שתף קטע נבחר

עדי שמיר עונה למגיבים: מאגר לא רק לישראלים

בעקבות הפרסום של הצעתו ליישום מאגר טביעות האצבע והאבטחה הראויה לו ב-ynet והתגובות אליה - פרופסור עדי שמיר עונה למגיבים ומסביר: המאגר - לא רק לאזרחי ישראל

פרופסור עדי שמיר  קרא את התגובות לפרסום הצעתו להצפנה הראויה למאגר טביעות האצבע ותווי הפנים שעשוי לקום כאן, ומבקש בכתבה זו לענות למגיבים לגבי סוגיה אחת שבה דן בהצעתו המקורית: מי קבע שהמאגר הביומטרי מיועד רק לאזרחים ישראלים קבועים? 

 

קראתי בעיון את התגובות הרבות לכתבתו של ניב ליליאן על הצעתי בנוגע למאגר הביומטרי. חלקן דנו בשאלה הערכית האם השלטון צריך להחזיק מאגר מידע ביומטרי על אזרחיו, שבה לא עסקתי. חלקן העלו בעיות בלתי פתירות, כמו יכולתו של משרד הפנים לשמור עותק בלתי מאושר של כל הזהויות וטביעות האצבע (בעיה זו תישאר, גם

אם יוחלט להנפיק תעודות זהות ביומטריות ללא מאגר).

 

אולם חלק ניכר מהתגובות נבעו מחוסר ידיעה על כל הפרטים הטכניים של הצעתי. ברצוני להצביע כעת על אספקט אחד שהטריד מגיבים רבים, למרות שהצעתי המפורטת מסוגלת לטפל בו בצורה טובה.

 

מאגר גם לתיירים

הנקודה שרוב המגיבים לא שמו לב אליה, היא שאין שום סיבה שהמאגר המעומעם יכיל רק אזרחים ישראלים, ולכן גם דליפתו המלאה לא תזהה בהכרח את בעליה של טביעת אצבע מסוימת כישראלי.

 

האלמנט החשוב הוא שהמאגר יכיל את כל אזרחי ישראל, אולם הוא ימלא את כל יעדיו המוצהרים, גם אם בנוסף להם הוא יכיל מיליונים של אנשים נוספים, שבגישה שלי לא ניתן יהיה להפרידם מאזרחי ישראל תוך שימוש במאגר המעומעם.

 

לדוגמה, אפשר יהיה להוסיף למאגר את כל הזהויות וטביעות האצבע של תיירים שיגיעו בעתיד לארץ, ויזדהו במעבר הגבול בצורה ביומטרית, את זהותם של כל התושבים הפלסטינאים שיכנסו לישראל, או את זהותם של כל העובדים הזרים שעובדים בצורה חוקית.

 

למעשה, זה בלתי נמנע שהמאגר יכיל רשומות מיותרות, מאחר ועקב העמעום לא ניתן יהיה לסלק ממנו את טביעות האצבעות של אנשים שנפטרו או שוויתרו על אזרחותם, גם אם זהותם ידועה.

 

 

חשוב להבין שהמידע האם אדם בעל זהות מסוימת הוא אזרח או תייר, חי או מת, עובד חוקי או מסתנן, תהיה רשומה במאגרים אחרים (לא ביומטריים) של משרד הפנים. אולם,לא ניתן יהיה להסיק שמישהו הוא אזרח ישראלי, רק מטביעת האצבע שלו במאגר הביומטרי שהודלף אלא אם כן קבוצת מאה הזהויות האפשריות שלו, תכיל במקרה רק אנשים שמזוהים במרשם התושבים כאזרחים ישראלים.

 

לכל היותר, ניתן יהיה להסיק שלאותו אדם היה אי פעם קשר כלשהו לישראל, כמו ביקור חד פעמי כתייר או כאיש עסקים.

 

לעצור זהויות מזויפות לזרים

הכנסת כל זוג חדש של זהות וטביעות אצבע תתבצע בדיוק באותה צורה כמו בהצעה המקורית שתוארה, בין אם מדובר בישראלי שגר דרך קבע בארץ או בתייר שמגיע

לביקור של שבוע. המאגר יהיה גדול יותר, אולם המחיר השולי הנוסף של דיסקים לאחסנה יהיה זניח.

 

בנוסף לכך שמאגר מוגדל כזה, יפסיק לזהות אנשים כאזרחים ישראלים, יש להצעתי יתרונות בולטים כשמדובר בשתי המטרות המוצהרות של המאגר: כשמדובר בהרכשה כפולה של זהות, חיוני לזהות לא רק שמישהו שהוא כבר אזרח ישראלי אינו מבקש זהות שנייה - אלא גם שמישהו שנכנס כתייר או כעובד זר ונשאר בארץ לתקופה ממושכת, לא יבקש להנפיק לעצמו זהות ישראלית ראשונה שהיא מזויפת (מה שקורה כיום לעתים קרובות).

 

בשיטה שאני מציע ישנו סיכוי מצוין לתפוס כל אדם שנכנס פעם למערכת בזהות אחת, ופעם שנייה בזהות אחרת, גם אם הסטטוס שלו היה פעם כתייר ופעם כאזרח ישראלי.

 

כשמדובר בשימוש במאגר הביומטרי לזיהוי גופות ללא תעודות מזהות, כדאי מאד לכלול במאגר הביומטרי גם תיירים ועובדים זמניים, מאחר וצפוי שדווקא גופות כאלו לא יזוהו תוך זמן קצר על ידי מכרים וקרובי משפחה.

 

כאשר רשימת כמאה הזהויות האפשריות שלהם תתקבל בעקבות צו בית משפט, ניתן יהיה להצליב אותן עם המאגרים הרגילים של משרד הפנים כדי לנפות מהן את כל התיירים שידוע כבר שעזבו כבר את הארץ, או את כל האנשים שנפטרו ונקברו לפני זמן רב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רק לאזרחי ישראל. מאגר ביומטרי
מומלצים