שתף קטע נבחר

הקשיש הותקף ואושפז? שיבוא לתחנה להתלונן

רצח ציפורה נחמו הפנה את הזרקורים למסכת הייסורים שעוברים בעלי דירות שמסתבכים עם שוכר אלים, ולאוזלת היד המשטרתית בעניין. סיפורו של שלום צלר ממחיש זאת היטב: ניצול השואה בן ה-80 אושפז ונותח לאחר שהותקף על ידי דייר בדירתו, אך רק לאחר שבוע, לבקשת ynet, נאותה המשטרה לגבות ממנו תלונה

איך גובים תלונה ממי שהותקף ואינו יכול להגיע לתחנת המשטרה משום שהוא מאושפז? התשובה העצובה: פשוט לא גובים. רצח ציפורה נחמו בירושלים העלה על סדר היום את אופן הטיפול, או יותר נכון חוסר הטיפול, של המשטרה בבעיית סכסוכי השכנים. הסיפור הבא, שהגיע לידי ynet, ממחיש את המצב הבעייתי: בבית החולים איכילוב בתל-אביב מאושפז זה שבוע שלום צלר, תושב העיר בן 80, שהותקף על ידי דייר שממנו בא לגבות את שכר הדירה. רק היום (א') שבוע לאחר התקיפה שבעקבותיה נאלץ לעבור ניתוח, ובעקבות פניית ynet, נאותה המשטרה לשלוח חוקר לבית החולים כדי לגבות ממנו תלונה.

 

בירור התנהלות המשטרה בפרשה מעלה כי שוטרים נקראו למקום האירוע ביום ראשון שעבר, אך נמנעו מנקיטת כל פעולה משום שלטענתם, לא הייתה עדות לכך שכלפי צלר הופעלה אלימות. כמה ימים לאחר מכן, בעודו מאושפז בבית חולים, הגיעו בניו של צלר לתחנת המשטרה כדי להגיש תלונה רשמית, אולם השוטרים סירבו לקבל אותם ודרשו שהמותקף בן ה-80 יגיע בעצמו לתחנה כדי להגיש תלונה.


שלום צלר בבית החולים. "אין סימן לפגיעה פיזית", קבעו השוטרים

 

אמיר צלר, נכדו של שלום, מספק פרטי רקע לפרשה: "סבא שלי בן 80, ניצול שואה, גר בתל אביב ויש לו דירה ברחוב בן יהודה. זו שנה שלישית שגר שם שוכר.

בשנה הראשונה לא היו בעיות, אך בשנה השנייה הוא כנראה איבד את עבודתו. מאז אמו, שהייתה ערבה שלו, כיסתה את חובותיו. הארכנו איתו את החוזה כי הבטיח שימצא עבודה ויסתדר. עכשיו, כבר כמה חודשים אין חוזה. לא חידשנו אותו. אמו שילמה בעבר, אז לא היו בעיות".

 

אלא שזה כמה חודשים, הדייר אינו משלם את שכר הדירה. "אחרי כמה חודשים ביקשנו ממנו להתפנות, כי כבר לא היה חוזה", ממשיך אמיר בסיפור, "אז הוא ביקש עוד חודש, עוד חודש. סבי ריחם עליו אז השאיר אותו. עכשיו הוא חייב שכירות של כמה חודשים, ותשלומים לעירייה. דיברנו עם אמו שתשלם, אבל היא אומרת שאינה אחראית עליו יותר. אבי הלך פעם לדבר עם השוכר, אבל הוא הגיב באופן לא רציונלי, טען שזו דירה שלו, והתפרץ כלפיו. הגשנו צו פינוי לבית משפט, אך עדיין אין תוצאה כי עכשיו יש פגרה".

