שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כאן גורים בכיף: מתקפת החתוליים

  בגני חיות ברחבי העולם חוגגים בתקופה האחרונה תוספות חשובות לגרעיני הרבייה להצלת מינים בסכנת הכחדה. הפעם בחרנו להתמקד במשפחת החתוליים, ובתוספות המתוקות של גורי ברדלסים, נמרי שלג, אריות אסיאניים וטיגריסים מסוג אמור וסומטרי - כולם מצויים בטבע בסכנת הכחדה

  חמישה גורי ברדלסים (צ'יטה) נולדו בשלושת החודשים האחרונים בארה"ב. החגיגה הגדולה ביותר מצויינת בפארק חיות הבר בגן החיות של סאן דייגו, שם נולדו ארבעה גורים.
   
  השלישיה הראשונה נולדה לפני כשלושה חודשים. אך הזכר (שיילי) ושתי הנקבות (טראג'י וג'והארי), נדחו על ידי אימם. גורת ברדלס רביעית (לינדיווי), נולדה באמצע יוני, אך אימה שהיתה בלתי מנוסה בגידול גורים, לא טיפלה בה היטב. בשני המקרים נאלץ צוות גן החיות להתערב כמוצא אחרון, כדי להבטיח שהגורים ישרדו. לדברי אנשי הגן, במידה ובטבע נולד גור יחיד, במרבית המקרים אימו תנטוש אותו מאחר שסיכויי ההישרדות שלו אינם גבוהים.
   

  כשלינדיווי תסיים את תקופת ההתאוששות בגוריית הברדלסים היא תישאר בפארק. לעומתה, שלושת הגורים האחרים יימסרו לגני חיות אחרים ברחבי העולם כדי להמשיך את תוכנית הרבייה להצלת מינים בסכנת הכחדה.

   
  באדיבות san diego zoo

   

   
  גם בגן החיות בסיניסינטי, חוגגים הופעת בכורה של גורת ברדלס שנולדה לפני כחודשיים בגן . לאחר ההמלטה העבירו את הגורה לטיפול במרפאת הגורים. אמה של הגורה, פורדי, לא הצליחה לטפל ולהיניק אותה. צוות המטפלים החליף את האם והחל להניק את הגורה בעצמו, שש פעמים ביום, עד שמלאו לה חמישה שבועות.

   

  הגורה, שזכתה לשם נייה-פיי, כבר אוכלת כעת בשר בכוחות עצמה, בגוריה מקווים כי היא תמשיך להתחזק. בטבע, גורי הברדלסים שוהים יחד עם אחיהם או אחיותיהם כדי לעזור להם לפתח מיומנויות חברתיות וכישורים פיזיים. כתחליף, שידכו בין נייה-פיי לבין מאשקה, חתולה ביתית המתגוררת בגן החיות, והיא משמשת לה אחות חורגת.

   

  בגן החיות מתכננים לשלב את הגורה בתוכנית הרבייה העולמית של הברדלסים. בארה"ב ישנם ארבע מרכזים המתמחים ברביית ברדלסים ובגן החיות מציינים

  בגאווה כי מאז הקמתו, נולדו במרכז 37 ברדלסים.

   

  רק כ-7,500 ברדלסים בוגרים בטבע 

  כיום ישנם כחמישה תתי-מינים של ברדלסים המצויים בעיקר ביבשת אפריקה, אם כי נותרו אוכלוסיות זעומות באזור איראן ופקיסטן. באיגוד השימור העולמי (IUCN) מוערכת האוכלוסיה הכללית של הברדלסים הבוגרים ב-7,500 בלבד. עם זאת, ישנם אזורים רבים בהן המידע על גודל אוכלוסיות הברדלסים הוא מועט ביותר.

   

  באיגוד השימור מעריכים כי מספרם הכללי של הברדלסים בטבע אינו גבוה מ-10,000 פרטים, והמין נחשב לפגיע במיוחד כתוצאה מאובדן שטחי מחייה. התמעטות בטרף טבעי, ציד בלתי חוקי להשגת פרוותם הייחודית ואף נקמה על טריפת עדרי בקר וצאן. בשל כך ישנה להתרבות של הברדלסים בתוך המשפחה וקרבה גנטית בין ההורים, מה שמוביל לעלייה בתמותת הגורים.

   


   

  בגן החיות " Woodland Park" בסיאטל נולדו לפני כשלושה חודשים שני גורי נמרי שלג. גובּי (זכר) ואחותו התאומה, בּהאטוּ. למרות שזו ההמלטה הראשונה של אימם, הלן, היא מטפלת בהם היטב בכוחות עצמה.

   

  ההמלטה האחרונה בגן החיות של נמרי שלג היתה לפני כתשע שנים. בגן החיות נולדו במהלך השנים 28 גורים שהועברו לגני חיות אחרים בעולם כדי להמשיך את תוכנית הרבייה להצלת המין הנתון בסכנת הכחדה.  

   
  גם בגן החיות " Hogle Zoo" ביוטה חוגגים את הולדתו של גור נמר שלג (זכר) בתחילת מאי השנה. זהו הגור הראשון של נמר שלג שנולד בגן החיות ב-20 השנים האחרונות.
   
  Ryan Hawk/Woodland Park Zoo

   

   
  נמר השלג נפוץ במדבריות מרכז אסיה ובמישורי היבשת, ונוהג לשהות באזורים הרריים שגובהם עולה על 5,500 מטר.
   
  לפי ההערכות, מספרם של נמרי השלג בטבע עומד על 3,500 עד 7,000 בלבד, והם נחשבים לבעלי-חיים הנתונים בסכנת הכחדה ממשית. אחת הסיבות להיכחדות המין הוא סחר בעורות ובפרוות הנמרים, שנמכרים בשוק השחור ברבבות דולרים. איום נוסף על עתידם הם רועי צאן ההורגים בהם לאחר שהם תוקפים את עדריהם.
   
  בכ-150 גני חיות בעולם פועלת תוכנית רבייה עולמית. מטרתה היא להציל את המין הנדיר מסכנת הכחדה.

    


   
  ואם צמד נמרי השלג לא הספיקו, במאי השנה חגגו שוב בגן Hogle Zoo" ביוטה את הולדתם של שלושה גורי טיגריס אמור (הידועים בשמם הקודם, טיגריס סיבירי), שנולדו לפני כחודשיים בגן החיות.

   

  בּאשה, האם הטרייה, שזו ההמלטה הראשונה שלה, נולדה בגן החיות לפני כשש שנים, מטפלת היטב בחבורה השובבה והפעלתנית. לשמחת המטפלים, הגורים לא הזדקקו להתערבות רפואית או לתחליפי חלב. למרות שזו ההמלטה הראשונה של באשה בת השש, היא מתגלה כאם למופת ומצליחה להיניק את הגורים ללא בעיות.

   

  כיום נותרו רק חמישה תתי-מינים של טיגריסים, לאחר ששלושה תתי-מינים הוכחדו לחלוטין מהטבע. על פי נתוני קרן הטבע העולמית (WWF) והקרן לרווחת בעלי חיים (IFAW) נותרו בין 431 ל- 529 טיגריסי אמור החיים הטבע באזור רוסיה, צפון סין וצפון קוריאה. בשנים האחרונות ישנה אוכלוסייה גדולה יותר של טיגריסי אמור בשבי מאשר בטבע. בעוד מספר שנים יועברו הגורים לגרעיני רבייה בגני חיות אחרים ברחבי העולם על מנת לשפר את המגוון הגנטי של הטיגריס בשבי.

   

  באדיבות Utah's Hogle Zoo

   

  בגן החיות באירלנד חגג לפני שלושה חודשים המלטה של שני גורי טיגריס סומטרי נדירים. סיגרה, האם, המליטה לאחר הריון שנמשך כמאה ימים את הצמד השעיר, שהוצג רק לאחרונה לציבור המבקרים בגן החיות. הטיגריס הסומטרי נתון בסכנת ההכחדה החמורה ביותר מבין כל תתי-מיני הטיגריסים שנותרו בעולם.

   

  על-פי ההערכות, באי סומטרה חיים פחות מ-400 טורפים בני המין הנדיר לעומת 1,000 פרטים בשנת 1978. דו"ח שפורסם בשנת 2008 על ידי קרן הטבע העולמית (WWF) וארגון TRAFFIC האשים את רשויות החוק באינדונזיה בחוסר אכיפה של ציד וסחר בלתי חוקי בטיגריס הסומטרי, המצוי רק באי סומטרה ונחשב לטורף בסכנת הכחדה חמורה בטבע. כיום פחות מ-180 טיגריסים סומטרים חיים בגני החיות בעולם בהן מתקיימות תוכניות לרבייה שמטרתן להגדיל את אוכלוסיית הטיגריסים בשבי - ובעתיד גם בטבע.
   

   
  ולסיום - עוד חתול: בגן החיות הזואולוגי בלונדון חוגגים שני כפירי אריות אסיאניים לאחר עשור. זכר ונקבה שנולדו לפני כשלושה חודשים בגן נמצאים כבר במרחב המחייה הפתוח בגן יחד עם אימם, אבּי, לביאה בת עשר שנולדה אף היא בגן החיות והיתה גורת האריות האסיאתיים האחרונה שנולדה בגן. 
   
  באדיבות ZSL

   

   

  האריות האסיאתיים נמצאים בסכנת הכחדה חמורה ובטבע מוערכים מספרם בכ-300 בלבד ובעזרת תוכנית לרביית המין בגני חיות מקווים כי ניתן יהיה להצילם מהכחדה מוחלטת. כמעט כל האוכלוסיות של האריות אסיה הוכחדה ונותרו שרידים מועטים בשמורות בהודו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נייה-פיי, גורת ברדלס בסינסינטי, ארה"ב
  באדיבות Cincinnati Zoo
  שלישיית ברדלסים (צ'יטות) בסאן דייגו, ארה"ב
  באדיבות san diego zoo
  נמר שלג ביוטה, ארה"ב
  באדיבות Utah's Hogle Zoo
  האם וצמד גורי טיגריס סומטרי באירלנד
  באדיבות Dublin Zoo
  שני גורי טיגריס סומטרי בגן החיות באירלנד
  באדיבות Dublin Zoo
  שני גורי נמרי שלג בגן החיות בסיטאל
  באדיבות Woodland Park Zoo
  מומלצים