שתף קטע נבחר

החלום של דודו: "להמשיך ליצור עד גיל 176"

מעט לפני שהסתבך בפלילים, השיב דודו טופז לשאלון היהדות של ynet, וסיפר שהמצווה האהובה עליו היא ואהבת לרעך כמוך, "כי אם אתה לא אוהב את עצמך - אוי לך ואוי לרעך". הוא הוסיף שבעיניו שקר גרוע מרצח, וציין שדוד המלך הוא גיבור התנ"ך שלו

"יש לי שלוש בקשות מאלוהים: האחת - שתהיה לי מסוגלות להיות רואה ואינו נראה, השניה - שאני אדע לעוף והשלישית - שאני אמשיך לעשות את מה שאני עושה מבחינה יצירתית מתוך בריאות וכך גם בני משפחתי, עד שהמוות יקח אותנו בחטף - בגיל 176", כך אמר לפני דודו טופז בשיחה עם ynet יהדות שנערכה לפני כחצי שנה, שעה שהשיב על שאלון "היהדות ואני". האופטימיות שבתשובתו קיבלה הבוקר (יום ה') גוון טראגי במיוחד, עם היוודע דבר התאבדותו בתא המעצר.

 

בשיחה, שהתקיימה כמובן לפני שנחשף החלק הפלילי בחייו, סיפר טופז לכתבת צופיה הירשפלד כי המצווה החביבה עליו היא ואהבת לרעך כמוך - "מאחר שהיא קודם כל אומרת לך שאתה צריך לאהוב את עצמך. מכיוון שאם אתה לא אוהב את עצמך - אוי לך ואוי לרעך".

 

בתשובה לשאלה עם איזו דמות תנ"כית היה רוצה להיפגש ענה טופז כי דוד המלך הוא גיבור התנ"ך החביב עליו ביותר. מה שמצא חן במיוחד בעיני טופז היה שדוד "מאוד אנושי".

 

הוא ציין כי למרות חטאיו הקשים של המלך, "כשנתן הנביא בא והאשים אותו על ששכב עם אשת איש ואז שלח את בעלה להיהרג בשדה הקרב - המלך

העוצמתי הזה מייד הודה בחטאו". למרבה הצער, נראה כי טופז לא הצליח לאזור את אותן עוצמות של המלך דוד, וכשזרקור האשמה הופנה כלפיו לא הודה במיוחס לו, אלא איתגר את החוקרים - "שיוכיחו". 

 

טופז הוסיף כי מסיפורו של דוד המלך ניתן ללמוד כי "דווקא מתוך חטאיו של המלך דוד נולד שלמה, שבנה את בית המקדש. והמסר מכך הוא שלבני אדם יש אמות מוסר שונות מאלה של אלוקים".

 

מעבר לפן המוסרי, טופז ציין כי גם בפן האישי יש לו מה ללמוד ממלך ישראל של אותם הימים: "כשהיינו נפגשים, הייתי אומר לדוד כל הכבוד על ההתנהלות שלו ועל מה שעשה, ואז הייתי שואל אותו איך הוא הסתדר עם העובדה שהיו לו 17 נשים ו-17 בנים? איך הוא הסתדר עם המזונות לכולם?".

 

זהות יהודית בחו"ל

טופז סיפר כי היו לו בחייו הרבה מאוד חוויות יהודיות חזקות: "הראשונה היתה כשהייתי בן 20 ונסעתי עם אבי לכותל שבוע לאחר שהוא שוחרר. לא מעט חוויות אירעו לי דווקא בחו"ל. האחת, שאני זוכר במיוחד, היתה כשנסעתי לאי בקריביים כדי לגייס כסף לארגון "וראייטי". באותה שבת לקחו אותי לבית כנסת העתיק ביותר בעולם המערבי. היה שם בר מצווה והנער שעלה לקרוא בתורה שר את אותה הפטרה שאני שרתי בגילו. זו היתה אותה מנגינה ואותם מילים ואני הרגשתי איך הנער הזה, שמעולם לא היה בישראל, ונמצא במרחק של אלפי קילומטרים ממנה מחובר אלי. זאת היתה חוויה עוצמתית". 

 

כשנשאל מתי היתה הפעם האחרונה בה הוא הניח תפילין והתפלל, ציין:

"זה היה לא מזמן כשהייתי עם חברים בטיול בקוסטה ריקה. הם הניחו עלי תפילין ואני שיתפתי פעולה. אני מאמין שהנחת תפילין ואמירת הברכות זה דבר נפלא וחכם. אני רואה בזה מעין מדיטציה. במקום לעשות טקסים מיובאים מהמזרח הרחוק אפשר לנסות טקס יהודי". 

 

ומה אמר משה לאלוקים אחרי שקיבל ממנו את 10 הדיברות? על-פי טופז, זו היתה תגובת אבי הנביאים: "אני חושב שמשה אמר לה': 'תסלח לי, אבל בין כל 10 הדיברות והלא תנאף ולא תגנוב ולא תרצח - לא יכלת להגיד באופן ברור את 'לא תשקר'?. מה זה בדיוק אומר 'לא תענה ברעך עד שקר?'. בעיני שקר הוא גרוע מרצח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו טופז
צילום: ירון ברנר
דוד. כל הכבוד שהודה בחטא
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים