שתף קטע נבחר

בריטניה הבטיחה לארה"ב שהמחבל לא ישוחרר

מסמכים סודיים שהגיעו לידי ה"טיימס" הלונדוני מעידים על כך שבריטניה הבטיחה לאמריקנים, כי כל המעורבים בפיצוץ המטוס מעל לוקרבי ירצו את מלוא עונשם בסקוטלנד

האם בריטניה הפרה את הבטחתה לארה"ב? חבר הקבינט הבריטי לשעבר ושני בכירים נוספים טוענים כי בריטניה התחייבה לא לשחרר מהכלא את המחבל הלובי עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי, שנמצא אשם במותם של 270 בני אדם בפיצוץ המטוס של חברת התעופה "פן-אם" מעל סקוטלנד. אל-מגרהי שוחרר בשבוע שעבר "מטעמים הומניטריים", לאחר שאובחן כחולה בסרטן.

 

לפי מסמכים סודיים שהגיעו לידי עיתון ה"טיימס" היוצא לאור בלונדון, שרים בממשלת בריטניה דחקו בסקוטלנד לשחרר את אל-מגרהי למולדתו בעסקה המפרה הבטחה שהחזיקה מעמד עשור.

שר לשעבר ושני גורמים נוספים שהיו מעורבים בהעברת החשודים במעורבות בפיגוע ב-199 אמרו כי שר החוץ דאז, רובין קוק, הבטיח למזכירת המדינה האמריקנית מדלין אולברייט שכל מי שיימצא אשם ירצה את עונשו בכלא הסקוטי.

 

גורם אמריקני בכיר אמר כי "היתה הבנה ברורה וחד-משמעית לפיה אל-מגרהי ירצה את העונש בסקוטלנד. בשנות ה-90, בריטניה תמכה בכך גם. עכשיו עליהם להסביר מה גרם לשינוי בעמדתם".

 

שר החוץ קוק, שתיווך בעסקה שהובילה להעמדתם לדין של אל-מגרהי ושני חשודים נוספים בבית משפט מיוחד בהולנד, תיאר מאוחר יותר כיצד בריטניה וארה"ב הצליחו לעמוד בלחץ שהפעיל שליט לוב מועמר קדאפי, שדרש כי הם ירצו את עונשם בבית כלא בלוב.

 

"לא סיפקנו התחייבות מלאה" 

בתחלופת מכתבים סודית התייחס הלורד פלקונר מתורנטון לעסקה שנרקמה עם הלובים. "לוב הסכימה עוד לפני משפטו של המחבל שכל המורשעים בפרשת לוקרבי יישארו בכלא הסקוטי ובריטניה שבה והזכירה זאת ללוב בערוצים דיפלומטים", הוא כתב.

 

העמדה הבריטית השתנתה בתחילת שנות ה-2000, כאשר לוב הגישה בקשה רשמית לשחרורו של אל-מגרהי. אז אמר איוון לואיס, שר במשרד החוץ, לממשלת סקוטלנד

כי בריטניה מעולם לא סיפקה לארה"ב "התחייבות מלאה" בנושא, על-מנת שלא לקשור את ידיהן של ממשלות עתידיות.

 

הגילויים החדשים חושפים סדקים בטענתה של בריטניה, לפיה היא לא התערבה כלל בהחלטתה של ממשלת סקוטלנד להשיב את אל-מגרהי לארצו - החלטה שגררה תגובות זועמות ברחבי העולם, בעיקר בשל קבלת הפנים החמה שלה הוא זכה. כמו כן, אם אכן הופרה הבטחה שכזו, הכעס המופנה כלפי בריטניה מצד ממשל אובמה נראה מוצדק למדי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-מגרהי. שוחרר מטעמים הומניטריים
צילום: AP
קבלת הפנים החמה בלוב. גררה זעם
צילום: AP
מומלצים