שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ונצואלה: נערכים לניתוק היחסים עם קולומביה
  הוגו צ'אבס הורה לשר החוץ שלו להיערך לניתוק הקשרים הדיפלומטיים עם השכנה, בעקבות ההסכם בינה לבין ארה"ב על הגברת הנוכחות של הצבא האמריקני בשטחה. הוא שב והזהיר מפני מלחמה שעלולה לפרוץ בדרום-אמריקה על רקע זה
  החרפה נוספת במתיחות בדרום-אמריקה. נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, הודיע לפנות בוקר (יום ד') כי ארצו מתכוננת לנתק את הקשרים הדיפלומטיים עם קולומביה, על רקע ההסכם בין זו לארה"ב להגברת נוכחות הצבא האמריקני בשטחה. צ'אבס אמר כי "אין כל אפשרות" לשקם את היחסים עם הממשלה בבוגוטה.

   

  במהלך שידור בטלוויזיה הממלכתית של ונצואלה הורה צ'אבס לשר החוץ בממשלתו, ניקולס מדורו, להיערך למהלך הקיצוני.

  "עלינו להיערך לניתוק היחסים עם קולומביה, ניקולס. זה עומד להתרחש", אמר צ'אבס לשר.

   

  צ'אבס זועם על החלטת קולומביה לאפשר לצבא ארה"ב גישה לשבעה מבסיסיה הצבאיים, ואינו מקבל את טענותיה של בוגוטה כי המהלך נועד לסייע לה במלחמתה בסחר בסמים ובארגון המורדים FARC. הוא השמיע את האיום הטרי יום אחד בלבד לפני ועידה אזורית שתיערך בארגנטינה, ובמהלכה צפויים מנהיגים ממדינות דרום-אמריקה לדון בין השאר בהסכם מעורר המחלוקת בין בוגוטה לוושינגטון.

   

  נשיא ונצואלה, ממתנגדיה החריפים של דריסת הרגל של ארה"ב באמריקה הלטינית, אמר כי פירוש ההסכם בין ארה"ב לקולומביה הוא התעצמות צבאית אמריקנית שעלולה להוביל למלחמה ביבשת. בדבריו הבוקר הבהיר צ'אבס כי ההסכם הוא "הצהרת מלחמה נגד המהפכה הובליביארית", בהתייחס לתנועה הסוציאליסטית שלו. על רקע הביקורת הנוקבת שלו על ארה"ב נקלע צ'אבס לא פעם לעימותים עם הנשיא הקולומביאני, אלברו אוריבה, בן בריתו הקרוב ביותר של הממשל האמריקני באזור.

   

  אף שעל פי רוב נוטים שני המנהיגים להתפייס במהירות, נראה שהפעם המתיחות ביניהם גדולה מהרגיל. צ'אבס מנסה בין השאר להתחיל לייבא מוצרי מזון וטקסטיל מברזיל ומארגנטינה במקום אלה שיובאו עד כה מקולומביה. כדי להבין את משמעות המהלך מספיק לציין שהיקף הסחר בין שתי המדינות עמד אשתקד על כשבעה מיליארד דולרים.

   

  אתמול האשימה קולומביה את צ'אבס בהתערבות בענייניה הפנימיים, אחרי שהורה לשגריר ונצואלה בבוגוטה לעבוד מול מנהיגי השמאל במדינה השכנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הוגו צ'אבס מאשים. סכנה למלחמה
  צילום: רויטרס
  צילום: AP
  צ'אבס ואוריבה בימים יפים יותר
  צילום: AP
  מומלצים