שתף קטע נבחר

ישי ב-E1: לבנות פה, גם אם האמריקנים לא יאהבו

בסיור באזור המחבר בין ירושלים למעלה אדומים, קראו השר אלי ישי ויו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, לבנות. לדעת ישי: "אם לא יהיה מנוס, ישראל תצטרך לבנות בכל גושי ההתיישבות על סמך ההתחייבויות שנתנו בעבר האמריקנים"

שר הפנים, אלי ישי, יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, וראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, סיירו הבוקר (יום ב') באזור E1 המחבר בין ירושלים למעלה אדומים - ובפיהם מסר ברור: יש לבנות באזור הזה. לדעת ישי, צריך לבנות - גם במחיר של חוסר הסכמה עם וושינגטון.

 

הסיור התקיים סמוך לתחנת המשטרה, במבנה הישראלי היחיד באזור E1: "בשלב מסוים נצטרך לבנות, גם אם לא נצליח לשכנע את האמריקנים, לפחות בגושי ההתיישבות", אמר השר ישי.


מימין לשמאל: בני כשריאל, אלי ישי וראובן ריבלין (צילום: גיא אסיאג)

 

"אני מקווה שנצליח לשכנע אותם כפי שלצערי הרב שכנעו אותם הפלסטינים", הוסיף ישי, "ננסה לשכנע אותם מה טוב ואנו שואפים לגמור את זה בצורה דיפלומטית. אם לא יהיה מנוס, ישראל תצטרך לבנות בכל גושי ההתיישבות על סמך ההתחייבויות שנתנו בעבר האמריקנים (מכתב הנשיא בוש). התחייבות זו שרירה וקיימת ואי אפשר להתעלם ממנה. אני מקווה ומאמין שהאמריקנים יבינו את החלטתנו, גם אם הם לא אוהבים כל כך את ההחלטה הזו".

  

שר הפנים הוסיף: "ויתור על המסמך אינו רק ויתור על שטח E1, אלא גם על גושי ההתיישבות, וחס וחלילה גם על חלקים מירושלים - ולכן האינטרס הלאומי הביטחוני הוא לשמור על גושי ההתיישבות ו-E1. אני מקווה שראש הממשלה ישכנע את האמריקנים".

  

יו"ר הכנסת הבהיר כי "אין ירושלים בלי מעלה אדומים, שתיהן מקשה אחת. ראש הממשלה חייב לדעת שמה שברור לו, לא יהיה ברור לאמריקנים - ועליו להפגין עוצמה בעניין".

 

ריבלין אמר כי "המאבק על ירושלים מתחיל במעלה אדומים, הרחבת מעלה אדומים ושמירה על רצף טריטוריאלי בינה ובין ירושלים הוא קונצנזוס לאומי אסטרטגי וביטחוני. ניתוק מעלה אדומים מירושלים כמוהו בהפיכת מעלה אדומים להר הצופים בין השנים 1948-1976". 

 

ראש העיר התבטא בחריפות נגד הקריאה האמריקנית להקפאת הבנייה וביקש את עזרתם של יושב ראש הכנסת ושר הפנים לשכנע את ראש הממשלה להוציא החלטת ממשלה להמשך הבנייה ביהודה ושומרון ומעלה אדומים.

 

"ההחלטה של נשיא ארצות הברית להקפיא את הבנייה במעלה אדומים היא דבר שלא נעשה עד היום. יש לנו בעיות אנושיות שצריך לפתור אותן דרך הבנייה. הילדים שלנו גדלו, מתחתנים, מקימים משפחה ורוצים לגור במקום הולדתם. ההורים שלנו אשר הזדקנו וגרים בירושלים ובסביבה רוצים לבוא ולגור ליד ילדיהם כדי לקבל את הסעד והסיוע, הדברים האנושיים האלו לא מקבלים פיתרון עקב הלחץ האמריקני על הקפאת בנייה טוטאלית".

 

כשריאל קרא לראש הממשלה: "אמנם האמריקנים חברים טובים של ישראל, אבל יש גם קווים אדומים למדיניות החוץ הישראלית". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי וריבלין בסיור במעלה אדומים
צילום: גיא אסיאג
אזור E1 ומעלה אדומים
צילום: רויטרס
ריבלין. כמו הר הצופים
צילום: עופר עמרם
מומלצים