שתף קטע נבחר

המפכ"ל: משטרה עירונית תפגע בדמוקרטיה

רנ"צ דודי כהן סייר בצפון והזהיר מפני הכפפת המשטרה לראשי רשויות. כהן, ש"מוטרד מאוד" מגל האלימות, קרא לחזק את שרשרת אכיפת החוק, "כדי שלא נעמוד בפני איום אסטרטגי"

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, סייר אחר הצהריים (יום ג') במחוז הצפוני של המשטרה והתייחס לגל האלימות שפוקד את המדינה. כהן אמר כי "בתור אזרח, ואחר-כך בתור שוטר, אני מאוד מוטרד מסדרת האירועים האחרונים". לדבריו, "צריך לחזק באופן משמעותי את כל שרשרת אכיפת החוק כדי שב-2015, 2020, לא נעמוד בפני איום אסטרטגי".

 

המפכ"ל הוסיף כי האירועים האחרונים אינם שונים מהאירועים שהמשטרה מתמודדת איתם בשנים האחרונות, אך הדגיש כי יש צורך בחיזוק משמעותי של כל שרשרת אכיפת החוק. "שלא ישתמע מדבריי

שאני מנפנף את תחומי העיסוק של משטרת ישראל", אמר המפכ"ל, "למשטרה יש אחריות על מה שקורה במדינת ישראל בהרבה מאוד תחומים, אך זכרו שהמשטרה היא חדר המיון של החברה הישראלית". לדבריו, "בסוף הכל מגיע למשטרה ואנחנו במשאבים הקיימים אצלנו, שאינם מבוטלים אך איני אומר שהם אינם טעוני שיפור, מטפלים בכל הנדרש על פי תפיסת עולמנו".

 

רב-ניצב כהן התייחס גם לרעיון המשטרה העירונית ואמר: "שיטור עירוני כן, משטרה לא". לדבריו, "ראוי שתהיה משטרה לאומית אחת, אין שתי משטרות במדינת ישראל. כמו שיש שב"כ אחד וצבא אחד. משטרה עירונית יכולה להביא לפגיעה בדמוקרטיה אם תהיה כפופה לראשי רשויות שבשלב כזה או אחר נחקרים. יש להקים שיטור עירוני שיהיה תחת פיקוד של מפקד התחנה, שוטרים שהטיפול העיקרי שלהם יהיה באיכות החיים בעיר נתונה. זה יהיה עבורנו מכפיל כוח משמעותי וזה צורך לאומי".

 

"אין מקום שאתה חושש ללכת אליו במדינה" 

לצד האירועים הקשים והאיום האסטרטגי טוען המפכ"ל, כפי שאמר בדיון שהתקיים בכנסת, כי הפשיעה במדינה היא יציבה. מדי שנה מתרחשים בממוצע 125 מקרי רצח והאזרחים יכולים להסתובב ברחוב בבטחה. "אין מקום שאתה חושש ללכת אליו במדינת ישראל, זו תחושה של ביטחון אישי. ועדיין, יחד עם זאת, לא הכל מושלם".

 

בתחילת השבוע התקיים דיון בישיבת הממשלה בנושא הפשיעה הגואה. המפכ"ל כהן אמר לשרים, כי "הטיפול בפשיעה חייב להתבצע בראייה לאומית, חוסן לאומי, נוגע גם להיבט החברתי. ללא תעדוף ברמה הלאומית בטיפול בפשיעה - האיום יהפוך לאסטרטגי".

 

קודם לכן קיבלו שרי הממשלה סקירה על מצב הפשיעה מהשר לביטחון פנים,

יצחק אהרונוביץ', ומהמפכ"ל. השר לביטחון פנים אמר כי "יש לחזק את המשטרה באמצעים ובמשאבים". הוא הודיע שיבחן שינויי חקיקה בתחום השימוש באלכוהול ומכירתו.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בישיבה לקידום המשטרה העירונית. הוא אמר שינסה לגבש נוסחה מוסכמת, "כדי לקדם את הגברת השיטור ויעילות השיטור בערי וביישובי ישראל". הוא גם שיבח את פענוח חלק ממעשי הרצח האחרונים: "אני חושב שהעבודה הזו מקצועית ומעידה על רמה גבוהה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא הכל מושלם". המפכ"ל בסיור
צילום: חגי אהרון
מומלצים