שתף קטע נבחר

מתנחלים: נקלוט תלמידים אתיופים מפתח תקווה

בעוד בתי ספר בעיר ממשיכים לדבוק בסירובם לקבל תלמידים ממוצא אתיופי, במועצה האזורית שומרון הציעו לקלוט אותם. "זו משימה לאומית", אמר ראש המועצה

בתי ספר דתיים בפתח תקווה מסרבים לקלוט תלמידים אתיופים, ובשומרון יש מי שישמח לקבלם. אתמול (יום ה') פנו ראשי המועצה האזורית שומרון וההתנחלות פדואל למשרד החינוך בהצעה לקלוט את התלמידים העולים בבתי הספר במועצה. דובר פדואל, יונה גודמן, איש חינוך ומזכ"ל בני עקיבא לשעבר, אמר כי "אנו ערוכים לקלוט את התלמידים בבית ספר ביישוב, נהיה שמחים וגאים באם אכן זה יקרה".

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, סיפר כי המתנחלים רואים בקליטת התלמידים משימה לאומית. "משפחות לא מעטות מעולי אתיופיה נקלטו בשנים האחרונות בשומרון ואנו גאים על כך", אמר מסיקה. "נשמח לקלוט בבתי הספר שלנו את התלמידים בני העדה האתיופית, אשר כמו המתיישבים ביהודה ושומרון מסרו את הנפש בעלייתם מאתיופיה לארץ ישראל. תושבי השומרון נרתמים תמיד לכל משימה – לאומית וחברתית, ונשמח להירתם גם למשימה חשובה זו".

 

ועד ההורים העירוני בפתח תקווה, מאיים שלא לאפשר את פתיחת שנת הלימודים בפתח תקווה, אם לא יימצאו מסגרות שיבוץ מתאימות לכ-200 ילדים ממוצא אתיופי. זאת, לאחר שהתברר כי מתוך כ-20 מוסדות חינוך דתיים בעיר, רק חמישה בתי הספר הממלכתיים-דתיים מוכנים לקלוט את התלמידים.

 

כל יתר בתי הספר הדתיים בעיר, הנמצאים בבעלות פרטית ובוועד ההורים מגדירים אותם "אליטיסטיים-בדלניים", מתחמקים בתירוצים שונים מקבלת התלמידים. מדובר בבתי ספר המוגדרים "מוסדות מוכרים שאינם רשמיים",

חלקם חרדיים וחלקם מהציונות הדתית, המקבלים מימון מהמדינה. על פי "חוק נהרי" שעבר לפני שנתיים, חלקם אף מקבלים מימון גבוה מבית ספר רגיל. על פי הצעת "חוק גפני", שעדיין מצוי בדיונים בכנסת, המימון לבתי ספר אלה אף יעלה.

 

לדברי מסיקה, תלמידים אתיופים שיגיעו לשומרון ייקלטו בבתי ספר טובים, "במרחק נגיעה" ממרכז הארץ. "ביישובים פדואל ויקיר קיימים בתי ספר ממלכתיים דתיים, אשר כמו כל מוסדות החינוך בשומרון נמנים על השורה הראשונה בארץ", אמר. "בנוסף, יישובי השומרון קרובים למרכז. היישובים פדואל ויקיר נמצאים במרחק של פחות מרבע שעה נסיעה מפתח תקווה. אפילו יותר מהר מנסיעה פנימית בתוך העיר עם כל הפקקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה נגד בתי הספר (ארכיון)
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים