שתף קטע נבחר

שר החוץ השבדי: חופש הביטוי הוא ערך יסוד

בהודעה שפרסם בבלוג שלו דחה קרל בילדט את דרישת ישראל מארצו לגנות באופן פומבי את הכתבה המשמיצה, לפיה חיילי צה"ל הרגו פלסטינים כדי לסחור באיבריהם. "אם הייתי מעורב בעריכת כל התוספות המוזרות באמצעי התקשורת השונים, כנראה שלא היה לי זמן לעשות שום דבר אחר", כתב

המשבר בין ישראל לשבדיה הולך ומסתבך: שר החוץ השבדי, קרל בילדט, דחה את הדרישה הישראלית מארצו לגנות באופן פומבי את הכתבה שפרסם העיתון השבדי "אפטונבלדט" ולפיה חיילי צה"ל הרגו פלסטינים כדי לסחור באיבריהם. בדברים שפרסם הלילה (יום ו') בבלוג שלו כתב בילדט כי חופש הביטוי היא אבן יסוד בדמוקרטיה וחלק מהחוקה השבדית.

 

"חופש הביטוי וחופש העיתונות הם ערכים מהותיים מאוד באופן מסורתי בחוקה שלנו.

 ההגנה החזקה עליהם עשתה שירות טוב עבור הדמוקרטיה שלנו. אם הייתי מעורב בעריכת כל התוספות המוזרות באמצעי התקשורת השונים, כנראה שלא היה לי זמן לעשות שום דבר אחר", כתב בילדט.

 

שר החוץ השבדי ציין כי הוא מבין מדוע הכתבה עוררה זעם בישראל, אך הדגיש כי ערכיה הבסיסיים של חברה נשמרים באופן הטוב ביותר באמצעות ויכוח. הוא דחה את הטענות כי בחברה השבדית מושרשים רגשות אנטישמיים וציין כי גינוי האנטישמיות היה הדבר היחיד שזכה אי-פעם לאחדות מלאה בפרלמנט השבדי.   

 

בילדט ערך גם השוואה בין הוויכוח הנוכחי לוויכוח שפרץ בעקבות איורי הנביא מוחמד ב-2005 בעיתון דני בשנת 2005. "כשהיה לנו דיון סוער על מה שאנשים רבים ראו כהשמצת האיסלאם והנביא מוחמד, אני חושב שהרווחנו את ההבנה שדרך פתיחות ניתן לבנות סובלנות - הבנה שהיא כל כך חיונית לחברה שלנו. זוהי גם אמונתי ביחס למקרה זה", כתב שר החוץ השבדי.

 

הכתבה המשמיצה פורסמה באמצע השבוע וגרמה במהירות למשבר ביחסים עם שבדיה. שר החוץ, אביגדור ליברמן, תקף אמש בחריפות את התנהלות משרד החוץ השבדי בנוגע לפרסום.

 "חבל שמשרד החוץ השבדי לא מתערב כשמדובר בעלילות דם נגד יהודים, והדבר מזכיר את עמדתה של שבדיה במלחמת העולם השנייה, כשגם אז לא התערבה. הכתבה שפורסמה השבוע היא המשך טבעי ל'פרוטוקולים של זקני ציון' ולעלילות דם כמו משפט בייליס, שבו יהודים הואשמו בהוספת דם של ילדים נוצרים למצות של פסח", נמסר מלשכת ליברמן.

 

דבריו של ליברמן באו אחרי שמשרד החוץ השבדי התנער מהגינוי שפרסמה לכתבה שגרירת שבדיה בישראל, אליזבת בורסיאין בוניאר. גורמים בשטוקהולם מסרו כי בוניאר פעלה על דעת עצמה, ולא דיברה בשם המדינה הסקנדינבית. "השגרירות בתל-אביב הגיבה בהתאם לדעת הקהל בישראל", מסרה דוברת משרד החוץ השבדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בילדט. הדמוקרטיה נשמרת בוויכוח
צילום: רויטרס
מומלצים