שתף קטע נבחר

שוויץ של פסטיבלים

שלל ירידים, פסטיבלים ותערוכות מיועדים לעצור את תרדמת הסתיו שבדרך כלל נופלת על שוויץ בין סוף הקיץ לתחילת עונת הסקי. דני שדה בדק מה מחכה לכם שם בחודשים הקרובים

אם לא יצא לכם להיות בתקופת הקיץ בשוויץ ואתם גם לא מאלה שיוצאים אליה בעונת החורף והסקי, אתם יכולים להתחיל לארוז את המזוודות ולחפש דילים טובים כדי לנסוע לארצה של היידי, וליהנות משלל של ירידים, פסטיבלים, תערוכות ואירועים רבים נוספים שנועדו כדי לעצור את תרדמת הסתיו שבדרך כלל נופלת על ארץ זו בין סוף הקיץ לתחילת עונת הסקי.

 

כי בדרך כלל, מתי שנגמר הקיץ נוהגות עיירות הנופש השוויצריות לצאת למספר חודשים של חופשה מההמון שגדש אותם בחודשי יולי-אוגוסט, וגם למלא את המצברים לקראת חודש דצמבר ותחילת עונת הסקי. בתי מלון רבים בעיירות אלה נסגרים למספר חודשים ומנצלים את החופשה לשיפוצים ושדרוגים. חנויות רבות בעיירות נסגרות גם הן, מדלגות על אופנת הסתיו ומתחילות להכין את אופנת החורף.

 

אבל מי שיגיע לשוויץ בתקופה זו יגלה כי הערים הגדולות כמו ציריך, ז'נבה ובאזל - כמו גם לוצרן, לוגאנו ולוזאן, ואפילו עיירות קטנות - לא ממש יוצאות לתרדמת סתיו ומציעות בדיוק בתקופה הזו מגוון עצום של פסטיבלים, ירידים, תערוכות ועוד שורה של אירועים. כמעט כל אחד יכול למצוא לפחות אירוע אחד שמצדיק קפיצה קטנה לשוויץ. ליקטנו עבורכם כמה מהאירועים המובילים בתקופה זו.

 

לילה ארוך במוזיאונים

איפה ומתי: ציריך, 5 בספטמבר

ליל המוזיאונים הוא המצאה אירופאית מבורכת שמאפשרת גם לאנשים עובדים לבלות במוזיאונים בשעות שבדרך כלל הכל סגור. מרבית המוזיאונים שמשתתפים באירוע יהיו פתוחים מהשעה שבע בערב עד שתיים אחר חצות וניתן יהיה לבקר בהם במחיר של כרטיס אחד משולב גם עם תחבורה מיוחדת שתהיה ביניהם.

 

איפה ומתי: לוזאן, 26 בספטמבר

בתאריך זה יהיו כל 23 המוזיאונים בלוזאן ועוד גלריות רבות פתוחים בין השעה 14:00 ועד 2 לפנות בוקר והציבור יוכל לבקר בכולם תמורת תשלום סמלי של 10 פרנקים. הנסיון מלמד שלילה לבן כזה הוא להיט בקרב שוחרי תרבות שרוצים לצאת למוזיאונים דווקא לאחר ארוחת הערב.


אגם ציריך (צילום: דני שדה) 

 

מוזיקה קלאסית

איפה ומתי: צרמט, 20-4 ספטמבר

בעיירה זו, שמוכרת יותר כעיירת סקי לעשירים, מתקיים בספטמבר פסטיבל מוזיקה קלאסית בו משתתפים מוזיקאים ותזמורות מהשורה הראשונה בעולם, כמו הפילהרמונית של ברלין שתנגן יצירות של באך, הנדל, רוסיני וגרשווין. חלק מהקונצרטים נערכים בכנסיית ריפאלפ, בגובה של 2,222 מטרים מעל פני הים מול נוף עוצר נשימה של הר המטהורן. במקביל לפסטיבל המוזיקה ייערך במקום גם פסטיבל קולנוע.