 

"הורדתי את השלטר - אז הוא יצא ותקף אותי"

ביום ראשון שעבר, ב-11:00 בבוקר, הגיע צלר לדירה בניסיון לגבות את הכספים המגיעים לו. "ידעתי שהוא בבית, אבל הוא לא פתח את הדלת", מספר הקשיש. "הורדתי את השלטר של החשמל כדי שייצא החוצה. ברגע שהוא יצא, הוא התחיל לתקוף אותי. לא נתתי לו להגיע לשלטר, והוא הרביץ לי. הוא דחף אותי, דחיפה פה דחיפה שם. אני בן 80 והוא צעיר. הוא נתן לי בעיטה. שכנה שלי ראתה שהוא דוחף אותי".

 

"הוא נעץ בו ציפורניים וטילטל אותו", מוסיף הנכד. "סבא התנגד, והשוכר פגע בו באזור רגיש. הזמנו טיפול רפואי ומשטרה, אבל השוטר שנכח במקום אמר שאינו יכול לעשות דבר לשוכר". לדברי בנו של הקשיש, חיים צלר, השוטר שהגיע למקום אמר להם כי אינו מתערב בסכסוכי שכנים. "הוא אמר לי: 'זה לא מתפקידה של המשטרה להתערב בסכסוך בין בעל הדירה ודייר. זה נושא לטיפול בבית משפט'. לגבי התקיפה, הוא לקח את הפרטים של אבא והתוקף, אבל אמר שאין פגיעה פיזית שנראית לעין, למרות שהיו לו כמה שריטות".

 

"סבא נרגע בינתיים", מוסיף הנכד, "אבל לאחר מכן חזר להרגיש כאב ונפחיחות באזור שנפגע מהבעיטה, אז לקחנו אותו למיון". בבית החולים התברר כי הוא סובל מקרע במקום, והוא אושפז ועבר ניתוח. "יש לנו תיעוד של תיק רפואי, שכתוב שזה כתוצאה מתקיפה", הוא מבהיר. בבית החולים מאשרים את הדברים: "הוא ספג מכה חזקה והגיע במצב בינוני לבית החולים", אומר הרופא שטיפל בו, ד"ר אבי ברי. "הוא עבר ניתוח, והיום מצבו מוגדר קל".

 

לאחר שלושה ימים, ביום רביעי שעבר, הלכו שני בניו של צלר לתחנת המשטרה לב תל-אביב ברחוב דיזנגוף, להגיש תלונה. "בדיוק כשהיינו בדרך לשם שמענו חדשות על אשה שנרצחה על ידי מי ששכר ממנה דירה", נזכר חיים. אבל האירוע הקשה שהיה באותה שעה בכל הכותרות לא חידד את רגישות השוטרים: "הם סירבו לקבל את התלונה וטענו כי אין לנו זכות משפטית, כי לא היינו נוכחים בעת התקיפה עצמה", הוא מספר. "לדברי המשטרה, אין חוק התיישנות על תקיפה מסוג זה ואין צורך למהר, וכשישתפר המצב של אבי - שיגיש תלונה בעצמו".

 

"המשטרה הבהירה שהיא לא שולחת חוקר לפני שהיא שומעת עדות ראשונה", אומר הנכד. "סבי עדיין מאושפז בבית חולים. עשו לו ניתוח והוא שוכב עם תפרים.

אנחנו לא יכולים לעשות שום דבר, והשוכר נמצא בדירה. המשטרה מחכה שסבא שלי יחלים ויגיש תלונה".

 

המשטרה התבקשה על ידי ynet להגיב לדברים, אולם בתחילה התעקשה כי האירוע כלל אינו מוכר לה, והיא אינה יכולה להתייחס אליו משום שלא הוגשה תלונה רשמית. לשאלה מדוע לא נשלחו חוקרים למותקף עצמו, כדי לקבל ממנו את הפרטים שיאפשרו את הגשת התלונה, חזרו במשטרה על אותה תשובה: "משום שלא הוגשה תלונה". רק היום, לאחר מספר פניות, השיבו במשטרה כי חוקר ייצא לבית החולים כדי לגבות תלונה מהקשיש המותקף. בעקבות זאת, במידת הצורך, ייעצר התוקף.

 

המידע הראשוני הגיע באימייל האדום

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים