שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הלילה בחצות: מטר מטאורים ענק
  חגיגת קיץ: מטר המטאורים המפורסם והעשיר מכולם - הפרסאידים - מגיע לשיאו. הלילה בחצות ניתן יהיה לראות גשם של מטאורים בשמי הארץ. הצטיידו בשמיכה ובקבוק יין והתרחקו מאורות העיר - אין צורך במשקפת או בטלסקופ

  בלילות הקיץ החמים קורה הרבה, לפחות בלילות האחרונים. השביט 109P/Swift-Tuttle ממשיך במסלולו סביב השמש וכדור הארץ עובר ממש במרכז שובל האבק שמשאיר השביט מאחוריו.

   

  התוצאה היא גשם של מטאורים: גושי אבק שניתקו מהשביט ונלכדו בכוח המשיכה של כדור הארץ. החום האדיר שנוצר במפגש בין גושי האבק לאטמוספרה שלנו גורם להם לבעור כל הדרך אל הקרקע, ולהיראות בשמי הלילה ככדורי אש מרהיבים.

   

  מטר הפרסאידים, ששיאו בישראל יהיה הלילה בחצות, הוא מטר המטאורים המפורסם ביותר. הסיבה היא העושר של המטר, שבשנים מסוימות אף הגיע לכמה מאות מטאורים בשעה. השנה, יש שני גורמים שפועלים לרעתנו ויגרמו לנו לראות פחות מטאורים מהמקובל.

   

  הגורם הראשון הוא הירח, שיהיה קרוב למילואו ויפריע לנו להבחין במטאורים החיוורים יותר. השני, הוא העובדה שהשיא העולמי של המטר מתרחש בשעות הצהרים של יום ד', כאשר בישראל השמש עדיין במרום השמיים.

   

  ובכל זאת, מטר הפרסאידים הוא סיבה לחגיגה. לא צריך טלסקופ או משקפת כדי ליהנות מהמטאורים וניתן לראות אותם מכל נקודה בארץ, כל עוד היא חשוכה. יש להתרחק ממקומות ישוב כדי שהתאורה לא תפריע ומומלץ לרדת לנגב.

   

  לסיום, חדשות טובות למי שלא יכול להתפנות לצפייה בכוכבים הלילה. המטר נמשך לאורך כל חודש אוגוסט ומה שנראה הלילה הוא אמנם השיא, אבל גם בשאר לילות אוגוסט תוכלו לראות מטאורים.

   

  יש המרחיקים לכת וטוענים כי עדיף לצפות במטר בסוף השבוע ולא הלילה. הסיבה היא שככל שאנו מתקדמים לקראת סוף אוגוסט, מתמעט הירח ואורו נחלש, מה שמאפשר לראות יותר מטאורים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הלילה בחצות: מטר מטאורים ענק"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים