שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דיאטת האורז שתגרום ללחץ הדם שלכם לרדת

  רוצים להוריד את לחץ הדם ולהימנע מהטיפול התרופתי? כדאי שתתחילו לאכול על-פי דיאטת האורז. במחקר שנערך ב"אסף הרופא" הצליחו 62% מהמשתתפים לרדת מהכדורים לגמרי או להוריד מינון

  "דיאטת אורז" ותרגול יוגה ומדיטציה נמצאו כיעילים יותר בהפחתה של יתר לחץ דם, יותר מאשר הדיאטה הרגילה והמומלצת הכוללת הפחתה בצריכת המלח. מחקר השוואתי שנערך בבית החלים "אסף הרופא" מצא כי 60 אחוז מהמשתתפים בסדנה שבה נחשפו לדיאטת אורז הפסיקו או הפחיתו את הטיפול התרופתי לאחר שאיזנו את ערכי לחץ הדם. שיעור גבוה פי שניים מאשר בקבוצת הנבדקים שאכלו מאכלים דלי מלח ודלי שומן.

   

  במחקר נבדקו 135 משתתפים בני 30 עד 70, שסבלו מיתר לחץ דם ורובם נזקקו לטיפול תרופתי. קבוצת הביקורת טופלה לפי ההנחיות המקובלות והקפידה על דיאטה דלת מלחים ואכילת מוצרי חלב דלי שומן. הם עברו סדנה בת ארבעה חודשים שכללה הליכה והרצאות בנושא הדיאטה ה"רגילה". חברי קבוצת המחקר עברו סדנה בת ארבעה חודשים שפותחה בשיר"ם, המרכז לשירותי רפואה משלימה באסף הרופא וכללה דיאטת אורז מלא, יוגה, צ'י קונג, תרגול מדיטציה יומי והליכה.

   

  השינוי הורגש תוך שבועיים

  בקרב כל משתתפי סדנת דיאטת האורז חלה ירידה משמעותית בלחץ הדם ו-62 אחוז מהמשתתפים אף הפחיתו מינון או הפסיקו במהלכה את הטיפול התרופתי לאחר שלחץ הדם שלהם התאזן. לעומת 30 אחוז מהמשתתפים בקבוצת הביקורת. בנוסף קבוצת דיאטת האורז הגיעה לערכי היעד תוך זמן קצר יותר: בתוך שבועיים שלושה בלבד, לעומת קבוצת הביקורת שהגיעה לערכי המטרה תוך 7 או 8 שבועות.

   

  בבדיקות שנערכו לאחר חצי שנה עד שנה מתום הסדנה נמצא כי 70 אחוז מהמשתתפים בשתי הקבוצות שמרו על התוצאות ועל ערכי לחץ דם תקינים. הנבדקים מילאו שאלונים שבה התבקשו לדרג את איכות חייהם בעקבות הסדנאות. בקרב משתתפי דיאטת האורז נרשמו ציונים גבוהים באופן מובהק.

   

  דיאטת האורז מוכרת בעולם מזה עשרות שנים ובעבר, לפני שהומצאו התרופות לטיפול ביתר לחץ דם, אף שימשה כטיפול היחיד למחלה. עם זאת, הדיאטה לא נחקרה מעולם באופן מדעי. השיטה התפתחה במקביל במספר מדינת ונעשה בה שימוש בארצות הברית, במדינות חבר העמים ובחלק ממדינות אירופה.

   

  עורך המחקר: "התוצאות הפתיעו אותי"

  מה (חוץ מאורז) אוכלים בדיאטת אורז? אופיר פוגל, נטורופת, ראש תחום נטורופתיה במרפאת שירמ ומדריך בסדנא מסביר "בשבוע הראשון אוכלים רק אורז מלא ומוצריו בהם פסטה שמיוצרת מאורז, פריכיות אורז וחלב אורז ושותים רק מים וחליטות צמחים. השבוע הראשון הוא מאד מאתגר, אבל אחד הדברים שכיף לאנשים לראות הוא שהם לא מוגבלים בכמויות, אוכלים כמה שהם רוצים ולא חשים רעב. בכל שבוע מרחיבים את התפריט לקבוצת מזון אחרת בסדר מסויים. בהתחלה מוסיפים ירקות מסויימים, אחר כך פירות כשהמטרה בתום ארבעת חודשי הסדנה להגיע לתפריט מלא".

   

  "אני מודה שבהתחלה הרעיון נשמע לי מגוחך", אומר ד"ר שי אפרתי, מנהל היחידה למחקר ופיתוח במרכז הרפואי אסף הרופא, "אבל הסכמתי לבצע מחקר מסודר של הנושא. לא האמנתי שזה יעבוד אבל התוצאות הפתיעו גם אותי".

   

  עם זאת ציין כי "יש לעשות את הדיאטה הזו בפיקוח רפואי. בימים הראשונים של הסדנה ישנן ירידות חדות בלחץ הדם וצריך ליווי רפואי כדי שנוכל לשנות את מינוני התרופות ליתר לחץ דם. הדיאטה אינה מאימה לאנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול כמו עציות או בעיות ספיגה".

   

  ד"ר דן קרת, רופא ומבכירי הנטורופתים בארץ שהיה שותף למחקר ציין כי "יתרונות נוספים הצפויים למשתתפים בתוכנית הם, בין השאר, ירידה במשקל, שיפור איזון סוכרת, שיפור בתפקוד המיני הנפגע לעתים מתרופות להפחתת לחץ דם, הפחתת סיכון למחלות לב כליליות, הפחתת סיכון לסרטן ושיפור במצב הרוח כתוצאה מחוויה של ריפוי עצמי ושדרוג הבריאות. כמובן שלבוחרים בדרך זו, נחסכות תופעות הלוואי הנלוות לטיפול התרופתי".

   

  עמוס זיו, ראש אגף מחקר ברפואה משולבת בשיר"ם: "קשה לנו להגדיר בדיוק אילו מהמרכיבים, דיאטת אורז, יוגה, מדיטציה או צ'י קונג הביאו לשינוי. מדובר בתוכנית שלמה. כעת אנחנו עורכים מחקר נוסף שייתכן שיענה על השאלה". המחקר צפוי להתפרסם בקרוב באחד מכתבי העת הרפואיים בעולם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אורז. מוריד לחץ דם
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים