שתף קטע נבחר

הקרבות בעזה: מנהיג אל-קאעידה נהרג

האימאם עבד אל-לטיף מוסא נשא אמש דרשה בה הכריז על הקמת אמירות איסלאמית ברצועת עזה. כוחות הביטחון של חמאס כיתרו אותו ואת אנשיו וקרב הדמים החל. לקראת הלילה הופגז ביתו והבוקר התברר כי נהרג. בעימותים נהרגו בסך הכל 24 בני אדם ו-120 נפצעו

דובר משרד הפנים בממשלת חמאס ברצועת עזה אמר הבוקר (שבת) כי מנהיג "צבא תומכי אללה", האימאם עבד אל-לטיף מוסא, הנאמן לאל-קאעידה, נהרג במהלך הקרבות שפרצו אמש. במהלך הלילה דווח כי כוחות הביטחון של חמאס הכניעו את המרד שהנהיג מוסא. הדובר מסר כי בחילופי האש נהרגו 24 בני אדם, בהם מוסא, ויותר מ-120 נפצעו.

 

עדי ראייה דיווחו אמש כי חמאס השתלט על מרבית המוקדים שבהם התבצרו אנשי הארגון הקיצוני, והפגיזו בית שבו נמצא ככל הנראה מוסא עצמו עם כמה מאנשיו. על-פי הדיווח, בהפגזה ייתכן שנהרג מפקד ג'ונד אנסאר אללה", אבו-עבדאללה אל-סורי - הידוע בכינוי "אבו עבדאללה המהגר". הבוקר התברר כי גם מוסא בין ההרוגים. 

 

על-פי הדיווח, במהלך העימותים באזור המסגד פוצץ את עצמו אחד מנאמניו של מוסא בתוך קבוצה של אנשי חמאס. על-פי דיווח אחר, אנשי חמאס - חלקם רעולי פנים - ערכו מרדפים אחר נאמני הקבוצה הקיצונית הנמנית על הזרם הסלאפי.  

 

העימותים ברפיח פרצו לאחר שבמהלך דרשת יום השישי הכריז מוסא על הקמת "אמירות איסלאמית" ברצועת עזה ועל נאמנות ארגונו לאל-קאעידה ולאוסאמה בין-לאדן. מוסא תקף בדרשתו את התנהלות חמאס וטען כי היא "אינה איסלמית מספיק".

 

הוא ציין כי אנשיו פועלים להשליט ביתר שאת את ההלכה האיסלמית ברצועת עזה. לדבריו, חמאס מנהל משא ומתן עם ישראל ולא מחוייב לתפיסת הג'יהאד המלאה. "אם חמאס יבחר בדרך אללה ובדרך הג'יהאד - אנו נהיה משרתים שלו. אבל אם הם ינסו להשתלט על המסגדים שלנו - אנו נגדע את ידם", אמר. 


שוטרי חמאס ברצועה (צילום:AP)

 

"האנרכיה לא תחזור לרצועה"

דובר חמאס, סאמי אבו-זוהרי, התייחס לעימותים הקשים ברפיח והגדיר את העמדות שמציג ארגון ג'ונד אנסאר אללה "הידרדרות רעיונית". "אין לקבוצה הזו כל קשר לארגון חיצוני. לאף גורם או גוף אין סמכות לקחת את החוק לידיים ומי שלא יכבד זאת - יטופל על-ידי מערכת הביטחון". אמר אבו-זוהרי.

 

אנשי המורדים מסרו כי הם מגלים נאמנות מוחלטת למוסא והזהירו מפני כל ניסיון לפגוע באמירות האיסלאמית. 

 

בכיר פתח, סעיב עריקאת, אמר כי המצב ברצועת עזה "מדאיג". לדבריו, "עזה מדרדרת לתחתית בכאוס ובהעדר חוק. אלו ששולטים באמצעות החרב, יידעו שהחרב תהיה גם שפת התקשורת".

 

דובר ממשלת חמאס, טאהר א-נונו, הביע צער על ההרוגים וציין כי אנשי אל-קאעידה ירו לעבר משפחה שניסתה לשכנע את בניה, שהצטרפו למורדים, לצאת מהמסגד. א-נונו הטיל את האחריות לאירועים על אנשי אל-קאעידה ואמר כי "הכרזתם על אמירות איסלאמית ולקיחת החוק לידיים אינם מקובלים" וכי "חמאס לא יאפשר את חזרת האנרכיה לרצועה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהרג. מוסא
צילום: AFP
שוטרי חמאס בעזה
צילום: AFP
מומלצים