שתף קטע נבחר

סער: סנקציות על בתי ספר שלא יקבלו אתיופים

ועד ההורים בפתח תקווה איים להשבית את הלימודים כל עוד בתי הספר הדתיים ה"מוכרים שאינם רשמיים", הזוכים למימון מהמדינה, אינם מקבלים תלמידים ממוצא אתיופי. שר החינוך מאיים לפגוע בתקצובם: "לא אקבל גזענות עטופה בתירוצים"

"לא אקבל גזענות גם אם היא תהיה עטופה בתירוצים וטענות" - כך אומר שר החינוך גדעון סער, בעקבות איום ההשבתה של ועד ההורים העירוני בפתח תקווה, בשל אי שיבוצם של תלמידים ממוצא אתיופי בבתי הספר הדתיים בעיר. "משרד החינוך ינקוט באמצעים החריפים ביותר שניתן כנגד בתי ספר שיסרבו לקבל תלמידים ממוצע אתיופי", הבהיר סער היום (ד'). לדבריו, על בתי ספר שיסרבו לקבל תלמידים ממוצא אתיופי יוטלו בין היתר סנקציות תקציביות.

 

מוקדם יותר איים יו"ר ועד ההורים העירוני בפתח תקווה, גדי יפה, לא לאפשר את פתיחת שנת הלימודים בעיר אם לא יימצאו מסגרות שיבוץ מתאימות לכ-200 ילדים ממוצא אתיופי. זאת, לאחר שהתברר כי מתוך כ-20 מוסדות חינוך דתיים בעיר, רק חמישה בתי הספר הממלכתיים-דתיים מוכנים לקלוט את התלמידים.

 

כל יתר בתי הספר הדתיים בעיר, הנמצאים בבעלות פרטית ובוועד ההורים מגדירים אותם "אליטיסטיים-בדלניים", מתחמקים בתירוצים שונים מקבלת התלמידים. מדובר בבתי ספר המוגדרים "מוסדות מוכרים שאינם רשמיים", חלקם חרדיים וחלקם מהציונות הדתית, המקבלים מימון מהמדינה. על פי "חוק נהרי" שעבר לפני שנתיים, חלקם אף מקבלים מימון גבוה מבית ספר רגיל. על פי הצעת "חוק גפני", שעדיין מצוי בדיונים בכנסת, המימון לבתי ספר אלה אף יעלה.

 

"טיעוני קש צדקניים"

"על פי החלטת משרד החינוך, על העולים החדשים מאתיופיה ללמוד בשנותיהם הראשונות במסגרות החינוך דתי", אומר יפה, "אלא שמלבד המוסדות הממלכתיים-דתיים, כל יתר מערכות החינוך הדתיות בעיר - הפרטיות והמוכרות שאינן רשמיות - מתחמקות, בתירוצים שונים, מסיוע במאמץ הלאומי הזה, ומנהלות מאבק עיקש ולוחמני נגד כל ניסיון להכניס עולים מאתיופיה לבתי ספרם. התנהגות כעורה זו, המסתתרת מאחורי טיעוני קש צדקניים, אינה מקובלת עלינו".

 

בשנה הקרובה צפויים להתווסף למערכת החינוך היסודית בעיר פתח תקוה כ-200 תלמידים ממוצא אתיופי, הזקוקים למסגרות דתיות. "אנו דורשים שתלמידים אלה ייקלטו בכל יתר המוסדות הדתיים בעיר, על מנת שקליטת העולים תעשה באופן אחיד", אומר יפה". 

"אנו, ועד ההורים העירוני, החלטנו לפעול במשותף עם פורום הורי בתי הספר הממלכתיים- דתיים על מנת לסייע להם בכל צורות המאבק שיוחלטו, כולל צעדים מרחיקי לכת המגיעים עד השבתת מערכת החינוך העירונית - כדי שקליטת העלייה בבתי הספר בפתח תקוה תיעשה באופן אחיד ושוויוני".

  

תנועת "הכל חינוך" לקידום החינוך בישראל אף הצהירה כי תפנה לבג"ץ אם בתי הספר הפרטיים יתעלמו מהנחיות העירייה ומשרד החינוך, ולא יקלטו את התלמידים עולי אתיופיה. "מדינת ישראל יצרה במו ידיה קטסטרופה חינוכית לאומית", אומר מנכ"ל התנועה, שי פירון. "באמצעות חוק נהרי וחוק גפני ניתן להקים בתי ספר, לקבל מימון מהמדינה, מבנים ותקציבים מהרשות המקומית, ולקבל בית ספר סטרילי ואליטיסטי שאין בו שום חובות חברתיות ולאומיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער. "אמצעים חריפים ביותר"
צילום: ירון ברנר
מומלצים