שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  יהודים זועמים על נסיך ליכטנשטיין: "זִלזל בשואה"

  הנסיכות הזעירה ספגה ביקורת על כך שהיא משמשת כמקלט מס. הנסיך האנס-אדם ה-2 טען בתגובה שחשבונות בנק סודיים בליכטנשטיין ובשוויץ הם תופעה חיובית שעזרה ליהודים בזמן השואה. הקהילה היהודית בגרמניה: התבטאות מבישה

  הקהילה היהודית בגרמניה האשימה היום (ב') את נסיך ליכטנשטיין בכך שהוא זלזל בשואה. הנסיך האנס-אדם ה-2 טען שאופן ההתנהלות של הבנקים בליכטנשטיין ובשוויץ בזמן מלחמת העולם השנייה למעשה עזר ליהודים.

   

  סוגיית הבנקאות עלתה לכותרות בליכטנשטיין לאחר שגורמים בגרמניה האשימו את הנסיכות הזעירה ואת שוויץ בכך שהחשבונות הסודיים בבנקים בשטחן מאפשרים לאנשים רבים להעלים מס.

   

  הנסיך התייחס לנושא בראיון שהעניק לעיתון "ליכטנשטיין וולקסבלאט". האנס-אדם אמר שליכטנשטיין ושוויץ למעשה "הצילו אנשים רבים - בעיקר יהודים - בזכות חוקים המעגנים את הזכות לסודיות בבנקים". הוא הוסיף כי גרמניה "צריכה לבחון את עברה לפני שהיא תוקפת את ליכטנשטיין ומדינות אחרות בנוגע למדיניות הפיננסית שלהן".

   

  האנס-אדם (64) טען בראיון כי בתקופת השלטון הנאצי, משפחות יהודיות יכלו להשתמש בכסף ששמרו בחשבונות סודיים בבנקים בליכטנשטיין ובשוויץ כדי "לקנות" חירותן. "חשבונות סודיים יכולים להציל אנשים גם היום", אמר הנסיך.

   

  המועצה המרכזית של הקהילה היהודית בגרמניה אמרה כי התבטאותו של הנסיך היא מבישה וכי היא אינה מתיישבת עם העובדות ההיסטוריות. "דבריו הם למעשה לעג ובוז לשואה ולכל מי ששרד אותה", אמר מזכ"ל המועצה, סטפן קרמר.

   

  "מדובר בניסיון להשתמש בשואה על מנת להגן על הכישלונות הפוליטיים

  של הנסיך", הדגיש קרמר. "הניסיון להציג את ליכטנשטיין בתור ישות מדינות רחומה שעזרה ליהודים בזמן השואה - היא פשוט לא נכונה".

   

  ליכטשנטיין, בדומה לשוויץ, שמרה על ניטרליות בזמן מלחמת העולם השנייה. אביו של האנס אדם היה הראשון שעבר להתגורר בנסיכות כדרך קבע, כאשר הנאצים סיפחו את אוסטריה, לרבות את בית המשפחה המלכותית, ב-1938.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  בלב הסערה. בנק בליכטנשטיין
  צילום: EPA
  מומלצים