי לבנון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכניסה לכפר רג'ר. שוב יחולק?
צילום: אביהו שפירא
מומלצים