שתף קטע נבחר

גורם מדיני בכיר: לגרמניה משקל רב בעסקת שליט

כשברקע דיווחים מהצד הפלסטיני על השלמתה הקרובה של העסקה לשחרור החייל החטוף, אמר גורם מדיני בכיר כי ישראל מברכת את גרמניה על מעורבותה במו"מ. נתניהו, השוהה בברלין, ייפגש עם קנצלרית גרמניה ויעלה את הנושא

"לגרמניה משקל רב בניסיונות לקדם את שחרור גלעד שליט, ואנו מברכים על מעורבות זאת" - כך אמר אמש (יום ד') גורם מדיני בכיר המתלווה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, המבקר בגרמניה. היום ייפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. ראש הממשלה ואנשיו נמנעו מלהוסיף פרטים על המהלכים החשאיים הנרקמים לשחרור החייל החטוף.

 

"כמו בכל פגישה שלי עם ראשי מדינות, אעלה את נושא גלעד שליט", אמר ראש הממשלה בתדרוך לכתבים המלווים אותו בסיורו באירופה, אך נמנע מלפרט. בפמליית ראש הממשלה שומרים על שתיקה מוחלטת, גם באשר לאופטימיות או פסימיות באשר להתקדמות התהליך.


נתניהו ורעייתו בשדה התעופה בברלין (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

מנגד, הפלסטינים מספקים מידע. עורך ביטאון חמאס, מוסטפא סוואף, סיפר אמש כי עסקת שליט עומדת בפני השלמה. "הנסיעות האחרונות והתכופות למצרים של בכירי חמאס, הפוליטיים והצבאיים, וכן כניסתו למשחק של המתווך הגרמני, מצביעות על כך שעסקת שליט נמצאת בדרך להשלמתה", אמר סוואף, המקורב לחמאס. לטענת סוואף, המתווך הגרמני המסייע למצרים התערב במטרה ללחוץ על ישראל, לאחר שככל הנראה מצרים עשתה כל שביכולתה.

 

במקביל, נפגש אמש נועם שליט, אביו של החייל החטוף, עם השליח הישראלי למשא ומתן על שחרור בנו, חגי הדס. הפגישה בין השניים הוגדרה "שיחת עדכון", וממטה המאבק לשחרורו של שליט נמסר כי היא נקבעה מראש. לדברי המטה, במוקד הפגישה עמדו עדכונים שוטפים, "ולאו דווקא התפתחויות שעליהן מדווחת התקשורת".

 

ציר מרכזי

לאחר שהגיע לברלין אמר ראש הממשלה: "בכל פעם שאני בא לגרמניה אני מברך על הקשר המצוין שיש לנו עם ממשלתה, לא רק בגלל ההווה והעתיד, אלא גם בגלל העבר".

 

עם זאת, זו הפעם הראשונה שנתניהו מבקר כראש ממשלה בברלין. עם נחיתתו הוא מיהר לפגישה עם נשיא גרמניה, הורסט קולר, שם השתמש בביטוי "יודן-שטאט", המדינה היהודית, כדי להגדיר את ציפיותיו מהפלסטינים להכרה בישראל כמדינת הלאום של היהודים.

 

היום צפוי לראש הממשלה ולרעייתו שרה יום עמוס רגשית. בבוקר יקבל נתניהו בהוצאה לאור אקסל שפרינגר בברלין את התוכנית המקורית של מחנה ההשמדה באושוויץ. אחר הצהרים הוא צפוי לבקר בשכונת ואנזה, שם יסייר בבית בו דנו היטלר ובכירי המשטר הנאצי ב-1942 ביישום "הפתרון הסופי" ליהודי אירופה.

 

מדובר בפעם הראשונה מאז הוקם המוזיאון בווילה ואנזה, שכונה בפרברי ברלין, שראש ממשלה ישראלי מגיע לשם לביקור. נתניהו עצמו נרגש מאוד לקראת ביקור זה, אליו מתלווה השר יוסי פלד - ניצול השואה. נתניהו ורעייתו שרה מייחסים חשיבות רבה לביקור בוואנזה, בו יצרפו אליהם את טייס חברת סאן-דור, בן לניצולי שואה, שעם נחיתתו בברלין אמר לראש הממשלה: "אני גאה להטיס את ראש ממשלת ישראל לברלין".

 

במהלך היום העמוס יתארח נתניהו בלשכת הקאנצלרית אנגלה מרקל, המצויה

 בעיצומו של תהליך בחירות בגרמניה. לצד הביקורת הצפויה והתביעה הגרמנית להקפאת התנחלויות, ידונו השניים בתביעת ישראל להפעלת סנקציות לעצירת הגרעין האיראני. לאחר הפגישה, השניים יקיימו מסיבת עיתונאים משותפת. גורם מדיני בכיר הגדיר את הפגישה עם הקאנצלרית "כחשובה, כדי להחזיר את גרמניה להיות ציר מרכזי הן במהלכי המשא ומתן במזרח התיכון והן בפעולות הנדרשות נגד התחמשות איראן".


פורסם לראשונה 26/08/2009 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא גרמניה ונתניהו בברלין
צילום: AFP
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. הגרמנים מעורבים
צילום: נועם רותם
מרקל. פגישה עם נתניהו
צילום: AP
מומלצים