שתף קטע נבחר

זירת הקניות
צילום: ויז'ואל פוטוס

השר ארדן: נושא המים צריך לעבור לטיפול משרדי

המחלוקת המתמשכת בין המשרד להגנת הסביבה לבין רשות המים סביב הסמכויות על הטיפול במים - הגיעה היום (ד') גם אל ועדת החקירה הממלכתית. בעדותו בוועדה אמר השר כי היעדר שיתוף הפעולה עם רשות המים, פוגע בטיפול במקורות המים

חוסר שיתוף הפעולה בין רשות המים למשרד להגנת הסביבה, סביב המחלוקת באשר לסמכויות הטיפול במשאב היקר - פוגע לא פעם ביכולת לטפל במקורות המים של מדינת ישראל. כך עולה מעדותו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, כפי שניתנה היום (ד') בפני ועדת החקירה הממלכתית לנושא משק המים.

 

עוד בנושא:

 

בעדותו בפני חברי הוועדה, השופט בדימוס פרופ' דן ביין, פרופ' יואב כסלו ופרופ' יורם אבנימלך, נשאל ארדן אודות שיתוף הפעולה הלקוי בין משרדו לבין רשות המים ואודות המחלוקת סביב הסמכויות המצויות בידי המשרד להגנת הסביבה ובין רשות המים סביב הטיפול במים.

 

נושא זה מצוי כבר על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה ואף הופקד בידיו של ח"כ בני בגין (ליכוד), הפועל בשם הצדדים בנסיון להשיג הסכמות בנושא. בגין נפגש בתקופה האחרונה עם יו"ר רשות המים, אורי שני ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, יוסי ענבר - אולם לפי שעה טרם הושגו הבנות בין הצדדים. 

 

בגלל רשות המים: תוכנית אב מתעכבת והמידע לא זמין

בינתיים, עד להשגת הבנות, ציין ארדן כי משרדו נתקל לעיתים בקושי בקבלת מידע מרשות המים על מקורות המים, איכות המים ומוקדי זיהום. מידע זה משמש את המשרד להגנת הסביבה לצרכי תכנון אך גם לצרכי הסדרה, פיקוח, אכיפה ועריכת תסקירי השפעה על הסביבה.

 

כמו כן, ארדן אמר כי משרדו מעוניין לקדם פתרון מערכתי וכולל לטיפול בתמלחות (מים המכילים ריכוז גבוה מאוד של מלחים -י.ד) ואף יזם תכנית אב לפינוי תמלחות לים, אך קידומה מתעכב בשל העובדה כי רשות המים אינה מעבירה למשרד נתונים בנושא. 

 

ארדן הביע את דעתו בנושא ואמר כי הפתרון המיטבי הוא העברת רשות המים מתחום אחריותו של משרד התשתיות לתחום אחריותו של המשרד להגנת הסביבה. עם זאת, הואיל ומדובר במהלך הכרוך בקשיים רבים, אמר ארדן כי לכל הפחות יש ליצור הפרדה בין נושאים שונים הקשורים בטיפול במים - ולהעביר חלק מהסמכויות בנושא לטיפול משרדו.

 

"הפיתרון המיטבי לסוגיה זו יהיה הכפפת כל נושא מניעת זיהום המים והטיפול במים מזוהמים לשר ולמשרד להגנת הסביבה, בעוד שרשות המים תהיה מופקדת על ניהול משק המים, ובכלל זה, ייצור, הולכה, הפקה, אספקה וקביעת תעריפים", אמר.

 

כמו כן, ארדן ציין כי יש ליזום מאגר מידע כולל לתחום המים שיהיה מרוכז בידי המשרד להגנת הסביבה. גוף נוסף עליו מבקש ארדן לפרוש את חסותו המקצועית של המשרד הוא השירות ההידרולוג. "אני סבור כי מקומו הראוי והנכון הוא במשרד להגנת הסביבה. כשם שהמשרד מפעיל את מרכז ניטור האוויר, ראוי שהמשרד הוא שיאסוף, יעבד, ירכז ויפרסם נתונים של ניטור המים", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברי הוועדה
צילום: מיכה בירקמן
מבקש סמכויות בתחום המים. ארדן
באדיבות המשרד להגנת הסביבה
מומלצים