שתף קטע נבחר

האם המחבל מלוקרבי שוחרר במסגרת עסקה?

"אתה היית על השולחן בכל הדיונים המסחריים - אני פיקחתי על כך אישית", אמר בנו של שליט לוב לסוכן לשעבר שהורשע באחריות לפיצוץ המטוס מעל העיירה הסקוטית ב-1988. ראש ה-FBI מחה בפני הסקוטים על השחרור: שם ללעג את שלטון החוק

הממשלה הבריטית הכחישה שהמחבל הלובי שהורשע באחריות לאסון לוקרבי שוחרר במסגרת עסקה, וטענה כי ההחלטה נבעה משיקולים הומניטריים בלבד. עם זאת, השבועון הבריטי "סאנדיי טלגרף" דיווח הבוקר (יום א') כי מדברים שאמר בנו של שליט לוב בשיחה עם המשוחרר הטרי במהלך הטיסה מגלזגו ללוב, עולה רושם אחר.

 

"אתה היית על השולחן בכל הדיונים על הסכמים מסחריים, בתחום הנפט והגז, שעליהם פיקחנו באותה תקופה. אתה היית על השולחן בכל מה שהיה קשור לאינטרסים הבריטיים בלוב, ואני אישית פיקחתי על הנושא. כך גם במהלך ביקוריו של ראש הממשלה הקודם, טוני בלייר", צוטט סאיף קדאפי כאומר לסוכן הלובי לשעבר, עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי.

 

"למען האמת, פעלנו רבות, באופן חשאי ופומבי, באופן שעירב את כל הצדדים ונמשך במשך שנים. העבודה הרציפה נועדה להבטיח את שחרורך", אמר קדאפי הבן למגרהי בשיחה שתועדה על-ידי הטלוויזיה הלובית. אלפי בני אדם קיבלו את אל-מגרהי עם נחיתתו בטריפולי, אחרי ששוחרר ביום חמישי מכלאו בסקוטלנד.

 

העיתון הבריטי דיווח כי במוקד המגעים העסקיים עם לוב, ובמיוחד עם בנו של קדאפי, ניצב בכיר מפלגת הלייבור לורד מנדלסון. לפי הדיווחים, חבריו מעולם העסקים ניהלו יחסי ידידות קרובים עם סאיף קדאפי, שאף נכח במסיבת יום הולדת שערך בתחילת הקיץ במונטנגרו. מנדלסון נפגש עם הלובי לפחות פעמיים בארבעת החודשים האחרונים.


קבלת הפנים לאל-מגרהי בנמל התעופה בטריפולי (צילום: רויטרס)

 

הלורד מנדלסון הודה שדן עם קדאפי בשחרורו האפשרי של מגרהי, אך הכחיש כי היה לו חלק בכך. "לא רק שזה שגוי לחלוטין לרמוז לכך, זה גם די מעליב", הגיב, "סוגיית שחרורו של האסיר הייתה עניין אך ורק של שר המשפטים הסקוטי. לא היה כל הסכם בין הממשלה הלובי והממשלה הבריטית".

 

"האמת לעולם לא מתה"

הדיווח עלול להחריף את המתיחות בין בריטניה לארה"ב, בעקבות שחרור המחבל שהורשע באחריות לפיצוץ מטוס "פן-אם" מעל העיירה לוקרבי ב-1988, פיגוע שגבה את חייהם של 270 בני אדם ואשר נחשב עד מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001 כפיגוע הקטלני ביותר. רבים מהקורבנות היו אמריקנים שהיו בדרכם לארה"ב מחופשת חג המולד בבריטניה. סקוטלנד הצהירה ששחרורו של מגרהי, שסובל מסרטן הערמונית, נועד לאפשר לו למות בארצו.

 

מנהל הבולשת הפדראלית (FBI), רוברט מולר, מתח הלילה ביקורת חריפה על השחרור, במכתב ששיגר לשר המשפטים הסקוטי. "הפעולה שלך שמה ללעג את שלטון החוק. שחרור המחבל מעודד מחבלים מרחבי העולם שכעת מאמינים כי ללא קשר לחקירת מעשיהם, הם ישוחררו בגין השימוש במושג 'חמלה'", כתב מולר לקני מק'אסטיל.

 

העיתון הבריטי דיווח הבוקר כי בלשכתו של ראש הממשלה הבריטי גורדון בראון אישרו ששחרורו האפשרי של מגרהי נדון עם מועמר קדאפי בשולי פסגת ה-G8 באיטליה בחודש שעבר. האישור כביכול משתמע ממכתב ששיגר בראון ללובים ביום חמישי, שבו הלין על קבלת הפנים החמה שערך לו קדאפי. "כאשר נפגשנו הדגשתי שאם תחליט סקוטלנד לשחרר את מגרהי ללוב, על הדבר להעשות באופן פרטי, באירוע משפחתי", כתב בראון.  

 

אל-מגרהי הורשע באחריות לפיגוע במשפט סקוטי מיוחד שנערך בהולנד, בתקופה שבה יחסי לוב עם המערב היו בשפל והיא הייתה נתונה לסנקציות של האו"ם וארה"ב. למרות שלוב הכירה רשמית באחריותה לפיגוע, רבים בלוב רואים באל-מגרהי כשעיר לעזאזל, והוא עצמו טען לחפותו לאורך כל הפרשה. בראיון עמו שפורסם אתמול בטיימס הלונדוני, הוא הבטיח לפרסם ראיות שיזכו אותו, אך לא הרחיב בנושא. על משפחות הקורבנות אמר: "הם מאמינים שאני אשם, אך במציאות אני לא. יום אחד, האמת לא תסתתר עוד. יש פתגם ערבי שאומר: האמת לעולם לא מתה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-מגרהי בזרועות מועמר קדאפי
צילום: רויטרס
מומלצים