שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זה החייל שצילם את הכרטיס של הרמטכ"ל
  רב"ט לואיס מסקוטה מרעננה, הוא החייל שהעביר לעבריינים את פרטי כרטיס האשראי של רא"ל גבי אשכנזי - אחרי שגם תקף חייל, גנב נשק וסחר בו. "הוא לא אמר בחקירה שנסחט, אלא שגנב בגלל חובות", קבעה השופטת שהתירה את פרסום השם

  החייל החשוד בתקיפה, בשימוש בפרטי כרטיס האשראי של הרמטכ"ל, בגניבה ובסחר בכלי נשק - הוא רב"ט לואיס מסקוטה. כך הותר היום (ד') לפרסום. בית הדין הצבאי נענה לבקשת התביעה לפרסם את זהותו של החייל, שעד כה נותרה תחת איפול, מאחר שהחקירה בעניינו הסתיימה. הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet.

   

  עד יום ראשון, טרם הותרה לפרסום גם זהותו של "האישיות הצבאית הבכירה",

  וכעת יוצא לאור גם שמו של החייל החשוד שפצע חייל אחר וגנב ממנו נשק, ובמקרה נוסף נכנס בלי כל הפרעה ללשכת הרמטכ"ל, גנב אקדח והעביר לעבריינים אותו ואת צילום כרטיס האשראי. מוקדם יותר היום הוגש כתב אישום נגד חמודי מג'אדלה בן 22 מתל-אביב ונאשף סדיר בן 20 מקלנסווה, שקנו את הנשק.

   

  מסקוטה (20) התגייס לצה"ל באוגוסט 2008, עבר טירונות כלל צה"לית בבסיס ניצנים ובחודש נובמבר נקבע מקצועו כמאבטח מתקנים, בלי שעבר הכשרה כלשהיא. הוא שובץ בבסיס הקריה (מטכ"ל) בתל אביב. על אף שהפרופיל הרפואי שלו עומד על 97, הוא לא הפך ללוחם מכיוון שיתר נתוניו האישיים גבוליים למקצוע הלחימה.


  מסקוטה מסתיר את פניו, כשהובא לדיון בהארכת מעצר (צילום: ירון ברנר) 

   

  החשוד, שעלה ארצה מארגנטינה ביולי 2004, מתגורר עם חברתו ברעננה, בעוד הוריו גרים בכפר סבא. במשך השנה בה שירת בצה"ל, לא נרשמו לחובתו כל אירועים משמעתיים חריגים, לרבות הסתבכויות פליליות. עם זאת, מבדיקת ynet עלה כי לפני כמה חודשים הוא הותקף במהלך קטטה שפרצה בעת שבילה עם כמה ממקורביו ברעננה. בפרשה זו אף הוגש כתב אישום נגד התוקפים. בנוסף, הוא נפקד מהשירות לכמה שעות בשתי הזדמנויות שונות, ובגין כך הוטל עליו מאסר על תנאי. הוא נעצר ב-6 באוגוסט ומאז הוא מוגדר כעציר לפני משפט (על"מ) בכלא 4 בצריפין.

   

  עורכי הדין הזהירו: עבריינים יפגעו במשפחתו

  אתמול הודיעה ראש המחלקה לעניינים מיוחדים בפרקליטות הצבאית, סגן-אלוף שרון זגגי-פנחס, כי היא מבקשת להסיר את צו איסור הפרסום לגבי זהות החייל. התובעת ציינה בפני השופטת סא"ל מאיה הלר, כי מבדיקה שנערכה עם מחלקת ביטחון מידע בצה"ל, אין בחשיפת פרטיו כל חשש לביטחון המדינה או לביטחון המידע - ולאור סיום החקירה ניתן לפרסם את זהותו.

   

  מנגד, טען סניגורו, עו"ד רב-סרן (מיל') עידן פסח - המייצג אותו יחד עם עו"ד רס"ן (מיל') בני קוזניץ - כי התרת פרסום פרטי החייל עשויה להביא לפגיעה בבני משפחתו מצד עבריינים המעורבים בפרשה.

   

  השופטת, סא"ל הלר, הודיעה לאחר שבחנה את העניין כי לא מצאה שפרסום זהותו של החייל יגרום לו או לאחר "נזק חמור". היא אף ציינה כי החייל עצמו לא אמר בחקירה שנסחט, אלא ביצע את מעשיו כי שקע בחובות. היא אף רמזה להליך המשפטי הצפוי למסקוטה:

  "זו חקירה בעלת עניין ציבורי ממדרגה ראשונה. החשדות כבדים ביותר". השופטת דחתה את פרסום פרטי החשוד ב-24 שעות לצורך הגשת ערעור, אולם זה לא הוגש.

   

  ביום ראשון יוגש בבית הדין הצבאי ביפו כתב אישום נגד מסקוטה, הצפוי להכיל את עבירות הנשק, לרבות גניבת שני רובי ה-M-16 והאקדח, תקיפתו של החייל ממנו נגנב אחד הרובים, וגם עבירה של הונאה בכרטיס אשראי וכן התפרצות למבנה (לשכת הרמטכ"ל).

   

  גורמים משפטיים צבאיים העריכו כי בעל הכרטיס אשכנזי לא יופיע ברשימת עדי התביעה, אולם בעלי תפקידים אחרים בלשכתו עשויים להיקרא לדוכן העדים. עם זאת, ייתכן שגם מעמד זה יימנע, שכן לאור הודאתו של מסקוטה במרבית המעשים ושחזורים שערך, עשויה הפרשה להסתיים בהסדר טיעון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רב"ט לואיס מסקוטה
  צילום: יריב כץ
  אשכנזי. לא יעיד כנראה במשפט
  צילום: AP
  סא"ל שרון זגגי פנחס, ראש המחלקה לעניינים מיוחדים בפרליטות הצבאית
  צילום: יריב כץ
  עו"ד עידן פסח
  צילום: מורן שביט
  עו"ד בני קוזניץ
  מומלצים