שתף קטע נבחר

אין מיגון בביה"ח ברזילי? סרט ההפחדה כבר מוכן

העיכובים בהקמת מבנה ממוגן בבית החולים באשקלון יגיעו בקרוב להכרעת בג"ץ. אלא שבינתיים, בגלל הסחבת המתמשכת, מאיימת תורמת מרכזית להסיר את תמיכתה בפרויקט. איך מגייסים תורמים חדשים? מדגימים בצבעים חיים מאוד מה יקרה כשטיל יפגע בבית החולים

מיגון עדיין אין, אבל בבית החולים ברזילי יכולים בינתיים להתגאות בהפקה הוליוודית של ממש: בית החולים באשקלון מנהל זה זמן רב מאבק ציבורי להקמת מבנה ממוגן, שיאפשר פעולה בטוחה תחת איום רקטות הקסאם והגראד. לנוכח העיכובים המונעים את התחלת הבנייה, והחשש שעקב כך תבוטל תרומה כספית משמעותית המממנת את הפרויקט, הפיק באחרונה בית החולים סרט תדמית, המדמה התקפת טילים הפוגעת בבית החולים. מטרת הסרטון לעורר מודעות למאבק למיגון בית החולים.

 

בסרטון בן שלוש הדקות, שאף הועלה לרשת ונשלח לתורמים פוטנציאליים, נראית שחקנית בתפקיד כתבת חדשות אמריקנית, המדווחת עבור רשת "GBN" על הלחימה בישראל, כשהיא ניצבת מחוץ לבית החולים.

 

במהלך השידור נשמעת לפתע אזעקה "צבע אדום", ואז נראה טיל הפוגע בבית החולים - תוך שימוש באפקטים ריאליסטיים ביותר. בהמשך, עוברת המצלמה לתוך בית החולים ונראות תמונות קשות של נפגעים. בסיומו של הסרט המדמם קורסת אחת הקומות, הכתבת נופלת - ספק הרוגה - והמצלמה הזרוקה נותרת ממוקדת בידה השמוטה.

 

הסרטון, שבויים על ידי אופיר לובל - בנו של הרופא מבית החולים ה"מתראיין" בו - מסתיים בכיתוב באנגלית: "כל זה לא קרה באמת, אבל במציאות של היום - צריך להתכונן למחר. בידיכם מצויה היכולת לוודא שה'מחר' הספציפי הזה לא יקרה לעולם". לאחר מכן מופיעה פנייה לתורמים פוטנציאלים. יש לציין כי חודש לאחר שהועלה הסרטון ל"יוטיוב" - נראה כי לא רבים הביעו עניין, והוא צבר רק כמה עשרות צפיות.

 

"זה הסיכוי האחרון שלנו"

כבר לפני כמה שנים החליטה הממשלה על מיגון בית החולים ברזילי והרחבתו, ובכלל זה על הקמת מבנה ממוגן ובו חדר מיון, מחלקת ילדים ומחלקות נוספות. לאחר שנים של תכנון וגיוס כספים, היה הפרויקט אמור לצאת לפועל בשנה שעברה, אולם בבדיקות שנערכו במקום התגלה כי בשטח המיועד להקמת המקלט וחדר המיון הממוגן קיימים שרידי קברים עתיקים. מאותו רגע החל מחול שדים סביב הנושא, כשמשרדי הבריאות והדתות, הרבנות וגורמים חרדיים נוספים הבוחשים בקלחת לא מצליחים להגיע להסכמה לגבי מקום הבנייה.


מחלקת הילדים שהועברה למקלט (צילום ארכיון: צפריר אביוב)

 

בינואר השנה קצה קבוצה של תושבי אשקלון בסחבת, ועתרה לבג"ץ נגד משרד הבריאות, בדרישה להתחיל בבנייה. שמונה חודשים חלפו, ובימים הקרובים אמור להתקיים דיון ראשון בעתירה. "עינינו נשואות כעת לבג"ץ כי רק משם תבוא הישועה", אומרים גורמים בבית החולים. את המאבק מרכזת, בחשאיות מסוימת, הדוברת והאחראית על יחסי הציבור בבית החולים, לאה מלול.

 

אלא שבמקביל להליך המשפטי, צצה בינתיים בעיה נוספת: מבחינה תקציבית, מתבסס הפרויקט במידה רבה על תרומה אחת, בסך כעשרה מיליון דולר.

התורמת - המסתירה את זהותה - הביעה באחרונה חוסר נוחות מהסחבת הנמשכת, ואף הודיעה כי אם לא תחל הבנייה בקרוב, היא תשקול להעביר את התרומה לבית חולים אחר. בעקבות זאת, הוחלט להפיק את הסרטון, בניסיון למצוא ערוצי מימון חלופיים.

 

בבית החולים, כאמור, שומרים בשלב זה על פרופיל נמוך והעדיפו שלא להגיב רשמית בעניין. באופן בלתי רשמי, הסכימו גורמים בבית החולים לומר: "אנו במצב קשה מאוד. ייתכן מאוד שנאבד את התרומה, ואת הסיכוי האחרון שלנו לבנות מבנה ממוגן. בתוך בית החולים נפלו טילים, שלמרבה המזל לא גרמו לנפגעים. מה עוד צריך לקרות בכדי שהדבר יובן? הסרטון הזה הוא בעצם תיאור של מציאות שעלולה להתרחש פה בכל יום". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור בית החולים. יש קברים - אין מיגון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים