שתף קטע נבחר

מיאנמר: סו צ'י הורשעה, תרצה עונש מאסר בביתה

מנהיגת האופוזיציה הורשעה בהפרת תנאי מעצר הבית שלה ונידונה לשלוש שנות מאסר - שהומרו ל-18 חודשים שתרצה בביתה. האמריקני ששהה בביתה נידון ל-7 שנות מאסר, כולל עבודות פרך. במפתיע, הורשו עיתונאים לסקר את הכרעת הדין

בית המשפט במיאנמר הרשיע הבוקר (יום ג') את מנהיגת האופוזיציה, אונג סן סו צ'י, בהפרת תנאי מעצר הבית שלה לאחר שגבר אמריקני שחה אל ביתה ושהה בו במשך שני לילות בחודש מאי. היא נידונה לשלוש שנות מאסר, שהומרו מיידית על-ידי החונטה הצבאית ל-18 חודשים שהיא תרצה בביתה בינגון.

 

האמריקני ששהה ביתה, ג'ון יטאו, נידון לשבע שנות מאסר, שבארבע מהן יבצע עבודות פרך. מוקדם יותר, באופן מפתיע, הורשו עיתונאים להגיע לאולם בית המשפט בו הוקרא פסק דינה של סו צ'י, כלת פרס נובל.

בית המשפט יכול היה לגזור עליה עד חמש שנות מאסר.

 

ההחלטה לאפשר לעיתונאים לסקר את מתן גזר הדין פורסמה דקות ספורות לפני שהדיון בבית המשפט נפתח. עד כה, הורשו עיתונאים לסקר את המשפט, שהחל ב-18 במאי, בשני מקרים בלבד.

 

משפטה של סו צ'י זכה לגינויים ברחבי העולם, ופרשנים ודיפלומטים העריכו כי היא תורשע. יטאו הוחזר מוקדם יותר לבית הכלא לאחר שהיה מאושפז בבית חולים בשבוע האחרון. עורך דינה של סו צ'י, ניאן ווין, אמר אתמול כי הוא ציפה לכך שמתן פסק הדין יידחה על רקע אישפוזו של יטאו. "כרגע סביר מאוד שבית המשפט יכריז על החלטתו", אמר מוקדם יותר, "אני מקווה שהיא תזוכה". פסק הדין היה אמור להינתן כבר ביום שישי, אבל השופטים אמרו שדרוש להם עוד זמן להגיע להחלטה.

 

יטאו, בן 53 ממדינת מיזורי, אושפז ביום שני שעבר לאחר שסבל מהתקפים. לפי דיווחים, הוא סובל מאפילפסיה, סוכרת ובעיות רפואיות אחרות, כולל הפרעת דחק פוסט טראומטית, שנגרמה לו כתוצאה משירותו בצבא ארה"ב.

 

משפטה של סו צ'י, ששהתה 14 מתוך 20 השנים האחרונות במעצר בית, הצית מחדש את הזעם הבינלאומי כלפי מיאנמר, שנתונה במשטר צבאי מאז 1962. בימים האחרונים הגביר המשטר את האבטחה בינגון, בטענה שארגוני אופוזיציה מתכוונים לבצע פיגועים על רקע סיום משפטה של מנהיגת האופוזיציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חוזרת הביתה. סו צ'י (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים