שתף קטע נבחר

הרוצח מירושלים תקף שכנים גם בקריית-טבעון

"להגיד שהכתובת הייתה על הקיר זו לשון המעטה", מספרים תושבים מקריית-טבעון, שגם הם ספגו את נחת זרועו של אבי דר, החשוד ברצח בירושלים. ל-ynet נודע כי בימים אלה עומד דר למשפט בגין אלימות נגד שכניו בעת שהתגורר בצפון

בבית משפט השלום בקריות מתנהל בימים אלה משפט פלילי נגד אבי דר, החשוד ברצח ציפורה נחמו אמש בדירה בירושלים. ל-ynet נודע כי דר, בן 43, מואשם בתקיפת אחד משכניו בבניין שבו התגורר בקריית-טבעון. השכן שהותקף סיפר הבוקר (יום ד') שכאשר שמע על מעצרו של דר בירושלים, ידע בדיוק במי מדובר. "ידעתי שאני צריך לברך הגומל, כי אני ניצלתי ממנו", אמר.

 

מכתב האישום נגד דר עולה כי ב-18 במאי 2006 הוא תקף את שכנו תוך שהוא אוחז בידו ברז מים עשוי מברזל. הוא הכה בראשו של השכן וגרם לו חבלה של ממש במצח. בנוסף, שבר דר את משקפי הראייה של המותקף.

 

 

במשך שנים התגורר דר בבניין משותף בקריית-טבעון.

ההתנהגויות עליהן העידו השכנים בירושלים, היו גם מנת חלקם של שכנים בבניין הזה. הם פנו למשטרה ולגורמי רפואת הנפש, אך למעט כתב האישום האמור, המשיך דר במעלליו - גם לאחר שעבר להתגורר בירושלים.

 

"כבר כשהוא התגורר בבניין שלנו הוא היה אדם מאוד אלים. הוא תקף שכנים והיו לו התנהגויות מאוד מוזרות", סיפרה שכנה לשעבר מקריית-טבעון. "פנינו למשטרה, פנינו גם לפסיכיאטר המחוזי אך דבר לא נעשה. אני ומשפחתי נאלצנו לעזוב את המקום. הייתה לנו תינוקת ולא רצינו לקחת סיכון". מעדותה של האשה עולה כי התנהגותו האלימה של דר נמשכה שנים, ולמרות שהרשויות עודכנו בדבר איש לא הצליח לרסנו לפני הרצח הנורא.


דר בזירת הרצח, אמש (צילום: גיא אסיאג)

  

"הוא היה אדם מאוד אלים. תקף חלק מהשכנים במכות. באחד המקרים הוא פרץ לדירה שלי עם נבוט, ואיים עלי ועל בתי התינוקת. אני אפילו לא זוכרת אם הייתה לכך סיבה", סיפרה האשה. "במקרים אחרים הוא פשוט היה מוריד את מפסקי החשמל בדירות וסתם מציק. פנינו להוריו, פנינו למשטרה, פנינו לפסיכיאטר המחוזי, אבל שום דבר לא הועיל".

 

לדברי האשה, כשקראה הבוקר על הרצח בירושלים ועל התנהגות החשוד ברצח, הבחינה בשיטות מוכרות. "אחי צפה בטלוויזיה ואמר לי 'זה יכול היה לקרות גם כאן. הוא התנהג בדיוק כמו השכן שלנו'. אחר כך כשראיתי את השם הבנתי שמדובר באותו אדם. היה ברור שזה יקרה בסופו של דבר. מדובר פשוט בבן אדם מסוכן. להגיד שהכתובת הייתה על הקיר זו לשון המעטה. התחושה, מעבר לכעס ולכאב שלא הצליחו למנוע את זה, היא הרגשה שמזל שזה לא נפל עלינו. באותה מידה זה יכול היה להתרחש כאן", אמרה.

 

"היה מזמין את המשטרה עוד לפני שתקף"

שכנים אחרים סיפרו כי בעקבות תלונות על תקיפה, נעצר החשוד ואף שהה תקופה בבית חולים פסיכיאטרי. "יום אחד תקפו אותו בדירתו", סיפר אחד השכנים, "והוא היה משוכנע שאני שלחתי את התוקפים. הוא ירד אלי לדירה חמוש במוט ברזל והתחיל להכות אותי. היה לו מנהג. הוא היה מזמין את המשטרה עוד לפני שתקף את אחד השכנים וטוען שתקפו אותו. במקרה הזה זה הציל אותי, כי המשטרה הגיעה מהר".

 

דר נעצר במקרה זה ואילו השכן הועבר לבית החולים שם נחבשו פצעיו. בעקבות המקרה נפתח תיק פלילי שמתנהל בימים אלה משפט נגד דר בבית משפט השלום בקריות. במשטרה ציינו היום כי רק מקרה אחד מבין אלה שבגינם הוגשו תלונות בעת שהתגורר החשוד בטבעון, הגיע לכדי משפט, וכי החשוד מואשם בתקיפה.

 

"לפני חודש זומנתי למשפט כדי לתת עדות", סיפר השכן שהותקף. "אתמול, כשראיתי אותו בטלוויזיה, הפנים שלו היו מכוסות אבל ידעתי שאני צריך ללכת להגיד ברכת הגומל, כי באותה מידה הוא יכול היה להרוג אותי. אני ניצלתי".

 

עו"ד תמי אולמן, שמייצגת את דר, אמרה הבוקר ל-ynet כי המסמכים הרפואיים שבידיה מעידים כי דר הוא חולה נפש. "למרות זאת הוא התעקש לנהל את המשפט בקריות כדי להוכיח את חפותו. בימים האחרונים, בעקבות העדות של המותקף, התביעה שקלה לבטל כליל את כתב האישום", אמרה אולמן. בתשובה לשאלה מדוע דר אינו מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי לנוכח מחתו, ציינה אולמן כי "לא כל מחלת נפש מחייבת אשפוז".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דר. "צריך להגיד ברכת הגומל"
צילום: גיא אסיאג
ציפורה נחמו ז"ל
צילום רפרודוקציה: עידו ארז
מומלצים