שתף קטע נבחר

צ'ייני פותח פה על הבוס לשעבר: "בוש התרכך"

העיתון "וושינגטון פוסט" חושף דברים שאמר לאחרונה בשיחות סגורות מי שנחשב לסגן הנשיא האמריקני המשפיע בכל הזמנים. "בכהונה השנייה, בוש התרחק והפגין עצמאות שצ'ייני לא הכיר"

סגן נשיא ארצות-הברית לשעבר דיק צ'ייני סבור כי הבוס הקודם שלו, הנשיא ג'ורג' בוש, התרחק ממנו בכהונתם השנייה בבית הלבן ובאופן הדרגתי הפסיק לשמוע בעצתו והחל להפגין עצמאות מפתיעה, כשאימץ עמדות גמישות במגוון של נושאים - כך דיווח היום (ה') העיתון "וושינגטון פוסט".  

 

לפ הדיווח, צ'ייני, שלעתים קרובות מתואר כסגן הנשיא המשפיע ביותר בתולדות אמריקה, דן בשנות כהונתו בשיחות בלתי רשמיות עם סופרים, דיפלומטים, מומחים למדיניות ועמיתים לשעבר. זאת, במסגרת העבודה לקראת כתיבת ספר זכרונות שלו, שצפוי לצאת לאור בשנת 2011.

 

בכתבה שפורסמה באתר העיתון נכתב כי רוברט ברנט, שתיווך בין צ'ייני להוצאה לאור, אמר כי ספר הזכרונות צפוי להיות מלא במידע שטרם פורסם. צ'ייני עצמו, לפי הדיווח, אמר כי "חלה התיישנות" על רבים מהסודות מימיו בבית הלבן, אך לא פירט. הספר יעסוק בקריירה הארוכה של צ'ייני, החל מימיו כראש מטהו של הנשיא ג'רלד פורד ועד לימיו האחרונים כסגן הנשיא תחת בוש.

 

"כשהנשיא קיבל החלטות בניגוד להסכמתי, עדיין תמכתי בו ולא חתרתי תחת סמכותו", הבהיר צ'ייני, לפי הביוגרף שלו סטיבן הייז. "כעת אנחנו מדברים על התקופה שאחרי הכהונה. יש לי תחושות קשות באשר למה שאירע... ואין לי שום סיבה להימנע מלהביע את דעותיי".

 

היועץ לביטחון לאומי של צ'ייני לשעבר, ג'ון האנה, אמר שצ'ייני מונע כיום, כבעבר, מחשש מפני האפשרות שטרוריסטים ישיגיו כלי נשק גרעינים ממדינה העוינת את ארה"ב. מה שחדש, לדברי האנה, הוא שצ'ייני מוכן כעת להכיר "בספקות באשר לערוצים העיקריים של המדיניות האמריקנית בשנים האחרונות".

 

צ'ייני מצוטט בדיווח כמי שסבור שבוש נכנע לתחושות הציבור, מה

שנתפש אצל הסגן לשעבר כחולשה מוסרית. לפי כתב הוושינגטון פוסט ברטון ג'למן, שבעבר כתב ספר על צ'ייני, נראה שאחרי שנים שבהן שיבח את נחישותו של בוש, צ'ייני רומז שבסופו של דבר, הוא היה לא יותר מאשר עוד פוליטיקאי רגיל.

 

"בכהונה השנייה, הוא חש שבוש מתרחק ממנו", ציטט ג'למן נוכחים במפגש שנערך לאחרונה עם צ'ייני. "הוא אמר שבוש היה כבול על-ידי התגובה הציבורית והביקורת שנמתחה עליו. המשמעות הייתה שבוש התרכך מבחינתו, או בעצם שהתקשה ביחד לעצותיו של צ'ייני. הוא הפגין עצמאות שצ'ייני לא הכיר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'ייני. עכשיו כבר מותר לגלות
צילום: AFP
ג'ורג' בוש. "היה פוליטיקאי רגיל"
צילום: רויטרס
מומלצים