 

אנימציה

איפה ומתי: באדן (מערבית לציריך), 13-8 בספטמבר

בעיירה זו נערך פסטיבל פנטושי לסרטי אנימציה. זהו פסטיבל בינלאומי במהלכו מוקרנים מעל ל-300 סרטי הנפשה מכל העולם. הפסטיבל נערך זו השנה השביעית, והוא זוכה לפופולריות רבה ולקהל שהולך וגדל מדי שנה.

 

יום של גבינות

איפה ומתי: אוורונאז, 13 ספטמבר

פסגת הגבינה. במשך יום אחד בשנה הופכת העיירה הקטנה הזו הנמצאת כ-150 קילומטרים מג'נבה לבירת הגבינה של מחוז ואלה, כאשר בכיכר העיר מתקיים יריד מיוחד בו מוצגים מאות סוגים שונים של גבינה שמיוצרת באזור. האירוע כולל טעימות, הופעות מוזיקה ועוד.


יום של גבינות (צילום: mct)

 

מצעד השפים

איפה ומתי: מונטרה-ואווי, 13 ספטמבר.

דרך הגורמה הוא פסטיבל חד יומי שנערך אחת לשנה ובו מציעים מייטב השפים המקומיים את מעדניהם, מלווים ביינות מקומיים משובחים, במסלול הנמשך לאורך 5 קילומטרים מ-מונטרה לעיירה ואווי, המוכרת גם כעיירת השוקולד של שוויץ ובה נמצא המרכז של תאגיד נסטלה.

 

לילות הקאנטרי

איפה ומתי: גשטאדט, 13-11 ספטמבר

בעיירת הנופש נערך פסטיבל בינלאומי למוזיקת קאנטרי ומביא שורה ארוכה של זמרי מוזיקת קאונטרי מנשוויל, ארה"ב, כמו גם זמרי שירי עם משוויץ.

 

פסטיבל יין

איפה ומתי: רוסין, 20-19 ספטמבר

בעיירה הקסומה הזו הנמצאת באזור ג'נבה ייערך פסטיבל יין. חבל זה נחשב אצל השוויצרים ל"טוסקנה של שוויץ", משום שרבים מתושביו עוסקים בגידול ענבים וייצור ייין משובח. עם תום הבציר מגיעים לעיירה מיטב מגדלי ענבי היין מהאזור, הם מציגים את הטובים שביינות שהם מייצרים ומאפשרים לקהל הרב גם טעימות מ-150 סוגים שונים של יינות. הפסטיבל נערך מאז שנת 1963 והוא כולל, איך לא, גם אירועי מוזיקה וריקודים.


פסטיבל היין ברוסין (צילום: דני שדה) 

 

מכוניות קלאסיות

איפה ומתי: ז'נבה, 27-25 בספטמבר

יריד קלאסיקה. ולא, אין מדובר ביריד של מוזיקה קלאסית, אלא בתערוכה של מכוניות קלאסיות, מטוסים היסטוריים מתחילת עולם התעופה, אופנועים עתיקים וגם סירות. בין השאר יוצגו מטוסים היסטוריים מהצבא השוויצרי, תהיה חגיגה במלאת 50 שנה לניצחון של מכונית האסטון מרטין האנגלית במרוץ לה-מאן המתיש בן 24 השעות, תצוגה של מכוניות פז'ו הראשונות ועוד.

 

פסטיבל הפרות

איפה ומתי: סנט. סארג, 3 באוקטובר

זהו אחד מהאירועים המרשימים ביותר בשוויץ. בכל שנה לקראת סוף הסתיו יורדות הפרות השוויצריות מהמרעה בהרים, בו שהו בתקופת הקיץ ויוצאות למסע חזרה לכפרים ולעיירות. הירידה של הפרות מההרים, שרבות מהן עטויות בשלל קישוטים צבעוניים, מלווה בצלילי פעמוני הענק הקשורים לצווארן וזו חגיגה שבה משתתפים רבים מתושבי שוויץ וגם תיירים באים שבאים לראות את האירוע. באירוע משתתפים גם זמרי יודל ומקהלות. פסטיבל דומה לזה של ירידת הפרות מהמרעה נערך בעוד מקומות בשוויץ. כדאי לבדוק ושווה לצפות.


