שתף קטע נבחר

תפור על הדוסיות

בוגרות "המדרשה לאופנה" מנסות לתמרן בין דרישות הצניעות של ההלכה לבין העיצוב, הנוחות והמקוריות. אז מה הפיתרון למי שמתאים לה מחשוף עמוק?

תארו לכם קיץ ישראלי ממוצע - הטמפרטורות בחוץ מטפסות כאילו הן במשלחת לאוורסט. כדי להוסיף לשמחה, צרפו כעת למשלחת גם אחוזי לחות ברמות שגבינות צרפתיות רק חולמות עליהן. יש? עכשיו תוציאו לרחוב בחורה שומרת צניעות למהדרין, מכוסת מרפקים וקרסול. השאלה היא מה מעלות החום של הבחורה, ומה היא בכלל מחפשת בחוץ?

 

בגלל השרב אני אחסוך לכם את המאמץ הכרוך בחישוב הפתרון. בגלל שבנוסף לאורך השרוול והחצאית יש מצב שאותה בחורה לובשת יותר משכבה אחת, הטמפרטורה הכללית שהיא חווה דומה לזו של משלחת העושה את דרכה דווקא למקום הנמוך בעולם - וכל שנותר לה הוא לחפש מערה קרירה שבה תוכל לישון עד שהקיץ יעבור.

 

החידה שלעיל אינה שאלה תיאורטית לפסיכומשהו, אלא בעיה מציאותית. בנות דתיות שהולכות עם שרוולים שמכסים או מגיעים עד המרפק, ועם חצאיות ארוכות, מתקשות בכל שנה מחדש למצוא ביגוד שתואם את אמות המידה של עולם הצניעות שלהן.

 

נכון שבעשור האחרון יותר ויותר מעצבים ורשתות אופנה לוקחים בחשבון את הציבור הדתי ואפשר למצוא יותר בד בכל בגד, אבל למי שמקפידה יותר - זה לא תמיד מספיק. במקרים לא נעימים שכאלה, לעתים הפיתרון צריך להיות עבודה מפנים. לא מדובר פה בתהליך רוחני וגם לא בפריצה לבנק, אלא לכך שהציבור הנ"ל יגדל מתוכו מעצבות. כמובן שהיה מי שחשב על זה קודם, והתוצאה היא המדרשה לאופנה, שהוציא לאחרונה לאוויר העולם שורה של מעצבות טריות - כולן דתיות. אגב, תצוגת הסיום שלהן רחוקה מתצוגות הסיום של בתי ספר לאופנה אחרים כמרחק ים המלח מפסגת האוורסט.


(עיצוב: שני אליהו, צילום: רונן שטלצר)  

 

הבגדים בתצוגה עומדים בסטנדרטים של צניעות, ובניגוד לתצוגות אחרות - שבהם האוונגרד שולט - במקרה הזה, כמעט כל הבגדים לבישים, עם קווי מתאר ברורים. בדומה לסטודנטים אחרים לאופנה, כל אחת שאבה את ההשראה מעולמה הפרטי ומתהליכים שהיא עברה במהלך השנה: החל מסטודנטית מאשקלון שעיצבה בגד בהשראת מבצע עופרת יצוקה וכלה בסטודנטית חובבת סתיו, שעיצבה בגד של שלכת.

 

"יש הבדלים מאוד מאוד גדולים בין קולקציה שבונה מעצבת חילונית לבין זו שבונה מעצבת דתיה", מבהירה ראש המגמה לאופנה במדרשה, גילי עזרן. "בעולם החילוני יש קולקציות של עונות. הם עושים בגדים לקיץ, לחורף וכן הלאה. מעצבת דתייה בונה את הקולקציה שלה לפי חגים. עניין החגים הוא הרבה יותר חשוב מהעניין העונתי. היא בונה קולקציה לראש השנה ואליה יתלווה העניין של החורף. המגזר הדתי הוא צרכן אופנה אינטנסיבי יותר מהמגזר החילוני, בין השאר מאחר שיש שבתות וחגים, ולא מעט שמחות".

 

אז מאחר שאין שמחה שלמה בלי שמלה, חולצה, חגורה, או כפתור חדש, מוצאות עצמן בנות המגזר לא מעט פעמים בלי מענה. "הרבה מהבנות שלנו מגיעות אלינו כי הן לא מצליחות למצוא לעצמן בגדים", אומרת עזרן, "נכון שיש שינוי לעומת העשור הקודם, אבל זה לא מספיק. בנות דתיות כבר לא פוחדות לפנות לבגדים חילונים ולעשות להם שינוי. יש היום גם מעצבים שפונים לציבור הדתי כי הם הגיעו למסקנה שזה שוק טוב. אבל עדיין מדובר באוכלוסייה שצמאה לאופנה וצמאה לשינוי. אנו רואים את זה בכל השיעורים שלנו".


(עיצוב: מוריה בדיחי, צילום: רונן שטלצר) 

 

איילה רוזנבאום, בוגרת טרייה של המדרשה: "מעצבת שמגיעה מהעולם הדתי מבינה את הצורך והמגבלות של מישהי מהציבור שלה. היא מבינה את הצורך בשרוולים ארוכים, בחולצה שתהיה ארוכה לא רק בשרוולים אלא גם בבטן, כי אחרת הן נאלצות ללכת עם יותר משכבה אחת. נכון שיש היום יותר מבחר, אבל עדיין יש מחסור בבגדים מעוצבים שנראים טוב ומתאימים לבחורה דתייה. היא עדיין צריכה פעמים רבות ללבוש חולצה מתחת לחולצה, או חצאית מתחת לשמלה. ישבתי בעבר עם מעצבת חילונית בניסיון להסביר לה את הצרכים שלנו, אבל כשראיתי שאנחנו בראש כל כך שונה הלכתי ללמוד אופנה בעצמי".

 

קורס בצניעות

בניגוד ללימודי אופנה רגילים, במדרשה לומדות הסטודנטיות להתמודד לא רק עם האופי של הבד והגזרה, אלא גם עם בעיות צניעות שהן מתמודדות איתן במהלך היומיום. "כל התלמידות שלנו דתיות", אומרת עזרן, "בהתאם לכך שמנו הדגשים על נושאים שאולי בכלל לא מתייחסים אליהם במקומות אחרים.

לדוגמא, נשים עם חזה גדול מתאים להן ללבוש פתיחה של המחשוף, אבל איך עושים את זה עם קהל דתי? אנחנו מדברים גם על מצבים שנכון לעשות בהם משהו מסוים, אבל אנחנו לא יכולות לאפשר לעצמנו ,ולכן צריך למצוא איך לעשות את זה באופן שונה".

 

כשיש לא מעט מגבלות, קצת קשה להתמודד מול מעצבים מהעולם החילוני שהכל מותר להם, במיוחד אם לא רוצים להתפס כמעצב "מגזרי". הפיתרון נמצא דווקא בייחוד.

 

"היתרון של מעצבת דתייה הוא שהיא שונה", מסבירה עזרן. "מעצבת דתייה שתפנה גם לקהל חילוני - הוא עשוי מאוד ליהנות ממנה כי היא תביא דברים אחרים. החיסרון הוא שהיא תצטרך להתמודד עם סטיגמטיות שיש לעולם החילוני, כאילו אין לו מה לחפש אצלה. אבל מי שתצליח לעבור את המחסום ולא תפחד לצאת החוצה, החיסרון שהיה לה בהתחלה יהפוך ליתרון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיצוב: יעל בביוף
צילום: רונן שטלצר
מומלצים