שתף קטע נבחר

ליברמן: למנוע קורס צוערים ממי שלא שירת בצבא

ל-ynet נודע כי שר החוץ השליך פצצה במהלך ישיבת הנהלת משרדו, כאשר דרש שמי שלא שירת בצבא או בשירות הלאומי, לא יוכל להיות צוער במשרדו. המשמעות: ערבים וחרדים יתקשו להתקבל לשירות החוץ. ליברמן: אם צריך, נשנה את החוק

השערורייה הבאה? שר החוץ, אביגדור ליברמן, דרש בישיבת הנהלת משרד החוץ הבוקר (יום ב') כי מי שלא שירת בצה"ל ולא עשה שירות לאומי, לא יוכל להיות צוער בקורס היוקרתי של המשרד ולייצג את ישראל בחו"ל. בכך מבקש ליברמן לעודד את בני המגזר הערבי והחרדי שיחפצו בשירות משרד החוץ, להתחייב לפחות לשירות לאומי, אם לא לשירות צבאי מלא, כמו כל אזרח ישראלי. 

 

הנחייתו של ליברמן קובעת למעשה כי ערביי ישראל ובני מיעוטים אחרים, אשר נמנעו מלהתנדב לשרת בצה"ל או בשירות לאומי, לא יוכלו להתקבל לקורס צוערים כפי שהיה נהוג עד כה. אמנם אין דיפלומטים רבים מהמגזר הערבי ומהמגזר החרדי, אך חסימת כניסתם של אלה שלא ישרתו את המדינה, עשויה לעורר תרעומת רבה במגזרים החשים מקופחים ממילא.  

 

ליברמן הטיל את הפצצה בישיבת משרד החוץ הבוקר. אחדים מבכירי המשרד העירו כי ייתכן שהדבר לא יעבור מבחינה משפטית, ושר החוץ ביקש שתונפק לו חוות דעת משפטית בעניין. לדבריו בישיבה, "אם הדבר לא יתאפשר מבחינת התקנון של שירות המדינה והנציבות, נפעל לשינוי החוק בכנסת".  

 

שינוי מדיניות לעומת ממשלת אולמרט

בממשלה הקודמת ביקש ראש הממשלה, אהוד אולמרט, דווקא להגביר את נוכחות ערביי ישראל ובני מיעוטים אחרים בשירות המדינה. הצעתו של ליברמן, המעוגנת במצע מפלגת ישראל ביתנו, מטרפדת מאמץ זה לפחות במשרד החוץ. "לא ייתכן מצב שמי שמייצג את מדינת ישראל לא נושא בנטל החובות של אזרחי המדינה", הבהיר השר. 

 

בישיבת ההנהלה שעסקה בין היתר בקורס הצוערים של משרד החוץ במסגרת הרפורמות שמנהיג ליברמן במשרד, עלה נושא התמקצעות הדיפלומטים הצעירים באזורים ספציפיים בעולם בהם ישרתו. זאת, לעומת המצב הנהוג כיום, בו הדיפלומטים עוברים מאזור לאזור. 

 

עוד העלה ליברמן הצעה לפיה משרד החוץ יפנה לאנשים איכותיים הבולטים בתחומם ומתאימים לשירות הדיפלומטי, על-פי פרופיל שייקבע מראש על-ידי משרד החוץ, על-מנת שישרתו את המדינה בחו"ל ויצטרפו לקורס הצעירים של המשרד. בין היתר הזכיר ליברמן אנשי אקדמיה, צעירים מהמגזר הפרטי וכאלה המשרתים כבר היום במשרדי ממשלה אחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים