שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה הרוסי: בינתיים, הוא לא ממש יכול
  חואכים קרימה, יליד היבשת השחורה, מבקש להיבחר לראש מחוז סרדנייה אכתובה ומבטיח "לעבוד קשה כמו כושי". אבל האם האיש שזכה לכינוי "אובמה הרוסי" - אך מעריץ את פוטין - יוכל להיבחר במדינה בה הדיעות הגזעניות מושרשות היטב?

  האם "אובמה הרוסי" ייבחר לראש מחוז ברוסיה? חואכים קרימה, חקלאי בן 37 שנולד בגינאה ביסאו שבאפריקה, יתמודד באוקטובר על תפקיד ראש מחוז סרדנייה אכתובה שעל נהר הוולגה.

   

  גבר שחור שמתמודד על תפקיד ציבורי הוא דבר כה בלתי רגיל במדינה, עד שקרימה זכה בכינוי "אובמה הרוסי". "אני אוהב את אובמה כאדם וכפוליטיקאי משום שהוא הוכיח לעולם את מה שנראה בלתי אפשרי. אני חושב שיש דברים שאני יכול ללמוד ממנו", אומר קרימה, שמבקש להיאבק בשחיתות ולקדם את פיתוח המחוז.

   

  המירוץ של קרימה הוא למעשה כמעט חסר סיכוי. אין לו קשרים פוליטיים והוא חי במדינה שהגזענות והסטריאוטיפים הגזעניים עדיין מושרשים בה היטב. "לעתים קרובות לועגים להם במטרו ובמרכול", מספרת לידיה טרונקל מארגון "הכמורה הפרוטסטנטית", שמסייע למהגרים אפריקנים.

   

  קרימה מסתדר היטב עם התושבים בעיירה בה הוא מתגורר, שמונה 11 אלף תושבים, אבל ליתר ביטחון הוא נוהג להסתובב עם גיסו השרירי. בדצמבר שעבר גבר אמריקני שחור שהשתתף בתוכנית לחילופי סטודנטים נדקר ונפצע קשה בוולוגרד, העיר הגדולה הקרובה ביותר. 

   

  "העיירה הזאת ורוסיה מוכנות לשינוי" 

  קרימה, שהגיע לרוסיה בשנת 1989, מאמין שהוא יכול לתקן את הבעיות במחוז שלו, בו מתגוררים כ-55 אלף בני אדם. רבים מהתושבים סובלים מהיעדר מים ראויים לשתיה וחלקם משתמשים בשירותים חיצוניים. גם הרחובות לא סלולים, ובחורף הם הופכים לבוציים והתושבים הולכים ברחובות לצד עזים. 

   

  "ראש המחוז הנוכחי מכהן בתפקיד כבר 10 שנים, אבל הוא לא עשה שום דבר בשביל האנשים כאן", טוען קרימה, "יש משפחות צעירות שזקוקות לדיור, שצריכות הזדמנות. העיירה הזאת, ורוסיה, מוכנות לשינוי".

   

  קרימה מספר שהגיע לראשונה לרוסיה מפני שהיא תמכה במולדתו כשקיבלה עצמאות בשנת 1974. הוא מגדיר את המדינה כ"מעצמה עליונה" ומספר שהוא מעריץ את ראש הממשלה ולדימיר פוטין. הוא התחתן עם אשה מקומית, למד לדבר רוסית באופן שוטף וקיבל אזרחות.

   

  כשהוא הולך ברחוב, תושבים לוחצים את ידו ומברכים אותו על החלטתו להשתתף בבחירות. "לא שמעתי מה המצע שלו, אבל הוא אדם נחמד", אומר דניס דומא, בן 27. "אני מוכן לשנות את השיוך המפלגתי שלי בשבילו". מאידך, לא כולם מתלהבים מהמועמד היוצא דופן. "אני לא רוצה לגור באפריקה", אומרת מוכרת בכלבו כשהיא מתבקשת להסביר למה לא תצביע עבורו. אדם אחר אמר שאין בכוונתו לתמוך ב"כושי".

   

  הקרמלין הבטיח מושב במועצת המחוז 

  התבטאויות גזעניות מסוג זה אינן נדירות ברוסיה. קרימה עצמו תלה שלטים שעליהם כתב "אני אעבוד קשה כמו כושי" - ביטוי שהרוסים משתמשים בו לעתים קרובות. השלטים היו תלויים במשך כמה ימים - עד שהוחלפו בשלטים של המועמד יורי חרוסטוב, שתומך בקרמלין.

   

  קרימה הוא חבר במפלגה העיקרית ברוסיה, רוסיה המאוחדת, אבל בבחירות שיתקיימו ב-11 באוקטובר הוא יתמודד כעצמאי מול חמישה יריבים. עורכת של אחד העיתונים באזור אומרת כי מועמדותו

  היא טקטיקה ידועה ברוסיה, אשר מטרתה למשוך את הקולות של האופוזיציה בלי להוות איום ממשי על המועמד של הממשלה.

   

  מנהל הקמפיין של קרימה, ולדימיר קריצקי, מודה שניצחון בבחירות יהיה כמעט בלתי אפשרי, אבל לטענתו, הקרמלין הבטיח לקרימה מושב במועצת המחוז בשנת 2011. "הוא יוכל לעשות הרבה דברים טובים בשביל המחוז", אומר קריצקי, "הוא בחור מאוד חכם, הוא מדבר חמש שפות".

   

  המקומיים מודים שאינם מרוצים מראש המחוז המכהן, שלא מתמודד פעם נוספת. לטענתם, הוא מכר אדמות רבות לתושבי חוץ בעוד שרכש לעצמו וילה גדולה ומטוס. למרות זאת, רבים במחוז לא רואים שום טעם בהצבעה, שכן לדעתם הבחירות הוכרעו מראש.

   

  "איבדתי תקווה במערכת ובעם שלנו", אומרת טאיסיה קירילובה, בת 64. "הוא יכול לרצות לשנות דברים, אבל לבד, הוא לא יוכל להשיג כלום". קרימה מתייחס בביטול לציניות של הבוחרים ואומר: "אם התושבים רוצים שינוי, הם צריכים להצביע כך. חוץ מזה, אני אוהב להפתיע אנשים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משימה בלתי אפשרית? קרימה
  צילום: AP
  ברק אובמה. יש דמיון?
  צילום: AP
  לא כולם מתלהבים מהמועמד
  צילום: AP
  מומלצים