שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי שנכווה בבחירות: מוסווי מקים תנועה חדשה
  מיר חוסיין מוסווי ממשיך להיאבק ב"ממשלה הבלתי לגיטימית" של אחמדי-נג'אד, כדי "להשיב לעם את זכויותיו"; משפט מארגני ההפגנות נמשך; 12 סוהרים שהתעללו בעצורים פוטרו; ואחיו של לריג'אני מונה לראש מערכת המשפט. סוף שבוע סוער באיראן
  מנהיג האופוזיציה באיראן, מיר חוסיין מוסווי, הודיע על הקמת תנועה פוליטית חדשה שתיקרא "הדרך הירוקה לתקווה" ותמשיך להיאבק ב"ממשלה הבלתי לגיטימית" כדבריו, של הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד. כך דיווחו היום (שבת) אתרי אינטרנט המזוהים עם הרפורמיסטים באיראן.

   

  בפגישה שקיים עם קבוצה של רופאים אמר מוסווי, כי התנועה "נועדה להשיב לעם את זכויותיו". בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית אילנ"א הוסיף מוסווי, כי "התנועה הזאת תורכב ממתנדבים רבים ורשתות חברתיות עצמאיות בחברה". הפגישה נערכה ביום חמישי, אולם רק עתה דווח עליה באיראן.

   

  הודעתו של מוסווי באה על רקע העימות הפוליטי המתמשך בין מחנה הרפורמיסטים למחנה השמרני באיראן בעקבות תוצאות הבחירות השנויות במחלוקת במדינה. מטרת התנועה היא למסד את תנועת המחאה שהחלה עם מערכת הבחירות שניהל מוסווי והמשיכה במחאה לאחר פרסום תוצאות הבחירות.


  ההפגנות האלימות בטהרן. משפט ל-25 עצורים נוספים (צילום: AFP) 

   

  בית המשפט המהפכני הודיע על דיון שלישי שייערך מחר ל-25 עצורים נוספים המואשמים בארגון המהומות ברחובות טהרן לאחר הבחירות. האופוזיציה במדינה וארגוני זכויות אדם בינלאומיים רואים במשפטים אלו "משפטי ראווה", מאחר שלנאשמים לא ניתנת גישה הולמת לעורכי דינם והודאות שהוצאו מהם בכוח שודרו בטלוויזיה הממלכתית.

   

  מוסווי תקף את מערכת המשפט בארצו ואמר כי "לא היינו חווים כל כך הרבה משברים היום אם השלטונות היו נוקטים גישה הוגנת ומכבדים את זכויות האנשים במקום להשפילם בטלוויזיה".

   

  הסוהרים המתעללים יישפטו

  מערכת המשפט נפגעה קשות בשבוע האחרון בעקבות הסערה שעורר מכתבו של המועמד לשעבר מהדי כָּרוּבִּי. לטענתו, עצורים בבתי הכלא במדינה נאנסו ועברו התעללויות בידי גורמי הכליאה. בהתייחסות ראשונה לנושא אמר מוסווי כי אם הדיווחים בימים האחרונים בנוגע לעצורים נכונים מדובר בדבר "מביש".

   

  עוד דווח באיראן כי 12 סוהרים שהיו מעורבים בהתעללויות פוטרו ויועמדו לדין.

  סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א דיווחה כי יחד עמם יועמד לדין גם שופט שחרג מתפקידו ושלח עצורים לבית הכלא קהריזאק בטהרן, שלפי עדויות גם בו התעללו בעצורים.

   

  המנהיג העליון באיראן, האייתוללה עלי חמינאי, הודיע על מינויו של האייתוללה סאדק לריג'אני לראש הרשות השופטת באיראן. לריג'אני, איש דת בכיר מהמחנה השמרני, יחליף בתפקידו את האיתוללה מחמוד שאהרודי, שכיהן בתפקידו במשך עשר השנים האחרונות. מערכת המשפט באיראן מבוססת מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979 על ההלכה האיסלאמית, השריעה. לריג'אני, שמונה לכהונה של חמש שנים, הוא גם אחיו של יושב ראש הפרלמנט באיראן, עלי לריג'אני.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוסווי. כוחות מחודשים
  צילום: AP
  כרובי. ההאשמות עשו רעש
  צילום: AFP
  הפגנות הענק באיראן
  צילום: חאמד סאבר
  צילום: רויטרס
  לריג'אני. אחיו קיבל תפקיד
  צילום: רויטרס
  מומלצים