הפרות באות (צילום: AP) 

 

פסטיבל הסתיו

איפה ומתי: לוגאנו, 4-2 באוקטובר

עיירת הנופש הנמצאת סביב האגם הנושא את אותו השם זוכה להיות מאוד פופולרית בעת החגיגות המסמלות את בוא האביב וגם את בוא הסתיו.פסטיבל הסתיו בלוגאנו כולל השנה 40 שעות של מוזיקה חיה ומגוונת על ארבע במות בידור ברחבי העיר. זאת בנוסף לדוכנים שבהם מגישים את מיטב מאכלי המטבח של טיצ'ינו שהעיקרי בהם הוא הפולנטה - מאכל מקמח תירס שהיה בעבר המזון העיקרי של האיכרים העניים וכיום נחשב לפופולרי. אוהלים ענקיים נבנים במרכזים בעיר ושם מכינים את מטעמי הפולנטה. בנוסף ישנם דוכנים של יינות מרלו ויינות שרדונה מבעבעים שמסמלים את סוף עונת הבציר.

 

פסטיבל סרטים

איפה ומתי: ציריך, 24 בספטמבר עד 4 באוקטובר

הוא לא נוצץ כמו פסטיבלי קאן או ונציה והוא גם די חדש (חוגג את שנתו החמישית), אך פסטיבל הסרטים של ציריך נותן הזדמנות לקולנוענים מתחילים להציג את עבודותיהם בפני מיטב אנשי תעשיית הקולנוע בעולם. אם תרצו, זה משהו שמתאים לשם "כוכב נולד", ואלה שזוכים במקומות הראשונים בקטגוריית סרטים עלילתיים או סרטי תעודה זוכים בפרס 'עין הזהב'. השנה יזכה רומן פולנסקי, במאי הקולנוע המאד לא שגרתי, בערב הוקרה על מפעל חיים.

 

ג'ז-לא-ג'ז

איפה ומתי: ציריך, 31-28 באוקטובר

פסטיבל ג'ז-לא-ג'ז מתקיים מדי שנה וכולל סגנונות מוזיקה רבים מג'ז, מוסיקת נשמה, פאנק, אלקטרו ועוד. לפסטיבל מגיעים אמנים מובילים מרחבי העולם והשנה ניתן יהיה לשמוע בו, בין רבים אחרים, את הפסנתרן צ'יק קוריאה, נגן הבס האגדי סטנלי קלארק, הפסנתן בראד מלדאו, הבסיסט מרקוס מילר ורבים אחרים.

 

סינמאטו

איפה ומתי: ג'נבה, 11-3 באוקטובר

סינמאטו הוא פסטיבל בינלאומי לסרטים מצויירים, עם פרוייקטים מיוחדים של הקולנוע השוויצרי.

 

הסתיו בא

איפה ומתי: באזל, 24 באוקטובר עד 1 בנובמבר

גם בבאזל מתקיים אירוע שמסמל את הסתיו - זהו יריד מקומי שכל כולו נועד לחוג כמעט את סוף הסתיו לקראת המעבר משטר החורף. מתקני שעשועים שנועדים לענג את הילדים, דוכני אוכל מקומי והרבה שתייה ומוזיקה הם המאפיינים העיקריים של האירוע. אם אתם בסביבה, כדאי להצטרף לחוגגים. במקביל נערך במרכז הירידים של העיר פסטיבל סתיו נוסף בו ובו מעל 300 דוכנים של עיצוב פנים, אבזרי ספורט, אופנה, מוצרים לבית, מוצרי גורמה וגם תחילה של מתנות לקראת חג המולד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים